Oldal kiválasztása

A mentális egészség mindennapjaink részéve válása szükséges ahhoz, hogy teljesebb életet élhessünk. Azegészségtudatosság nem áll meg ott, hogy egészségesen étkezünk és esetleg heti háromszor sportolunk.

Mindezek persze kiváló alapot adnak ahhoz, hogy jól érezzük magunkat kívül-belül, azonban a mentális egészségünk védelme elengedhetetlen ezek mellett. A mentális egészséggel foglalkozó oldalak, cikkek, műsorok tucatjaival találkozhatunk nap mint nap. Mégis, ott állhatunk összezavarodva: mit is jelent pontosan a mentális egészség, és mit tehetünk érte? Ha jól érezzük magunkat a bőrünkben, akkor egészségesek vagyunk mentálisan?

Cikkünkben rávilágítunk a mentális egészség definíciójára, és arra, hogy mit tehetünk javítása érdekében. Megmutatjuk, mikor érdemes szakember segítségét kérni, és hogy milyen apró trükkök vannak arra, hogy „jól legyünk”.

Mi az a mentális egészség és pszichológiai jóllét?

A mentális egészséget lenne hivatott lényegében megérdeklődni egy jól irányzott „hogy vagy?” is, de általában csak a fizikai problémákra tereljük a beszélgetést. Ennek egyik oka az lehet, hogy a mentális jóllétünket veszélyeztető stresszorokkal sokkal nehezebb megküzdeni, mint egy hátfájással.

A WHO megfogalmazása szerint a mentális egészség egy olyan jólléti állapotot jelent, amikor képesek vagyunk a minket érintő stresszorokkal megküzdeni. Ha mentálisan jól vagyunk, akkor képesek vagyunk tanulni, fejlődni, dolgozni, kapcsolatokat kialakítani és fenntartani. Mindehhez azonban nem elég annyi, hogy nincsenek mentális betegségeink, például szorongásos zavarok vagy depresszió.

A szorongással való megküzdéshez egy korábbi, Így győzd le a szorongást! című cikkünkben nyújtunk támpontokat. A depresszióról pedig a Ne hagyd, hogy eluralkodjon rajtad a depresszió! című cikkünkben írtunk részletesebben.

A mentális egészség egy komplex dolog, amelynek vannak védő és veszélyeztető faktorai. A genetikánk, a környezetünk, a körülöttünk lévő emberek, emberi kapcsolataink mind hatással vannak arra, hogy milyen a mentális egészségünk. Amennyiben olyan a környezetünk, amelyben folyamatos az erőszak, bántalmazás, legyen az verbális vagy fizikai, valamilyen függőség van jelen, a mentális egészségünk is nagy veszélyben forog.

A mentális egészségünk védő-, és veszélyeztető faktorai

Ráadásul, mentális egészségünknek bármikor baja eshet. Még ha gyermekkorunkban egy szerető családban is nőttünk fel, lehet, hogy felnőttként a munkahelyen bántalmaznak minket, és máris csorba esik a jóllétünkön.

Fontos megkülönböztetni a jóllétet és a jólétet – előbbi a pszichológiai, érzelmi életünkkel kapcsolatos, a jólét pedig az anyagi helyzetünkre vonatkozik. A mentális egészségünk tehát az érzelmi, pszichológiai és társas jóllétünket jelenti.

Befolyásolja mindazt, ahogy másokkal beszélünk, viselkedünk, és ahogyan érezzük magunkat, és hogy mennyire tudunk kapcsolódni másokhoz. Magába foglalja azt is, hogy mennyire élünk minőségi életet – legyen az fizikai vagy mentális.

A mentális egészség védelme

A legegyszerűbb ebben az esetben is a megelőzés: ha kellő figyelmet fordítunk arra, hogyan érezzük magunkat, észrevesszük, ha valami nincs rendben, merünk segítséget kérni, akkor jelentősen nő a mentális egészségünk. Ha ugyanis jól vagyunk, akkor sokkal több figyelmet tudunk fordítani másokra és hamarabb észrevenni, ha valaki viszont nincs jól.

A mentális egészség napról-napra változik, de ha úgy érezzük általában, hogy kiegyensúlyozottak, elégedettek vagyunk, akkor jó úton járunk. Természetesen előfordulhatnak rosszabb napok, amikor a főnök leszid az irodában, vagy amikor véletlenül magunkra borítjuk a kávét. Mindezek azonban hosszú távon nem befolyásolják azt, hogyan is érezzük magunkat. A stresszforrások ugyanis folyton jelen vannak az életünkben, azok ellen védekezni nem tudunk. Egyet tehetünk: felkészülünk a velük való megküzdésre.

Amikor rendben van a mentális egészségünk, az jobb kedvhez és hangulathoz, jobb alváshoz, kevesebb szorongáshoz és magabiztossághoz vezet. Tehát, nem ahhoz, amely során gyönyörűnek látjuk magunkat bármilyenek is legyünk, hanem inkább ahhoz, hogy nem ijedünk meg egy kihívástól. Tudjuk, hogy minden képesség birtokában vagyunk ahhoz, hogy az elénk gördülő akadályokat legyőzhessük, így nyitottabbá, kíváncsibbakká válunk. Ha arról olvasnál szívesen, hogy hogyan legyél magabiztosabb, ajánljuk az Így legyél magabiztosabb! című cikkünket.

A self-care kultúra, vagyis az öngondoskodás

Az öngondoskodás, vagyis self-care azt jelenti, hogy időt szakítunk arra, hogy jobban érezzük magunkat. Ide tartozhat az edzés, kiadós ebéd (amikor nem az íróasztalnál két meeting között dobod be a salátát), egy pihenős vasárnap vagy egy arcpakolás, masszázs.

Ezek célja, hogy oldja a feszültséget, stresszt, növelje az energiánkat, jobb legyen a kedvünk. Mindehhez pedig elengedhetetlen az én-idő, amelynek rutinná alakításáról a Miért nincs időm magamra? című cikkben olvashatsz bővebben.

Az öngondoskodás nem kellene, hogy luxus legyen, mégis a munka-család körforgásában nagy kihívás időt szakítani rá. Pedig a jótékony hatása tagadhatatlan, úgyhogy mutatunk is néhány tippet, hogy mivel növelhető a mentális egészség.

#1 Megérteni a saját érzéseinket

Rengeteg érzés keletkezik bennünk nap, mint nap, így nem nehéz elveszni ebben az útvesztőben. Egyik pillanatban csalódottak vagyunk, mert kisebb kávét adtak, ráadásul drágábban a kedvenc kávézónkban, mint eddig. A következő pillanatban pedig izgatottak vagyunk, mert új munkatársunk érkezett a csapatunkba.

Talán, meg sem tudjuk nevezni az összes érzelmet, amit érzünk, főleg, ha mindet egyszerre érezzük! Szomorúság, bánat, csalódottság, félelem, düh, vagy szégyen? A szorongásról nem is beszélve, ami ott lépked a nyomunkban.

Alapérzelmeink

Ahhoz, hogy felismerhessük érzéseinket, minden érzelem esetén álljunk meg pár másodpercre és tegyük fel a kérdést: mit érzek most pontosan? Ha nem tudjuk, mit érzünk, miért várjuk el, hogy például a párunk tudja? Ha ugyanis mi nem tudjuk, hogyan érezzük magunkat, nem fogjuk tudni azt kommunikálni a másik felé sem, így pedig sérül a kapcsolatunk.

Ha megvan, hogyan érezzük magunkat, próbáljuk meg nem elítélni az érzést. Ez azt jelenti, hogy nem mondunk olyanokat, hogy „na, már megint túlgondolom”. Ezek csak rombolnak, hiszen oka van annak, ahogyan érezzük magunkat, mert minden érzés valós, ami bennünk zajlik. Gondoljuk inkább át azt, hogy miért érezzük magunkat úgy, ahogy. Mi vezetett idáig?

A mindfulness és meditáció nagy segítséget jelent abban, hogy ítéletmentesen tudjuk megfigyelni önmagunkat, gondolatainkat és érzéseinket. Ezek gyakorlásához a Hogyan kell meditálni? című cikkünkben bővebb útmutatót és gyakorlatokat találhatsz.

Legyünk kedvesek és türelmesek magunkhoz, és tartsuk szem előtt: ha mi magunk nem vagyunk megértőek a saját érzéseinket illetően, hogyan várhatjuk el azt másoktól?

#2 A jó alvás és a mentális egészség

Az öngondoskodás szentháromsága a jó alvás, kiegyensúlyozott táplálkozás és a mozgás. A jó alvás hiánya az első, ami igazán hatalmas problémákat tud már nagyon rövidtávon is okozni. A koncentráció hiánya, fáradtság, gyorsan rossz döntésekhez vezethet, sőt akár hallucinációk is nagyon hamar megjelenhetnek tünetként. Ha szeretnénk mentálisan egészségesek lenni elengedhetetlen, hogy aludjunk eleget és jól. Ehhez érdemes betartani az alábbi szabályokat:

  • Ne kávézzunk délután 2-3 óra után és főleg ne kávézzunk akkor, ha éppen szorongunk!
  • Próbáljuk meg kialakítani az esti rutint, például, zuhanyzás, aztán olvasás kislámpa fénye mellett, előkészítve testünket az alvásra.
  • Sötétítsünk be a szobába és ne legyen több 20 foknál.

Bővebben a jó alvás ismérvéről a Hogyan pihend ki végre magad? című cikkünkben olvashatsz.

#3 Szervezzünk olyan programokat, amelyeket lehet várni

 Ahhoz, hogy a mentális egészségünk a toppon legyen, fontos, hogy szervezzünk olyan programokat, amelyek feltöltenek minket. Ha a munkánkat nem szeretjük, akkor az gyorsan reménytelenséghez és kilátástalansághoz vezethet, mert beragadunk egy ördögi körforgásba. Találjuk meg a hobbinkat, amit szenvedéllyel tudunk szeretni azért, hogy várjuk és élvezetünket leljük benne!

#4 Mozduljunk ki otthonról!

A mozgás és sport akkor tud igazán feltölteni minket, ha azt odakint a szabadban tesszük. A D-vitamin ugyanis nélkülözhetetlen szervezetünk számára, ráadásul a kutatások szerint jelentősen növeli is a jókedvünket.

Ha pedig nincs elég napsütés, akkor szedjük vitamin formájában! Ha csak napi néhány percünk is van, üljünk ki reggel a kávénkkal az erkélyre, sétáljunk el a következő buszmegállóig vagy vegyük rá a kollégákat arra, hogy a teraszon ebédeljünk. Fontos, hogy minél több időt töltsünk a szabadban.

#5 Kirándulások – a természet hatása a mentális egészségre

Ahhoz, hogy a mozgást és a szabadban töltött időt vegyítsük, a legjobb, ha kirándulni megyünk. Egy séta az erdőben hihetetlen hatással van ránk. Emberként szükségünk van a természet közelségére, nem véletlenül érezzük gyakran, hogy inkább költöznénk külvárosba a belváros helyett, vagy mennénk el nyaralni a hegyekbe.

Egyszerűen feltölt energiával minket az, ha csend, nyugalom, béke, a madarak csicsergése vesz kerül. Tegyünk azért, hogy ez minél gyakrabban történjen meg!

Mikor és kitől kérjünk segítséget?

A fent említett tippek segíthetnek a mentális egészségen, de sajnos nem elegendőek, ha nagyobb a baj. Érdemes ugyanis segítséget kérni, ha:

  • Traumatikus élmény történt velünk: traumának számít minden, amivel nem tudunk megbirkózni.
  • Ha gyakori vagy állandósult a szorongásunk, és úgy érezzük, folyton készen létben állunk.
  • Ha elvesztettük a motivációnkat.
  • Ha folyton fáradtak, kimerültek vagyunk fizikailag és érzelmileg is.
  • Ha dühkitöréseink vannak
  • Megváltozott az étvágyunk vagy nem tudunk aludni már hetek óta egy jót.
  • Ha alkoholhoz vagy egyéb tudatmódosítóhoz kell nyúlni rendszeresen, hogy csillapítsuk a feszültségünket.

Ha ezek bármelyikét tapasztaljuk, vagy egyszerűen úgy érezzük, hogy „nem vagyunk jól”, de nincs tünet vagy kiváltó ok, akkor érdemes először a barátainktól segítséget kérni. Ha elmeséljük nekik a problémáinkat, és nem tudnak segíteni, akkor szakemberhez érdemes fordulni.

Először érdemes pszichológust felkeresni, amelyekre a legjobb vagy ajánlás útján szert tenni, vagy a Pszichológuskereső weboldalon keresni. Ezen az oldalon problémakörre és városra is tudunk szűrni, hogy a lehető legjobb szakembert találjuk meg!

Ha úgy érezzük, nem tehetjük meg anyagilag, hogy pszichológus segítségét kérjük, akkor keressük fel a helyi, városi családsegítőt vagy akár a háziorvost, aki szintén tud ajánlani ingyenes lehetőségeket!

Összefoglalás

A mentális egészségünk az érzelmi, pszichológiai jóllétünk és társas kapcsolataink összessége, és nem a mentális betegség hiányát jelenti. Attól, hogy nem küzdünk depresszióval vagy skizofréniával, még nem jelenti azt, hogy biztosan jól vagyunk. A mentális egészség számtalan összetevőből áll, például a genetikánk, a megküzdési módjaink, a környezetünk is hatással van rá.

A mentális jóllét során ismerjük önmagunkat, a határainkat, és tudjuk, hogy mikor mit érzünk, és miért. Képesek vagyunk hatékonyan megküzdeni a minket érő kihívásokkal és stresszorokkal, miközben kiegyensúlyozottnak érezzük magunkat. Ahhoz, hogy a mentális egészségünk magasan legyen, elengedhetetlen a fizikai egészség is, vagyis a mozgás és a helyes táplálkozás.

Ezek mellett figyeljünk még oda arra, hogy töltsünk elég időt a szabadban, a természetben, szedjünk D-vitamint, ha nem ér minket elég napfény. Ismerjük meg az érzéseinket és próbáljuk meg azokat ítéletmentesen elfogadni, ezekkel pedig emberi kapcsolatainkat is javíthatjuk.

Ha azonban motiválatlanságot, kiábrándultságot, állandósult rosszkedvet, szorongást tapasztalatunk, mindenképp kérjük a barátok, illetve pszichológus segítségét. A mentális egészség legyen prioritás! 

Neked mi segít abban, hogy jól légy mentálisan? Írd meg kommentben!

Felhasznált források

Kapcsolódó bejegyzések

Miért érzed magadat szegénynek?

Miért érzed magadat szegénynek?

Napjainkban minden arról szól, hogy a pénz mindenek felett áll. Az Instagram telis tele huszonévesekkel, akik bejárják a világot, miközben a sokadik ingatlanra tesznek szert. Sokan csak azért vállalnak egy munkát, amiben rosszul érzik magukat, mert jobban fizet, mint...

Hogyan leld örömödet az ünnepekben?

Hogyan leld örömödet az ünnepekben?

Az ünnepek közeledte két érzelmet válthat ki belőlünk a leggyakrabban: megkönnyebbülést, hiszen végre 1-2 hetes szünet vár ránk, vagy félelmet, hogy mennyi elintézni való még előttünk. Már novemberben megérkezett az összes dekoráció a boltokba, elindultak a...

Kritikus gondolkodásmód: Így fejleszd tökélyre!

Kritikus gondolkodásmód: Így fejleszd tökélyre!

Napjaink álhír halmazával nagyon nehéz felvenni a versenyt. Mit hihetünk el és mit nem? Hogyan mérjük fel valaminek az igazságtartalmát, ha képtelenség minden részletet megismerni és megérteni egy bonyolultabb kérdésben? Tájékozódunk jobbról és balról is, majd...