Oldal kiválasztása

Talán mindannyian éreztük már azt, hogy nem találjuk a helyünket, nem tudjuk, merre menjünk tovább. Egyszerűen túl sok kihívást tartogat most az élet. Amikor pedig megkérdőjelezzük helyünket a világban, nem látjuk az élet értelmét vagy megijedünk a haláltól, akkor mindez egzisztenciális válsággá is kinőheti magát.

Az egzisztenciális válságokról először Irvin D. Yalom írt az Egzisztenciális pszichoterápia című könyvében. Ezek a válságok teljesen természetesek az életünkben, viszont megküzdeni velük igen nagy kihívás lehet. Most mutatunk 5 tippet, hogy hogyan tudsz felülkerekedni rajtuk!

Mi az az egzisztenciális válság?

Az egzisztenciális válság során a teljes életünk értelmét kérdőjelezzük meg. Azt érezhetjük, hogy nincs célunk, egyedül vagyunk ebben a hatalmas univerzumban. Nem tudjuk, mi értelme az életünknek és az életnek úgy általában.

Megjelenhet a munkánkban, amikor például azt érezzük, hogy fogalmunk sincs arról, hogy miért tartunk ott, ahol, és merre vezet karrierünk. Érezhetjük akkor, amikor valamilyen nagy krízissel találkozunk, és a létezésünk alapjait kérdőjelezzük meg.

Ez a félelmetes érzés ürességhez, szomorúsághoz, akár kétségbeeséshez is vezethet, hiszen azt érezhetjük, hogy nem tudjuk, hova tovább. Olyan, mintha mindeközben gyászolnánk is, éppen ezért a felszínre törhetnek ezek az érzések egy munkahely elvesztésénél vagy akkor is, ha a gyerekek kirepülnek a családi fészekből. Az üres fészek okozta stresszről, gyászról Az üres fészek – ha elmegy a gyerek otthonról című cikkben olvashatsz bővebben. 

Az egzisztenciális válság azonban ennél többről szól: akár az univerzumban való létünket is megkérdőjelezhetjük, és őszintén elgondolkodhatunk eddigi életünk értelmén. Ha szeretnél még kicsit az élet értelméről gondolkodni, ajánljuk figyelmedbe Viktor Frankl, Az élet értelméről című könyve alapján írt cikkünket. Videós formátumban pedig alább nézheted, hallgathatod meg:

https://www.youtube.com/watch?v=5zz1N-SbX3o

Megkérdőjelezhetjük eddigi választásainkat, döntéseinket: Jó szakmát választottam? Jó emberrel kötöttem össze az életemet? Ezek azok a meghatározó kérdések, amelyek ilyenkor újra felmerülhetnek, és mind egy dologra vezethető vissza: Ki vagyok én? Sokszor pedig arra utal, hogy nehezen alkalmazkodunk a változáshoz, és azt mutatja: tudatában vagyunk annak, hogy egyszer az életünk véget ér.

Az egzisztenciális válság tünetei

Röviden már volt szó arról, miről vehető észre az egzisztenciális válság, nézzük is meg alaposabban a tüneteket: 

  • Szorongás
  • Depresszió
  • Barátoktól való izoláció
  • Magány érzése
  • Reménytelenség, motiváció hiánya, alacsony energiaszint

Az egzisztenciális válság előfordulhat munkahely vagy karrierváltás közben, egy szerettünk halálakor, traumatikus esemény idején, gyermek születésénél vagy annak elköltözésekor.

Ha pedig az alábbi kérdésekre igen a válasz, akkor nagy a valószínűsége annak, hogy éppen egy egzisztenciális válsággal állunk szemben:

  • Megkérdőjelezed az élet értelmét?
  • Azt érzed, hogy minden, amit eddig tettél, értelmetlen?
  • Arra gondolsz, bárcsak mindent újrakezdhetnél?

Ezek a kérdések eszünkbe juthatnak olykor, de ha már hetek óta ezen gondolkodsz, és mindez a fentebb felsorolt érzésekkel társul, akkor ideje szembenézni az egzisztenciális válsággal.

Az egzisztenciális válság típusai

Irvin D. Yalom szerint négy fő típusát különböztethetjük meg az egzisztenciális válságnak, ezek pedig a szabadság, a halál, az elszigeteltség és a jelentésnélküliség.

Az egzisztenciális válság főbb típusai

Az egzisztenciális válság típusai

A szabadságot szeretjük és éltetjük, mégis, súlyos teherként omolhat ránk, amikor szembesülünk vele: mi vagyunk a felelősek a tetteinkért és döntéseinkért. Ez a fajta felelősség az, ami terhet rak ránk, hiszen nincs egy külső erő, ami felelőssé tehető. A biztonság az, ami miatt ennyire jelentős hatással van ránk a szabadság felismerése, ugyanis szeretnénk egy kis biztonságot, kapaszkodót az életünkben.

A halállal való szembesülés nem csak akkor történik, ha például gyógyíthatatlan betegséggel találkozunk egyik rokonunknál. Egy szerettünk elvesztése vagy akár egy anyagi krízishelyzet is okozhatja, és sok esetben ez halálfélelemmel jár együtt.

Félünk, de egyúttal folytatni akarjuk a létezést, tovább akarunk élni, ez pedig arra sarkall minket, hogy teljesebb életet éljünk. Ha elgondolkodunk azon, hogy minden, beleértve önmagunkat is múlandó, akkor az motiválhat minket afelé, hogy változtassunk az eddigi életünkön.

Az elszigeteltség nem arra utal, hogy nincsenek barátaink vagy családunk, hanem leginkább arra a mondásunkra, hogy „mindannyian egyedül születünk meg és halunk meg”. Az elszigeteltség érzése abban is megnyilvánulhat, hogy úgy érezzük, valójában senki nem ért meg minket, így egyedül maradunk.

A jelentésnélküliség során a tipikus „mi értelme az életemnek” kérdéseket értjük. Félünk, hogy létezésünknek nincs oka, értelmet és célt keresünk, amivel a saját létezésünket is megmagyarázhatjuk. Alapvető, általános okokat azonban nem fogunk találni, hiszen az evolúció miatt létezünk, így ez a belső szükségletünk kielégítetlen marad. 

Mindezek külön-külön vagy akár együtt is megjelenhetnek egy egzisztenciális válság során, és látjuk, hogy az egyik szinte átvezet a másikba. Ha arra gondolunk, hogy nincs jelentősége életünknek, akkor odáig vezethet a gondolatsor, hogy végtére is mind egyedül vagyunk, egyedül viseljük a szabadság terhét.

Hogyan küzdjünk meg az egzisztenciális válsággal?

Az első és legfontosabb, hogy ismerjük fel, hogy egzisztenciális válsággal van dolgunk. Ennek fontossága megkérdőjelezhetetlen, ugyanis hosszú távon depresszióhoz, szorongáshoz vezethet. 

A depresszióról bővebben a Ne hagyd, hogy eluralkodjon rajtad a depresszió! 7 tipp a lehangoltság ellen című cikkünkre kattintva olvashatsz. A szorongás leküzdéséről pedig az Így győzd le a szorongást! 10 tipp a szorongás leküzdéséhez című cikkünkben kaphatsz bővebb tájékoztatást.

1. Mit próbál meg az egzisztenciális válság elfedni?

Amennyiben már tudjuk, hogy egzisztenciális válsággal küzdünk, legyünk kíváncsiak arra, hogy mit takar ez nálunk pontosan. A krízisek és a válságok sokszor akkor fordulnak elő, hogy ha valamit mélyen eltemettünk magunkban.

Legyen az egy trauma, amelyet nem dolgoztunk fel vagy a vágyaink feladása valaki vagy valami másért– biztosan találunk egy vagy akár több okot is a válságunkra. Ez lesz a legfájdalmasabb pontja megküzdésnek, hiszen kíméletlenül őszintének kell lennünk magunkkal az élet minden területén.

2. A barátok és család támogatása az egzisztenciális válság során

A barátok és a család szerepe ilyenkor felértékelődik. Lehet, hogy minden vágyunk az lenne ilyenkor, hogy mindenki elől elzárkózzunk, a legjobb mégis az, ha segítséget kérünk és társaságban vagyunk. Nyugodtan osszuk meg gondolatainkat a hozzánk közelállókkal ahelyett, hogy hallgatnánk róluk és elfojtanánk azokat.

Akár arra is megkérhetjük őket, hogy meséljenek a pozitív tulajdonságainkról. Ilyenkor a saját erősségeink újbóli megtalálása és kihangsúlyozása sokat enyhíthet a lehangoltságunkon.

3. Számodra mi a siker?

A siker mindannyiunk számára mást jelent, ahogy erről olvashattál már a Milyen szokásokkal rendelkeznek a sikeres emberek? című cikkünkben is. Az egzisztenciális válság pedig együtt járhat azzal, hogy megkérdőjelezzük azt, hogy mit is értünk el életünk során eddig.

Ez pedig lehet, hogy nem felel már meg az általunk vagy mások által alkotott siker fogalmának. Lehet, ma már más a siker számunkra, mint évekkel ezelőtt és érezzük a konfliktust a régi és új vágyaink között.

Legyünk őszinték magunkkal és vizsgáljuk meg, mire vágyunk a jelenben, jövőben. Az, hogy régebben milyen vágyaink voltak vagy milyen céljaink, ma már lehet egyáltalán nem számítanak. A siker ugyanis az, amit mi most, a jelenben annak élünk meg, nem pedig az, amit mások vagy régi önmagunk annak gondol.

4. A türelem szerepe az egzisztenciális válság esetén

Az egzisztenciális válság nem egy kellemes állapot. Szívesen megszabadulnánk a lehangoltságtól és a szorongástól azonnal, hiszen érezzük, tudjuk, hogy nem ilyenek vagyunk. Akár az is járhat a fejünkben, hogy nem ismerünk magunkra, hiszen általában optimisták vagyunk és teljesnek érezzük életünket, így siettetnénk a negatív érzések eltünését.

Ha azonban elfojtjuk ezeket az érzéseket, azzal csak még jobban ártunk önmagunknak. Legyünk türelmesek ebben a szituációban, éljük meg ezeket az érzéseket és ne próbáljuk meg magunkra erőltetni a jókedvet. Akár pozitív, akár negatívak az érzések, figyeljük meg őket, tudatosítsuk, és ne próbáljuk meg erőszakkal elűzni azokat.

Például, ha azt mondogatjuk magunknak, hogy „semmit sem értünk el eddig”, az önbeteljesítő jóslattá válhat és lekicsinyítjük az eddig elért sikereinket. Figyeljünk oda, hogy ezeket a negatív mondatokat ne mondogassuk mantraként magunkban. Mondjuk ki őket hangosan, gondolkodjunk el azon, hogy miből erednek ezek az érzések, próbáljuk megvizsgálni azokat, de ne mantrázzuk állandóan.

5. Meditáljunk!

A meditáció közben olyan válaszokra is rábukkanhatunk, amit nem is gondolnánk és amelyekkel más módon nem találkoznánk. Emellett pedig mentesítheti egy kis időre testünket és elménket a szorongástól. A meditációról, annak elkezdéséről bővebben olvashatsz a Hogyan kell meditálni? 10 tipp a nyugodtabb életért című cikkünkben.

Meditáció során megváltozhat a magunkról alkotott kép, ítéletmentesen tudjuk megfigyelni a változásokat. Mindez pedig segíthet jobban megérteni és elfogadni a kialakult helyzetet.

Mikor érdemes szakemberhez fordulni?

Az egzisztenciális krízisek hetekig, hónapokig is eltarthatnak az életünkben. Ha úgy érezzük, hogy a már nagyobb boldogsággal járó élmények sem mozdítanak ki minket ebből az állapotból, akkor érdemes pszichológus segítségét kérni. Ilyen esetben a kognitív viselkedésterápia lehet a jó megoldás, amely során a gondolkodás és viselkedés mintázatait próbáljuk megváltoztatni.

Az egzisztenciális válság akár jó hatással is lehet ránk, hiszen könnyen azzal is végződhet, hogy újra megtaláljuk a helyünket a világban. Felismerhetjük, hogy nem vagyunk elégedettek a karrierünkkel, rossz szakmát választottunk, nem olyan a házasságunk, amelyben szeretet és elfogadás uralkodik. Ilyen esetekben új távlatokat és lehetőségeket nyithat meg ez a kihívás előttünk.

Összefoglalás

Az egzisztenciális krízis megjelenhet karrierváltás, munkahelyváltás, válás, gyermek születése, családtag elvesztése esetén is. Fontos jellemzője, hogy megkérdőjelezzük a helyünket a világban, illetve nem találjuk életünk értelmét. Ez járhat szorongással, lehangoltsággal, akár gyásszal is, valamint az értelemkereséssel.

Új célok kitűzése, új hobbik, szenvedélyek megtalálása is lehet a vége egy ilyen egzisztenciális válságnak. Azonban, ha túl hosszú ideig tart, akkor keressünk fel inkább egy szakembert, aki segíteni tud túllendülni e nehéz időszakon.

A siker újra definiálása sokat segíthet abban, hogy rájöjjünk, mire is vágyunk pontosan. Emellett az, hogy megvizsgáljuk, mi rejtőzik a negatív érzéseink legmélyén, megmagyarázhatja az okokat a krízis kialakulására. Mindig találunk valamit mélyen, amely lehet egy trauma vagy a vágyaink, szükségleteink feladása. Oka mindig van az egzisztenciális válságnak.

Ahogy felbukkannak ezek az érzések, rögtön elfoghat minket az érzés, hogy izoláljuk magunkat mindentől és mindenkitől. Mégis, ilyenkor van szükségünk igazán mások támogatására. Minél többet beszélünk ezekről az érzésekről, annál könnyebbé válhat az, hogy szembenézzünk velük. 

Emellett próbáljunk meg türelmesek is lenni magunkkal, amiben nagy segítségünkre lehet a meditáció.Fontos, hogy ha sokáig eltart ez az üresség, lehangoltság érzése, akkor mindenképp kérjük egy szakember segítségét. A következménye ugyanis depresszió és szorongás is lehet, amit jobb megelőzni!

Te szembesültél már egzisztenciális válsággal? Hogyan sikerült túllendülni rajta? Írd meg kommentben!

Források

Kapcsolódó bejegyzések

Miért érzed magadat szegénynek?

Miért érzed magadat szegénynek?

Napjainkban minden arról szól, hogy a pénz mindenek felett áll. Az Instagram telis tele huszonévesekkel, akik bejárják a világot, miközben a sokadik ingatlanra tesznek szert. Sokan csak azért vállalnak egy munkát, amiben rosszul érzik magukat, mert jobban fizet, mint...

Hogyan leld örömödet az ünnepekben?

Hogyan leld örömödet az ünnepekben?

Az ünnepek közeledte két érzelmet válthat ki belőlünk a leggyakrabban: megkönnyebbülést, hiszen végre 1-2 hetes szünet vár ránk, vagy félelmet, hogy mennyi elintézni való még előttünk. Már novemberben megérkezett az összes dekoráció a boltokba, elindultak a...

Kritikus gondolkodásmód: Így fejleszd tökélyre!

Kritikus gondolkodásmód: Így fejleszd tökélyre!

Napjaink álhír halmazával nagyon nehéz felvenni a versenyt. Mit hihetünk el és mit nem? Hogyan mérjük fel valaminek az igazságtartalmát, ha képtelenség minden részletet megismerni és megérteni egy bonyolultabb kérdésben? Tájékozódunk jobbról és balról is, majd...