Oldal kiválasztása

Az ünnepek közeledte két érzelmet válthat ki belőlünk a leggyakrabban: megkönnyebbülést, hiszen végre 1-2 hetes szünet vár ránk, vagy félelmet, hogy mennyi elintézni való még előttünk.

Már novemberben megérkezett az összes dekoráció a boltokba, elindultak a hirdetések, hogy milyen ajándékokat is vegyünk meg szeretteinknek. Nem csoda tehát, hogy egyre többet aggódunk amiatt, hogyan is fognak az ünnepnapok kinézni, mit fogunk főzni, hányan leszünk, és mindez mennyibe is fog kerülni.

Az ünnepek ugyanis bármennyire is próbáljuk tagadni, drágák. Napokra bezárnak a boltok, mindenki otthon marad és több fogásos ebédet, illetve vacsorát készítünk. A rokonokat el kell látni mindenféle finomsággal, fát is szükséges venni, meg persze díszeket is. Természetesen az ajándékok sem maradhatnak el a fa alól. Mindezzel pedig borítékolható egy kisebb-nagyobb anyagi csőd decemberben.  

Ha pedig nem jó a kapcsolatunk a családdal, akkor az ebből adódó feszültség, stressz, szorongás, elnyomott érzések vagy az ilyenkor kirobbanó veszekedések csak még tovább nehezítik ezt az időszakot.

A karácsonynak kimondottan a szeretetről, boldogságról, minőségi együtt töltött időről kellene szólnia, mégis, sokszor sajnos pont az ellenkezőjét tapasztaljuk. Inkább azonosítjuk az ünnepeket a stresszel, feszültséggel, anyagi problémákkal és feladatok millióival. Nézzük is meg, hogy milyen problémák jöhetnek szembe karácsonykor, és hogyan lehet békésebb és boldogabb az idei ünnepek!

A leggyakoribb karácsonyi problémák

Örülni és boldognak lenni egy pozitív érzelem, amellyel teljesebbnek érezhetjük az életünket és nőhet az élettel való elégedettségünk. A boldogság nem egy dolog, amit hajszolni lehet, de a tárgyakhoz vagy személyekhez kötni sem szabad, így a karácsonytól sem lehet elvárni, hogy végre boldoggá tegyen minket. Magunknak szükséges tenni azért, hogy a legtöbb stresszforrást legyőzve valóban megélhessük a békét és boldogságot.

A leggyakoribb problémák és stresszforrások ünnepek idején

 

Egy korábbi cikkünkben, a Hogyan éld túl a karácsonyt? címmel a családdal való megbirkózásra, feszültségek feloldására helyeztük a hangsúlyt. Ebben a cikkünkben pedig ahhoz szeretnénk néhány tippel szolgálni, hogy a szembe jövő akadályokat hogyan tudd legyőzni.

A pénzügyi problémák és a karácsony

Az inflációt és gazdasági válságot szem előtt tartva már mindenki tudja, miről mond le idén karácsonykor.Legyen szó kevesebb fogásról az asztalon vagy ajándékok hiányáról, valamiről mindannyian lemondunk azért, hogy kevésbé viselje meg a pénztárcánkat ez a nehéz időszak.

Karácsonykor könnyen úgy érezhetjük, hogy egyszerűen nincs elég pénzünk. Ezzel alapvetően nem lenne baj, ha képesek lennénk reálisan látni az anyagi helyzetünket, és nem az anyagi szorongás irányítana minket. A szorongásról és annak leküzdéséről bővebben az Így győzd le a szorongást! című cikkünkben olvashatsz.

Ahhoz, hogy le tudd győzni az anyagi szorongást, érdemes egy pénzügyi tervet is készíteni. Járj körbe a boltokban, és nézd meg, mi mennyibe kerül, hogy össze tudd szedni a várható kiadásokat. Ha látod, körülbelül mennyivel kell tervezned, sokkal reálisabban látod majd azt is, mi maradhat és mit érdemes kihúzni a listáról.

Érdemes hamarabb elkezdeni a bevásárlást. Például, ha tudod, hogy a gyerekek milyen ajándékot szeretnének, akkor azokat már december elején vagy akár novemberben érdemes lehet beszerezni. 

Ezzel kétszeresen is jól jársz: az egyik, hogy eloszlatod a költségeket heteken vagy akár hónapokon át, ezzel enyhítve a pénztárcádra nehezedő nyomást. Másrészt pedig, nagy valószínűséggel olcsóbban kapod meg az ajándékokat, mintha pont karácsony előtt szereznéd be őket! A Hogyan ne költekezz túl karácsony idején? című cikkünkben további tippeket olvashatsz arról, hogyan fogd vissza a költségeket.

Az ünnepi stressz

Az ünnepekkel szinte törvényszerűen együtt jár a stressz is, pedig ennek nem lenne szabad így lennie. Rengeteg feladatot bevállalunk, és máris megteremtettük magunknak a stresszes helyzeteket. A felmérések szerint az emberek 38-70 százaléka állítja, hogy számára stresszesek az ünnepek!

Ahhoz, hogy ez ne így legyen idén, érdemes először felállítani egy tervet arról, hogy mi idén karácsonyra a célod. Az idei ünnepekor szeretnél a pároddal kettesben elutazni valahová? Esetleg te szerveznéd meg a nagy családi ünnepi vacsorát? Vagy esetleg baráti összejöveteleket tervezel szervezni? Akárhogy is, fogalmazd meg, mi a terved, és annak megfelelően cselekedj.

Ha ez megvan, akkor ajánlott mindennek határidőt szabni. Mikorra kell beszerezni az ajándékokat? Mikor veszed meg a fát és mikorra legyen kész a bevásárlás? Ahhoz, hogy lerövidüljön mindennek az ideje, érdemes az ajándékok legalább egy részét online beszerezni, esetleg hidegtálat is rendelni a vacsorára. Akárhogy is, legyenek határidők, hogy ne december 23-án rohanj még a boltokba ajándékbeszerző körútra.

Azt is érdemes átgondolni, hogy biztosan neked kell mindent megcsinálni, megfőzni? Nem lehetne egymás közt felosztani a feladatokat? A hölgyek kifejezetten képesek túlhajszolni magukat a konyhában, hogy aztán ne tudják élvezni az együtt töltött pillanatokat. Nehéz is azt megtenni két nap főzés és takarítás után, hulla fáradtan.

A stressz jelentősen rontja a mentális egészségünket, ahogy arról már olvashattál A mentális egészségről röviden című cikkben. Ahhoz, hogy javíthass rajta, érdemes az ünnepek idején is foglalkozni a mentális egészségeddel! Az énidő megtartása, a pihenés ilyenkor is elengedhetetlen, különben csak teherként fogod megélni az ünnepeket.

A magánnyal való megküzdés karácsony idején

A magány mindig megviseli az embert, különösképpen az ünnepek idején. Nem lehet eljárni otthonról, nem tudjuk vásárlással vagy épp munkával elterelni a figyelmünket a magányról. Mindeközben pedig arra gondolunk, hogy mások szeretetben a családjukkal vagy barátokkal töltik az ünnepeket.

A magánynak számtalan oka lehet. Az is elképzelhető, hogy korábban nemet mondtál a különböző meghívásokra. Ha így tettél, akkor nyugodtan változtass ezen! Hívd fel őket, hogy mégis mennél, ér meggondolni magadat. Ha távol vagy mindenkitől, akkor kérd fel őket legalább egy online vacsorára, vagy menj el önkénteskedni. Segíteni ilyenkor olyanoknak, akik rosszabb helyzetben vannak, mint te, új perspektívát adhat a saját életedhez.

Ha valaki már nincs veled…

Magányosnak akkor is érezheted magad, ha körbe vagy véve emberekkel. Lehet, hogy olyanokkal vagy, akik mellett másnak mutatod magad, mert úgy érzed, nem fogadnának el önmagadért. Az is lehet, hogy azért érzed magad egyedül, mert pont az az egy ember, aki igazán számítana, már nem lehet melletted.

Ha egy fontos szeretted már nincs veled karácsony idején, akkor biztos, hogy ebben a felfokozott hangulatban minden rá fog emlékeztetni. Ezért is fontos, hogy ezeket az emlékeket ilyenkor újra megéld, a gyászt, fájdalmat pedig engedd, hogy átjárjon. Mint minden negatív érzelem esetén, ilyenkor sem szabad, hogy elfojtsd a benned lévő érzéseket.

Ha ahhoz van kedved, akkor nyugodtan folytasd a közös tradíciókat egyedül, vagy valaki mással. Gyújts gyertyát számára, nosztalgiázz, nézegess közös képeket vagy olvasd el újra és újra a legutolsó üzenetváltásokat. Megélni a gyászt akkor is érdemes, ha már úgy érezzük, rég túlvagyunk rajta. A karácsony a szeretet ünnepe, és ha olyasvalakit vesztettünk el, akivel együtt szoktuk tölteni a karácsonyt, akkor jó döntés lehet legalább gondolatban vele ünnepelni.

A külső elvárások az ünnepek idején

Hogyan lehet az, hogy elvileg a karácsony szeretet és boldogság ünnepe, mégis sokan stresszesek vagyunk helyette? És az hogyan lehet, hogy azt látjuk a reklámokból vagy a közösségi médiában, hogy mások milyen boldogok és felszabadultak? A közösségi média túlzó illúzióról már írtunk egy korábbi, A közösségi média hatásai című cikkünkben, de érdemes megismételni: amit ott látunk, nem fedik a valóságot.

Mindezek mellett a boltok fényei, az illatok és a hatalmas tömeg szintén nagyon rossz hatással lehet a mentális egészségünkre. Feszültebbnek érezhetjük magunkat, miközben azt érezzük, semmire sincs időnk. Mások kritizálhatják a főztünket, vagy épp olyan programokon kéne részt vennünk, amin nem akarunk. Hogyan lehetnénk mindeközben boldogok?

Kiemelkedően fontos, hogy ebben az időszakban is felismerjük, majd elfogadjuk az érzéseinket. Ha azok negatívak, az is rendben van: nem kell, hogy boldogok legyünk egy ilyen stresszes időszakban. Magunkra erőltetni azt, hogy minden rendben van, valódi érzelmeink elnyomásához vezet, amellyel csak növeljük a belső feszültséget.

Nyugodtan üljünk le a párunkkal, barátainkkal „kiadni magunkból” a valódi érzelmeinket. Hidd el, egyáltalán nem vagy egyedül ezekkel a negatív érzésekkel! Egy kis őszinte beszélgetés után sokkal jobban érezhetjük magunkat!

Mit érdemes még tenni azért, hogy könnyebb legyen az ünnep?

Az ünnepeket még hangulatosabbá lehet tenni ingyenes játékokkal és programokkal. Az egyik ilyen program lehet, ha egy pohár bor mellett összeültök a barátaiddal megbeszélni, kinek mi a legjobb vagy a legkínosabb emléke a karácsonyról. Egy ilyen baráti beszélgetés meghitt és intim, ráadásul rengeteg nevetés teszi még emlékezetessé.

Karácsonykor igyekezz elővenni a játékos énedet! Keressétek meg a város legjobb sült gesztenyéjét, a legjobb kórust, a legfinomabb forralt bort vagy a legjobb bolti dekorációt. Ha pedig régebben volt valamilyen ünnepi szokásotok, legyen az (újra) megnézni az Igazából szerelmet, vagy együtt mézeskalácsot sütni, akkor érdemes lehet visszatérni hozzájuk.

Érdemes lehet még társasozni pizsamában, egy finom forró csokival, vagy közösen filmezni a családdal, barátokkal. A legfontosabb, hogy emlékeket gyűjtsetek, ne pedig tárgyakat. Ezek az élmények lehetnek a karácsonyi ajándékok is, hiszen az élmények tehetnek minket igazán boldoggá.

Összefoglalás

A karácsony rendkívül stresszes ünnep lehet, ha megpróbálsz a külső elvárásoknak megfelelni. Az a kép, hogy minden tökéletes, a család boldog és nem veszekszik, miközben a kandalló tüze ropog, egy illúzió, és valójában szinte senkinél nem így telik az ünnep.

Ahhoz, hogy stresszmentesebb és békésebb legyen az ünnep, tervezd meg, mit szeretnél pontosan csinálni. Szabj minden feladatnak határidőt, de arra is ügyelj, hogy ne vállald túl magad. A pénzügyeket is tervezd meg, és kezdj el már novemberben beszerezni ajándékokat, így elosztva a költségeket. 

Az ünnepek idején is próbálj időt szakítani arra, hogy legyen egy kis énidőd, tudj pihenni, feltöltődni. Ha pedig magányosan töltenéd ezeket a napokat, akkor különösen fontos, hogy olyan programokat találj, amelyekben örömödet leled. Önkénteskedni, online eseményt szervezni a messze élő barátokkal, rokonokkal, segíthet a magány ellen.

Lehetőleg állj ellen a közösségi média általi nyomásnak: nem kötelező ilyenkor boldognak lenned.Beszéld ki a negatív érzéseidet a családoddal vagy a barátaiddal. Ha pedig ez a negatív érzés egy szeretted elvesztése utáni gyász, akkor éld meg azt is. Az elnyomott érzések idővel újra visszatalálnak hozzánk, így jobb hamarabb megélni azokat.

A karácsonyi sürgés-forgás, a nagy tömeg, illatok, mind megterhelőek ilyenkor, és arra emlékeztetnek, hogy boldognak kellene lennünk. Ha azonban ezt a boldogságot úgy érjük csak el, hogy magunkra erőltetjük, mintha minden rendben lenne, azzal csak ártunk magunknak. Pihenjünk, szánjunk időt magunkra és a szeretteinkre, mert az együtt töltött időnél semmi sem fontosabb.

Neked van olyan tipped, ami segíthet örömöt találni az ünnepekben? Írd meg kommentben!

Felhasznált források

Kapcsolódó bejegyzések

Miért érzed magadat szegénynek?

Miért érzed magadat szegénynek?

Napjainkban minden arról szól, hogy a pénz mindenek felett áll. Az Instagram telis tele huszonévesekkel, akik bejárják a világot, miközben a sokadik ingatlanra tesznek szert. Sokan csak azért vállalnak egy munkát, amiben rosszul érzik magukat, mert jobban fizet, mint...

Kritikus gondolkodásmód: Így fejleszd tökélyre!

Kritikus gondolkodásmód: Így fejleszd tökélyre!

Napjaink álhír halmazával nagyon nehéz felvenni a versenyt. Mit hihetünk el és mit nem? Hogyan mérjük fel valaminek az igazságtartalmát, ha képtelenség minden részletet megismerni és megérteni egy bonyolultabb kérdésben? Tájékozódunk jobbról és balról is, majd...