Oldal kiválasztása

A karácsony a szeretet ünnepe – tartja a mondás, de talán nem mindannyian érezzük így. A párkapcsolat vagy a gyermekekkel, nagyobb családdal töltött idő tele lehet fel nem oldott konfliktusokkal, negatív érzésekkel. 

A legtöbbünk ugyanis elképzeli, milyen lesz a tökéletes karácsonyi hangulat: mézeskalács illat, fő a húsleves, a rántott hal, borozgatunk, a gyermekeink pedig mosollyal az arcukon bontogatják az ajándékokat. Mindez remekül hangzik, azonban lehet, hogy a valóság közel sem így néz ki.

Bár a cím szerint túlélni kell a karácsonyt, valójában azonban szeretettel is megtölthetjük, és akár élvezhetjük is. Ehhez azonban több tanács betartása is szükséges és érdemes is az előző évek hibáiból tanulni. Cikkünkben pszichológusok tanácsát mutatjuk meg, amelyek segíthetnek abban, hogy idén karácsonykor tényleg ünnepeljünk!

A szeretetteljes ünnep – vagy annak hiánya

A karácsony sokunk számára stresszes, és ez annak is köszönhető, hogy már a decemberi hetek önmagukban stresszesek. A legtöbb munkahelyen ugyanis 2 hét alatt kell ledolgozni 4 hét munkáját – rengeteg túlóra (sok esetben ki nem fizetett túlórák), miközben ajándékbeszerző körútra kell indulni, hogy mindenkit várjon valami a fa alatt. 

A Hogyan NE költekezz túl karácsony idején című cikkben olvashatsz 10 tippet arról, hogy hogyan próbáld meg kissé megfogni a pénzt. Ugyanis nemcsak az ajándékok miatt drága az ünnep, hanem a rengeteg elkészített étel miatt is. 

Ha pedig idén te szervezed a karácsonyi ebédet vagy vacsorát, akkor igazán nehéz anyagi és mentális helyzetben vagy. Természetes, ha azt szeretnéd, hogy minden tökéletesen sikerüljön, de valamit már most megsúgunk: nem lesz minden tökéletes. 

A plusz munka, „gyors hajtás” a munkahelyen, az anyagi szorongás mind hozzájárulhat ahhoz, ha neked sem válik a kedvenc ünnepeddé. Ekkor azonban még fel sem merül az, hogy napokig „összezárva” vagyunk szeretteinkkel. 

A szeretteinket szeretjük – ebben nincs kérdés, azonban sokszor érezhetjük azt, hogy alig ismerjük őket. Életünk harmadát a munkahelyen töltjük, másik harmadát átalusszuk. Így tehát a maradék egyharmadot kell elosztanunk családunk és barátaink, valamint a saját magunkra fordított idő között. Emiatt érezhetjük azt, hogy alig jut időnk szeretteinkre, főleg megismerni őket. 

Az ünnepek emiatt elveszítették kissé a valódi jelentésüket, hiszen rárakódik az élet többi területéről szerzett stressz. Emellett pedig, sokkal kevesebb időnk is van a családunkkal lenni, így nem tudjuk milyen is valójában. A karácsony azonban lehet egy valóban szeretetteljes ünnep! 

Ha a rokonságról van szó karácsony idején…

Minden család máshogy ünnepli a karácsonyt. Vannak, akik szűk családi körben, vannak, akik, minden nap más családtagot látogatnak meg, és vannak, akik 30-an is összegyűlnek. Az egyik legfontosabb azonban, hogy megtanuljuk élvezni akár nagyobb, akár kisebb családi körben ünnepeljük. Ehhez nyújtunk néhány tanácsot!

Döntsük el, hogy kinél, mikor és hogy legyen a karácsony

A nagyobb családoknál mindig nehéz kitalálni, hogy kinél rendezzék meg idén a karácsonyi ünneplést. Erre egy egyszerű mód, ha minden évben változik, sorban, egymás után. Így kiszámíthatóvá válik, hogy minden harmadik vagy negyedik évben kell nekünk megrendezni. Egy másik megoldás az lehet, ha mindannyian húzunk egy kalapból egy évet, amikor szervezni kell. Így biztosan elkerülhető a veszekedés, a kiszámíthatatlanság érzése, vagy a feladatok áttolása. 

Arra azonban mindig figyeljünk, hogy bárki is szervezi, osszuk el a költségeket. 10-15-20 emberre főzni nagy anyagi megterhelést jelent, ezért nem várhatjuk el, hogy mindenkinek teljen rá. Ne felejtsük el, hogy a legfőbb cél, hogy a karácsony boldogan teljen, és ebbe az is beletartozik, hogy senki ne érezze magát rosszul az anyagiak miatt.

Az ünneplés elosztása

kinél legyen a karácsony

Mindig érdemes felosztani, hogy az adott évben ki szervezi a karácsonyi ünnepséget.

Újabb vita téma lehet, ha valaki vegetáriánus a családban, és ezt kevésbé fogadja el a család. A magyarok húsevők és a karácsonyi menü is a különböző húsos ételeken alapszik. Ha azonban mi magunk vegetáriánus ételeket fogyasztunk, akkor gondoskodjunk róla. Természetes, ha úgy érezzük, nem fer, hogy magunknak kell vinni ételt, de sajnos számtalan családban telik úgy a karácsony, hogy az ételek miatt veszekednek a családtagok. 

Ezt megelőzve készítsünk magunknak egy vegetáriánus fogást, és vigyünk sütit – ezzel segítjük a háziasszonyt és a vitát is megelőzzük. 

Mindig támogassuk a saját családunkat. Akármi is történik, tudnunk kell, hogy ki számunkra a legfontosabb. Ha a párunk, akkor bármilyen versengés is tör ki a családban, akkor őt kell támogatnunk. Emellett azonban próbáljunk meg egyensúlyozni és a szeretteinket egyesíteni. Sok családban lehet terhelt az anyós vagy após kapcsolat, viszont ilyenkor is törekedni kell a kedvességre. A párunk szüleivel való kapcsolat lehet, hogy terhelt, de a párunkat választva őket is választjuk – és ezt tartsuk szem előtt. 

1. Visszafogni az alkoholbevitelt

Az alkohol segíthet feloldódni, „megtörni a jeget”, főleg, ha rég nem látott rokonokkal találkozunk. Mindemellett azonban sokszor eshetünk abba a hiába, hogy túl sok alkoholt fogyasztunk. Az alkohol agresszívvá tehet, és elég egy apró szikra és máris belobban a tűz. Ilyenkor elveszítjük a kontrollt mind érzelmeink, mind pedig a viselkedésünk felett. 

Emiatt nagyon fontos, hogy pontosan odafigyeljünk arra, mennyi alkoholt fogyasztunk. Sokunk azonban túlzásba eshet, és arra is odafigyelhet, hogy mások mennyit isznak. Ha azonban megszóljuk ilyen helyzetben rokonainkat, pusztán aggódásból, akkor az komoly veszekedéshez vezet. Figyeljünk csak önmagunkra, hogy mi mennyit bírunk. Kiereszteni a fáradt gőzt remekül hangzik, de a sok felgyülemlett stresszt inkább más módon vezessük le

2. A stressz levezetése

A munkahelyi stressz, esetleges anyagi szorongás, ajándékvásárlás mind-mind olyan stresszel járnak, amelyek együttesen mindannyiunkból a legrosszabbat hozzák ki. A stressz levezetésére azonban nem a legjobb alkalom a karácsony, az ünnep, sem családtagjaink, sem rokonaink vendégsége. 

Külön stresszforrást jelenthet az is, ha nem tudtunk szabadnapot kivenni az ünnepek közötti hétre. Ez természetesen azzal jár, hogy alig van időnk bármire: a bevásárlásra, főzésre, pakolásra, dekorálásra. Emiatt érezhetjük úgy, hogy „semmi sem sikerül”, vagy hogy „nem tudtuk megoldani ezt sem”. Ez a fajta elégedetlenségből adódó stressz azonban könnyebben feloldható bizonyos technikák segítségével. 

Akár a sportolás, edzés, akár a relaxáció, akár a hiperventilláció mind sokkal egészségesebb megküzdési mód, mint az alkoholfogyasztás. Lehet, hogy ideiglenesen jobban érzed magad tőle, de hosszútávon felerősíti a stressz romboló hatását. 

3. Vegyél ki egy kis szabadságot a karácsony idejére – a családodtól

A karácsony szellemisége abban rejlik, hogy örömmel töltünk el időt a családdal. Azonban, ha ez nem így van, akkor ideje határokat felállítani, valamint olyan dolgokat tenni, amelyeket szeretünk. Ha úgy érezzük, kezd sok lenni a jóból, akkor nyugodtan, felnőtt módjára kérhetünk egy kis én-időt. Az énidőről már olvashattál a Miért nincs időm magamra? Az énidő elleni kifogások című cikkünkben. 

Emiatt talán ismerős is lehet, hogy ha nem szánunk saját magunkra időt, hogy feltöltsük a saját akkumulátorainkat, akkor szorongóbbak, idegesebbek és frusztráltabbak leszünk. Ahhoz, hogy ezt elkerüljük, a legegyszerűbb, ha adunk magunknak egy kis énidőt.

Ez nehezen megvalósíthatónak tűnik karácsonykor, pedig már a legegyszerűbb, apró lépések is sokat segítenek. Ilyen lehet, ha a nehéz családi nap után veszünk egy forró fürdőt, vagy elmegyünk futni. Esetleg a vacsora után elmosogatunk, addig is kissé egyedül lehetünk. Teljesen természetes, ha soknak érezzük a családot, hiszen nem megszokott annyi napon át összezárva lenni. 

4. Tanulj meg megfigyelőként jelen lenni

A megfigyelőként jelen lenni talán a meditáláshoz, tudatos jelenléthez áll igazán közel. Ennek technikájáról már olvashattál a Hogyan kell meditálni? 10 tipp a nyugodtabb életért című cikkünkben. 

Amikor megfigyelőként vagyunk jelen a helyzetben, akkor valójában érzelmileg „kilépünk” a szituációból, mintha egy filmet néznénk. Ha pedig nem vonódunk be annyira érzelmileg, akkor képesek leszünk higgadtan reagálni. Ami a következő helyzetben is igen fontos…

5. Mindig lesznek belsős poénok a karácsonyi vacsinál

Mindig lesznek beszólások, rivalizálások a karácsonyfa alatt, ne várjuk, hogy most másképp lesz. Ezen nem tudunk változtatni: régi sérelmek élednek újjá, beszólogatnak, aminek egyik oka, hogy mindannyian mások vagyunk. 

A családok különböző szokásokat tartanak, máshogy esznek, főznek, díszítenek, és ezek konfliktus forrásai lehetnek, ha nem figyelünk. Sose várjuk másoktól, hogy megváltozzanak, hanem tegyünk a változásért mi magunk. Ha vannak bizonyos mondatok, amikre egyből „ugrunk”, ha meghalljuk, akkor azon csak mi tudunk változtatni. Ne számítsunk arra, hogy majd mások nem mondanak ki valamit vagy nem kommentálnak, hanem a változás induljon belülről. 

A reakció-ellenreakció

reakció-ellenreakció

Mindig lesz egy úgy nevezett trigger, ami ugyanazt a reakciót váltja ki belőlünk. Éppen ezért amennyiben tudjuk, milyen égető kérdésekre számíthatunk, akkor készüljünk fel rájuk. A veszekedések esetén mindig van egy reakció és arra egy ellenreakció

Akármelyik esetben is, előre fel lehet készülni ezekre. Ne szóljunk vissza ugyanúgy, hagyjuk őszintén figyelmen kívül a megjegyzést, ugyanis próbáljuk meg szem előtt tartani az összképet és a fő célt. Ne kapjuk be a horgot, hiszen ezzel csak a saját hangulatunkat rontod el.

6. A karácsony fő célja

A karácsony fő célja ugyanis a szeretet. Mindannyiunkban él egy ideális kép a karácsonyról, de nagy valószínűséggel nem lesz olyan a valóságban. Az elvárásokat ezért a valósághoz kell igazítani. Sokak számára a karácsonyt túl kell élni, ugyanis nem mindenki számára hordozza ugyanazt az üzenetet és értéket. 

Ha te is ezek közé az emberek közé tartozol, akkor hiába vársz tökéletes karácsonyt, nem fog megvalósulni, és csalódni fogsz. Az elvárásokat ahhoz igazítsd, amid van. Semmi probléma nincs azzal, ha számodra nem okoz akkora boldogságot 3 napig összezárva lenni a teljes családi körrel. Éppen elég, ha túl tudod élni azt az ebédet vagy vacsorát. 

7. Hálaadás karácsony közben

A karácsony a hálaadásról is szól: együtt a család, van főtt étel az asztalon, áll a fa és vannak, akikkel együtt ünnepeljük azt. Emiatt érdemes ezzel a hálával a szívünkben asztalhoz ülni, hiszen így a legszerencsésebbekhez tartozunk. Sokszor hajlamosak vagyunk ezt elfelejteni, de időnként nem árt emlékeztetni magunkat rá.

A különböző problémákkal terhelt karácsonyok

Vannak olyan nehézségek, amelyek miatt különösen nehéz lehet a karácsony szeretetteljes ünneplése. A következő sorokban bemutatunk olyan kihívásokat, amelyek a leggyakrabban fordulnak elő.

Szerepek, amelyekbe visszaesünk karácsony idejére

Az talán már sokak számára nyilvánvaló, hogy egész életünkben különböző szerepeket veszünk fel: a dolgozó nő, a feleség, a családanya, a társ, a legjobb barát, gyermek stb. Ezek a szerepek nagyrészt tudattalanul működnek és lépnek érvénybe. Ritkábbak azok az esetek, amikor tudatosan váltunk át egyik szerepből a másikba.

Ugyanez a tudattalan működés léphet érvénybe a családunk körében, a karácsonyfa alatt. Vannak olyanok, akiknek a családi házban gyerekként az volt a fő feladatuk, hogy minden konfliktust elsimítsanak. Vannak gyerekek, akiknek az, hogy mindenki boldog legyen körülöttük, azon az áron is, hogy ők maguk boldogtalanok. Olyannal is találkozni, aki amolyan a „család fekete báránya” szerepben volt otthon, és hiába keményen dolgozó apuka jelenleg, a családi házban ő lesz az első, aki csínytevésen töri a fejét. 

Ezek a szerepek bennünk élnek, így nagyon nehéz kitörni belőlük karácsony idejére. Automatikusan életbe lépnek, ahogy belépünk a családi ház ajtaján vagy találkozunk a családdal. Ezekre a helyzetekre azonban tudatosan fel kell készülnünk már karácsony előtt. Kérdezzük meg magunktól: 

  • Milyen családtag akarok lenni? 
  • Hol vannak a határaim, mi az, ami belefér, mi az, ami nem? 
  • Miért várom el, hogy mindenképp megfeleljek nekik? 

Az elfogadás iránti vágy kiragadja a kezünkből az irányítást, és biztos, hogy elutasításban és csalódottságban teljesül ki. 

A változás útja

szerepek megváltoztatása

Ha a tudattalan szerepeket, a visszajelzés keresését, a kontrollt és a megváltoztatni akarást magunk mögött tudjuk hagyni, akkor élvezhetőbb lesz a karácsony.

Nehéz kapcsolatok a családban

Minden családban vannak terhelt kapcsolatok, hiszen nem kedvelhetünk mindenkit. Lehet ez a párunk testvére, szülei, vagy a saját rokonságunkon belül valaki. Az emberek különböznek, máshogy kommunikálnak, más elvárásaik vannak egymással szemben, így különösen nehéz ezt megélni karácsony idején, amikor össze vagyunk zárva. Minden apróságra „ugrunk”, kitör a vita, veszekedés, pedig lehet, hogy csak máshogyan fejezte ki magát a másik. 

El kell tudnunk engedni azt a vágyat, hogy ezeket a családtagokat megváltoztathatjuk – nem fogjuk. Ők is emberek, akiknek megvannak a saját maguk erősségei, hibái, és egyébként, ha rendben vannak önmagukkal, miért változnának meg a mi kedvünkért? Nem tudunk mindenkiért felelni, és szerencsére nem is kell! Ne várjunk valakitől egy tőle teljesen távol álló viselkedést vagy cselekedetet. Ha unokatesónk minden karácsonyra új barátnőt hoz haza, ne várjuk azt, hogy a 12. karácsonykor nem ugyanezt fogja tenni. 

Amennyiben a szüleink minden alkalommal összevesznek karácsonykor, ne várjuk, hogy idén másképp lesz – nem felelünk értük, nem kell megváltoztatnunk. Ha soha nem becsültek meg minket, öleltek meg vagy mutatták, hogy büszkék ránk, ne várjuk, hogy most megtegyék – nem fogják. 

Ezek kemény elvárások legyenek saját magunkkal szemben. El kell tudnunk fogadni, hogy mindannyiunknak vannak határai és korlátai. Nekik az, hogy nem képesek kimutatni a szeretet úgy, ahogy mi igényelnénk, vagy nem képesek hosszútávon elköteleződni, vagy a 16. karácsonyra sem hoznak sütit, hiába kérjük meg őket. 

Ha megtanuljuk elengedni azt, hogy olyat várjunk tőlük, amit sosem sikerült eddig teljesíteniük, akkor nem a reményt engedjük el. Azt engedjük el, hogy újra és újra csalódjunk, hogy elkezdhessük elfogadni őket olyannak, amilyenek, és saját határokat építsünk ki. Ezekkel a döntésekkel magunknak segítünk, hiszen nem sírással végződik a karácsony, hanem ténylegesen tudjuk majd élvezni is.

A karácsony elmesélése

A karácsony ünneplését szeretjük úgy előadni másoknak, ahogy valójában akartuk, hogy történjen. Kihagyjuk a nehéz részleteket, előadjuk, hogy minden rendben volt, ezzel a saját negatív érzéseinket nyomjuk el. 

Ebben az esetben azonban inkább érdemes valakinek őszintén elmondani, mennyire nehéz volt számunkra az ünnep. Lehet, hogy nem értik majd meg, és nem fogják tudni visszacsinálni, de nem is kell. A fő cél, hogy elmondhassuk, kiadhassuk magunkból a dühöt, csalódottságot, és úgy érezzük, hogy nem vagyunk egyedül. Lehet szó egy telefonhívásról egy barátnak, vagy a párunknak meséljük el ezeket a negatív érzelmeket, nem fontos, hogyan történik meg, csak történjen meg. 

Összefoglalás

A karácsony megélése és ünneplése bátorságra vall. Mindenképp szembe kell néznünk azokkal a családi hagyományokkal, szokásokkal, viselkedésekkel, amik miatt élvezhetetlennek tartjuk a karácsonyt. 

Ennek első lépése, hogy reálisan lássuk a családunk értékeit és képességeit, és ehhez mérten igazítsuk az elvárásainkat. Az ünnep megélése ugyanis nagyrészt rajtunk áll. Ha eltávolítjuk magunktól a nem kívánatos szerepeket, vagy eldöntjük, kit támogatunk, felállítjuk a saját határainkat. Így biztosan könnyebb lesz a karácsony.

Megváltoztatni nem tudjuk azt, hogy milyen a családunk, azt viszont igen, hogy mi hogyan viszonyulunk hozzájuk. Figyeljünk az alkohol fogyasztásra, és próbáljuk meg ne kontrollálni mások viselkedését, csak a sajátunkra figyeljünk oda. Lassan próbáljuk meg elengedni a megfelelési kényszert, és mindenképp próbáljuk meg elereszteni a fülünk mellett a beszólásokat, kommenteket. Ha ezekre mindig ugyanazt az ellenreakciót adjuk, akkor sajnos nem fog javulni a karácsony hangulata. 

Törekedjünk arra, hogy ne tévesszük szem elől a fő célt, vagyis, hogy együtt lehetünk egy kicsit. Legyen igazságosan leosztva, ki és mikor szervezi a karácsonyt, és mindig osszuk el a költségeket, így segítve egymást. Ha úgy érezzük, már kicsit sok volt a család, akkor engedjünk meg magunknak egy kis szabadságot: egy fürdő, egy séta vagy futás egyedül, segít feltölteni a lemerült akkumulátorunkat.  

Ösztökéljük magunkat arra, hogy csak mi tehetünk azért, hogy jobb legyen a saját karácsonyi ünneplésünk. Ha képesek vagyunk belül ünnepelni, letenni a múlt negatív érzéseit, eldönteni, milyen szerepben szeretnénk lenni, és van kivel megbeszélnünk, ha mégsem úgy alakul a karácsony, ahogy tervezhetük, egy lépéssel közelebb kerültünk a szeretetteljes ünnepléshez. 

Valószínűleg elsőre nem fognak teljesülni ezek az igények, hiszen mi magunk sem vagyunk képesek egyik napról a másikra változni. Azonban sok gyakorlással, néhány éven belül megteremthetünk olyan ünnepi élményt, amelyre valóban kedves szívvel emlékezünk majd. 

Neked milyen karácsonyi szokásaid vannak?

Források

Kapcsolódó bejegyzések

Miért érzed magadat szegénynek?

Miért érzed magadat szegénynek?

Napjainkban minden arról szól, hogy a pénz mindenek felett áll. Az Instagram telis tele huszonévesekkel, akik bejárják a világot, miközben a sokadik ingatlanra tesznek szert. Sokan csak azért vállalnak egy munkát, amiben rosszul érzik magukat, mert jobban fizet, mint...

Hogyan leld örömödet az ünnepekben?

Hogyan leld örömödet az ünnepekben?

Az ünnepek közeledte két érzelmet válthat ki belőlünk a leggyakrabban: megkönnyebbülést, hiszen végre 1-2 hetes szünet vár ránk, vagy félelmet, hogy mennyi elintézni való még előttünk. Már novemberben megérkezett az összes dekoráció a boltokba, elindultak a...

Kritikus gondolkodásmód: Így fejleszd tökélyre!

Kritikus gondolkodásmód: Így fejleszd tökélyre!

Napjaink álhír halmazával nagyon nehéz felvenni a versenyt. Mit hihetünk el és mit nem? Hogyan mérjük fel valaminek az igazságtartalmát, ha képtelenség minden részletet megismerni és megérteni egy bonyolultabb kérdésben? Tájékozódunk jobbról és balról is, majd...