Oldal kiválasztása

Napjainkban minden arról szól, hogy a pénz mindenek felett áll. Az Instagram telis tele huszonévesekkel, akik bejárják a világot, miközben a sokadik ingatlanra tesznek szert. Sokan csak azért vállalnak egy munkát, amiben rosszul érzik magukat, mert jobban fizet, mint az, ami az igazi szenvedélyük és hivatásuk lenne.

A legtöbben úgy gondolnak a munkájukra, mint a szükséges rosszra, amivel megvehetik maguknak azokat a dolgokat, amikkel boldoggá tehetik magukat, vagy éppen kárpótolhatják magukat az elszalasztott évek miatt.

Ha azt látjuk magunk körül, hogy mindenkinek jobban megy a sora, hiszen szebb az autójuk, nagyobb a lakásuk vagy évente többször eljárnak nyaralni, akkor szorongás foghat el minket. Szorongunk, hogy nekünk miért nem sikerül, hol rontjuk el, miért dolgozunk ennyit, ha közben mégis szegénynek érezzük magunkat.

Ha pedig mégis úgy döntenénk, hogy megpróbálnánk ezt az érzést levetkőzni, akkor egy újabb Insta poszt emlékeztet minket arra, hogy „mekkora lúzerek is vagyunk”. Hogyan ne érezzük magunkat szegénynek, vagy mit tehetünk az ellen, hogy kevesebbnek érezzük magunkat másoknál? Ebben a cikkben ezt a témakört járjuk körül, tarts velünk!

A szegénység pszichológiája

Szegénynek lenni egy érzés és egy szemlélet is. Sokszor kilátástalansággal, reménytelenséggel, szomorúsággal párosul, ráadásul akár haraggal is együtt járhat. Fizikai hátrányai is vannak: megrövidült élethossz, nagyobb esély a megbetegedésekre.

Mindez azt mutatja, hogy a szegénység alapvetően negatív hatással van ránk. Eredményezhet depressziót vagy éppen valamilyen függőséget is. A depresszióról bővebben olvashatsz a Ne hagyd, hogy eluralkodjon rajtad a depresszió! című cikkben.

A szegénység hatalmas stresszfaktor, amely együtt jár azzal is, hogy nem biztonságos környéken élünk, nem megfelelő az étrendünk, nem jutunk hozzá a megfelelő orvosi ellátáshoz. Összességében tehát ez az egészségünket is jelentősen veszélyezteti.

Egy angol kutatás szerint a legszegényebb háztartásokban élő gyerekek négyszer nagyobb eséllyel küzdenek valamilyen komoly mentális problémával, mire elérik a 11 éves kort, mint vagyonosabb társaik.

A kutatások szerint a szegénység mögötti pszichológia igen komplex. A szegény családok nagyobb stresszt éreznek amiatt, hogy nem biztos, hogy másnap lesz mit enni. Emellett az alacsony jövedelem együtt jár azzal is, hogy nem stabil az állásuk, könnyen elveszíthetik a szülők a munkahelyüket.

Ezeket a frusztrációkat pedig a szülők egymáson vagy a gyerekeken vezethetik le, akár verbális és fizikai abúzus formájában is. A nem megfelelő, tápanyaghiányú étrend pedig közvetlenül kapcsolódik a rosszabb mentális egészséghez, hiszen ekkor az agy sem jut elegendő tápanyaghoz.

Jelenleg, a 2023-as adatok alapján azt mondhatjuk, hogy Magyarországon a szegénységi küszöb az egyszemélyes háztartások esetén 145.00 forint nettó keresetnél van, míg a két felnőtt és két gyermek által alkotott háztartások esetén 305 ezer forint.

Csőlátás a szegénység mögött

Agyunkat a szegénységben szinte csak egyetlen dolog foglalkoztatja: a pénz hiánya. Teljes mértékben beszűkül a tudatunk és szinte csőlátásban látjuk a világot, arra fókuszálva, hogy mennyi pénz hiányzik a zsebünkből, hogy olyan életet éljünk, amelyet szeretnénk.

 Emiatt erősebben koncentrálhatunk a probléma megoldására, legalább is rövid távon. Az igazi probléma viszont hosszú távon mutatkozik meg. Agyunk annyira le van terhelve, hogy ez a fókuszunk romlásához, a teljesítmény csökkenéséhez vezet.

Más szavakkal: pont olyan dolgok elvégzésére nem jut időnk (például önfejlesztésre, egy továbbképzés elvégzésére), amelyek segítenének kilábalni a szegénységből, hiszen annyira le vagyunk foglalva a mindennapi problémákkal.

Például a szegények sokkal gyakrabban vesznek fel rossz konstrukcióban hiteleket, amelyek, bár azonnali segítséget nyújtanak, a későbbiekben adósságcsapdához vezethetnek, ha ezt hitelt nem tudják visszafizetni. Az adósságcsapdáról a hitelekről bővebben olvashatsz a Hitel – miért veszünk fel hitelt? című cikkünkben.

A szegénységgel való megküzdés gyakran együtt jár a magány érzésével, míg a stressz és a szorongás a motivációt csökkenti. Utóbbi azért is nagy probléma, mert pont motivációra lenne szükségünk ahhoz, hogy aktívan tegyünk sorsunk jobbra fordításának érdekében.

A hosszú távú célokhoz is mindig szükségünk van motivációra. Például, a vagyonépítéshez  évtizedekig tartó motiváció szükséges. A szegény emberek viszont erre sajnos kevésbé képesek, hiszen nehezebben állnak ellen az azonnal dopamint adó dolognak, mint amit például egy doboz cigaretta, alkohol, vagy az órákán át pörgetett Tik-Tok adhat.

A szegénység körforgása

 

A szegénység okai

A szegénységnek rengeteg negatív hatása van, de akkor mégis miért érezzük magunkat annak? Az egyik oka az lehet, hogy egyszerűen nem jó emberekkel hasonlítjuk össze magunkat. A társas hasonlítás egy örökös tulajdonságunk, még mondásunk is van rá, a „szomszéd fűje mindig zöldebb”. Sajnos folyamatosan másokhoz hasonlítgatjuk magunkat: kinek nagyobb a lakása, hova jár nyaralni, milyen az autója.

Ez önmagában még nem feltétlenül egy rossz dolog, a probléma inkább ott kezdődik, hogy mindig felfelé hasonlítjuk magunkat. Ki az, aki gazdagabb, akinek szebb az autója, barátja vagy barátnője. Ennek köszönhetően nem is tudjuk igazán megbecsülni azt, amink van. Nem azt mondjuk, hogy „de jó nekem legalább van fedél a fejem fölött”, hanem hogy „neki bezzeg sokkal nagyobb a fedél a feje fölött”.

Érdemes belegondolni, hogy mindig lesz egy nagyobb hal a tengerben, akinek jobban megy. Bill Gatesnél is van olyan, aki vagyonosabb, például az Amazon alapítója, Jeff Bezos. Ezért is érdemes megpróbálnod minél gyorsabban leszámolnod az ilyen jellegű összehasonlítgatásról, mert mindig lesz, aki miatt csórónak érezheted magad. Igen, még több tízmilliárd forintos vagyonnal is!

Emellett az is előfordulhat, hogy nem is másokkal, hanem múltbéli önmagunkkal hasonlítjuk össze magunkat: lehet, hogy régen jobban ment a szekér, mint most, és ezt gyászoljuk. Ez a hozzáállás viszont nem visz előre, hisz a múlt elmúlt.

A régi idők visszasírása ugyanígy meg tud betegíteni. Éppen ezért maximum a közelmúltbeli önmagaddal hasonítsd össze magad! Több a megtakarításom, mint egy hónappal ezelőtt? Az elmúlt egy hétben híztam, stagnált a súlyom, vagy sikerült végre fogynom?

A szegényebb sorsúak, illetve akik szegénynek érzik magukat általánosságban úgy gondolják, hogy a pénz a minden: a megoldás a boldogtalanságukra. A kutatások szerint viszont ez nincs így: ahogy arról A pénz és boldogság kapcsolata című cikkünkben is írtunk.

Azok, akiknek sikerült legyőzniük a szegénységet, legyen az valós, vagy sem, mentális szemléletmódot váltottak: a pénz egy eszköz, nem maga a végcél. Az évezredek során agyunk folyton a hiányra összepontosított, hiszen ez szolgált javunkra.

A barlangokban élve természetes volt, hogy a legfontosabb cél a hiányzó étel pótlása, ez sarkalt vadászatra, gyűjtögetésre minket. Napjainkban azonban ez a szemléletmód a szegénység során inkább árt, mert a beszűkült tudat túl nagy kognitív terheléssel jár, és egyetlen cél lebeg a szemünk előtt: minél több pénzt szerezni.

A vagyonosabb emberek azonban tudják, hogy a cél nem az, hogy minél több pénzük legyen, hanem hogy élvezzék az életet. Agyuk így nem a hiányra fókuszál, hanem arra, amilyük van, így nem is érzik magukat szegénynek. Ez pedig nem a gazdagok kiváltása: ha szemléletmódot váltasz, neked is sikerülhet!

Hogyan kerekedjünk felül a szegénység érézésén?

A szegénység lehet gazdasági és pszichológiai is. Vannak, akiknek bár a vagyoni helyzete bőven átlagos vagy átlag feletti, mégis belül szegénynek érzik magukat, és továbbra is szoronganak attól, hogy csődbe mennek vagy éhezni fognak.

A gazdasági szegénység az, amikor valóban nincs pénzünk. Érdemes tehát először megnézni, hogy mentálisan érzed magad szegénynek, például a szegény családi körülmények között eltöltött gyermekkor miatt, vagy valóban az vagy.

Tanulj többet a pénzügyekről!

A gazdaságilag szegény embereknek sok esetben nincs olyan iskolázottságuk, mint vagyonosabb társaiknak. Ennek oka egyszerű: hamar munkába kellett állniuk, hogy segítsék a családot anyagilag, az iskola sokadrangú dolog volt, a gazdagok kiváltsága. Éppen emiatt is vesznek fel rosszabb hitelkonstrukciókat, vállalnak el kétes szerződésű munkákat, hiszen nem tudják, hogy hogyan lehetne ezt jól csinálni.

Ennek leküzdésének a legegyszerűbb módja, ha tanulsz egy kicsit a pénzügyekről. Mindemellett érdemes arra is fókuszálnod, hogy a lehető legjobban nézz utána mindennek, mielőtt pénzügyekkel kapcsolatos döntést hozol. Független forrásokból tájékozódj, amelyeknek, akiknek nem érdeke eladni neked egy minél nagyobb hitelt, újabb megtakarításos életbiztosítást, hogy aztán a magas jutalékok miatt végül rosszul járj!

Készíts egy átlátható pénzügyi tervet!

Tudod, hogy mennyi a havi bevételed, és mire mennyit költesz? Ha nem, ideje összeszámolnod! Már maga az, hogy van egy átlátható pénzügyi terved segíthet abban, hogy a szegénység érzése csillapodjon. A jó költségvetés tervezéséhez ajánljuk a Mindennapi pénzügyek és a pénzügyi tervezés című cikkünket. Hidd el, nagyon nagy segítség és ez az első vagy talán a nulladik lépés a vagyonépítéshez!

Tanulj ki egy új szakmát!

Ahhoz, hogy jobb legyen az anyagi helyzeted és leküzdd a szegénység érzését, a legfontosabb, hogy a bevételi oldalad növeled. Ha nem tudod a kiadásokat tovább csökkenteni, akkor a bevételeidet, vagyis a fizetésedet kell növelni. Ha ugyanis a kiadásaid magasabbak, mint a bevételeid, akkor minden szinten szegénynek fogod érezni magad.

Ehhez viszont az kell, hogy tanulj! Amennyiben továbbra is alacsony összegekért vállalsz el rossz munkákat, akkor nem fogsz egyről a kettőre lépni! Éppen ezért magadba befektetni a legjobb dolog, amit csak tehetsz. Mindehhez pedig szinte pénz sem kell: a Tudástár Klub segítségével havi pár ezer forintért elképesztő mennyiségű tudást kapsz. Képezd magad, olvass, ismerkedj meg emberekkel ahhoz, hogy elsajátíts valami újat!

Növeld a motivációdat!

Mint már írtuk, sajnos a szegénységgel járó stressz és szorongás könnyen és gyorsan, de mindössze rövid ideig enyhíthető a felesleges dolgok vásárlásával. Éppen ezért érdemes ezeket a vásárlásokat megakadályozni. Gondolkozz el, mielőtt megveszel valamit, legyen az egy lottószelvény vagy egy üveg alkohol: biztos, hogy ettől jobban fogod érezni magad? Biztos, hogy ez segít abban, hogy jobb anyagi helyzetbe kerülj?

Ilyenkor érdemes inkább azt a pénzt félretenni. Tedd be egy másik bankszámládra, vagy akár a párnád alá is, csak ne költsd el. Lehet, hogy 1000 forintról van szó, de ha minden egyes nap megállod ezt a sürgető érzést, az havonta máris 30.000 forint lesz!

Miért győzd le a szegénységet, a szegénység érzetét?

A mentális egészséged helyreállhat, megszűnhetnek a stressz és szorongás tünetei. A mentális egészség fontosságáról olvass bővebben A mentális egészségről röviden című cikkünkben. Ráadásul, mindezzel akár az érzelmi intelligenciádat is növelheted, amely kétségkívül nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a motivációd is fennmaradjon. Illetve, végre elindulhatsz a vagyonépítés útján is! Kizárólag pozitív változás vár rád!

Összefoglalás

A szegénység érzése szorongással, stresszel és a mentális egészségünk veszélyeztetésével jár együtt. Ezek a szorongató érzések nem ritkán megbetegedésekhez vezetnek, miközben csőlátásban, kilátástalanságban és depresszióban csúcsosodnak ki.

Ráadásul, emiatt állandóan készenléti állapotban vannak azok, akik szegénynek érzik magukat. Ez rövid távon nagyobb koncentrációhoz és magasabb teljesítményhez vezethet, viszont hosszú távon igen romboló a hatásuk. A teljesítmény romlása ebben az esetben a folyamatos kognitív túlterheltség miatt következik be.

Ahhoz, hogy ezen felül tudj kerekedni, a legfontosabb, hogy megállapítsd, mi okozza a szegénységed: valóban a pénz hiánya, vagy pedig esetleg egy mentális állapot. Ugyanis lehet, hogy vagyonosabb vagy, mint hiszed!

A szegénység leküzdéséhez ajánlott képezni magad a pénzügyek és az érzelmi intelligencia terén. Ha jobban ismered a gazdaság működését, tanulsz, fejleszted magad, új készségeket és képességeket sajátítasz el, akkor kisebb eséllyel fordulsz valamilyen rossz konstrukciójú hitelért. Sőt, egy-egy új szakma kitanulásával plusz pénzhez vagy jobban fizető álláshoz is juthatsz!

Mindemellett érdemes egy átlátható és könnyen érthető pénzügyi tervet is készítened, amelyhez foggal-körömmel ragaszkodj. Ha látod, hogy több kiadásod van, mint bevételed, akkor nagy baj van, és ajánlott minél hamarabb több bevételre szert tenned.

Ha pedig némi pénz üti a markod, akkor azt ajánlott befektetni, például egy megtakarítási számlára vagy a meglévő hiteleidet csökkenteni. A motiváció fenntartása nagyon nehéz, de nem lehetetlen, csak a célt kell szem előtt tartani: a saját jövődért küzdesz!

Te szoktad szegénynek érezni magad a közösségi médiát görgetve? Írd meg kommentben!

Felhasznált források

Kapcsolódó bejegyzések

Hogyan leld örömödet az ünnepekben?

Hogyan leld örömödet az ünnepekben?

Az ünnepek közeledte két érzelmet válthat ki belőlünk a leggyakrabban: megkönnyebbülést, hiszen végre 1-2 hetes szünet vár ránk, vagy félelmet, hogy mennyi elintézni való még előttünk. Már novemberben megérkezett az összes dekoráció a boltokba, elindultak a...

Kritikus gondolkodásmód: Így fejleszd tökélyre!

Kritikus gondolkodásmód: Így fejleszd tökélyre!

Napjaink álhír halmazával nagyon nehéz felvenni a versenyt. Mit hihetünk el és mit nem? Hogyan mérjük fel valaminek az igazságtartalmát, ha képtelenség minden részletet megismerni és megérteni egy bonyolultabb kérdésben? Tájékozódunk jobbról és balról is, majd...