Oldal kiválasztása

Bill Gates, Jeff Bezos, Elon Musk… csak néhány nagy név azok közül az elképesztően sikeres emberek közül, akiket szinte mindenki csodál. A sikerhez vezető úton pedig elköteleződésre és nagyon jó szokások kialakítására van szükség, nem elég jónak lenni valamiben. A sikeres emberekre pedig irigykedve nézhetünk, mert összehasonlítjuk velük magunkat és elkeseredünk. Ha máshogy, pozitívabban állunk a sikeres emberekhez, akkor inkább motiválnak, inspirálnak minket az előttünk lévő példák.

Sikeres ugyanis bárki lehet – mindössze kiváló rutinra van szükség hozzá. Ahhoz, hogy te is sikeres légy, fontos azonban, hogy tudd, mit jelent neked a siker, és hogy annak eléréséhez mire van szükség. Ezután következhet csak a rutinok és jó szokások kialakítása – ez a nehéz része!

Mit jelent a siker neked?

A siker mindenki számára mást és mást jelent. Neked jelentheti a nagy vagyont, gazdagságot, minél több ingatlan vagy autó megvásárlását, esetleg azt, hogy családot alapítasz. Általában a közvéleményben sikeres embereknek a gazdag üzletembereket tartjuk, azokat, akik „valamit már letettek az asztalra”. Ez téged azonban ne befolyásoljon. Lehet, hogy neked a siker az önmegvalósítást jelenti, vagy önmagad megtalálását.

 Neked mit jelent a siker?

Mielőtt rátérnénk arra, hogy milyen szokások kialakítására van szükség a siker eléréséhez, gondold át, te hogyan definiálod a sikert. Mi lenne az, amit, ha elérnél boldoggá tenne? Ha hónapokba telik, mire megtalálod a választ, az is rendben van – ráadásul életünk során is változhat, hogy épp mit tartunk a siker fokmérőjének!

Sikeresnek születni kell?

Felmerülhet a kérdés, hogy vajon vannak-e, akik sikerre vannak ítélve, és ha igen, mi alapján? Ha sikeres emberek a szüleink, akkor mi is azok leszünk, vagy inkább csak híresek? Léteznek-e olyan pszichológiai faktorok, környezeti tényezők, amelyek kialakítják a sikeres személyiséget? Tényleg létezik olyan, hogy valaki „sikerre született”, vagy létezik a szerencse, és egyszerűen csak szerencsés? Mi alakítjuk a sikert, bevonzzuk, elérjük, vagy jókor vagyunk jó helyen? 

A pszichológia szerint vannak bizonyos karakterisztikák, tulajdonságok, amelyek segítenek sikeressé válni. A szemléletünk, ahogy magunkról gondolkodunk, a képességeinket felmérjük, a végzetünkre vagy a szabad akaratra gondolunk mind befolyásolja azt, hogy sikeresek leszünk-e vagy sem.

A sikeres emberek kötelességtudók és felelősségteljesek

A felelősségvállalás meghatározó a sikerességben, ugyanis azt jelenti: tudod, hogy te vagy a felelős a tetteidért. Ebbe beletartozik az is, ha kudarcot vallasz és az is, hogy ha sikert érsz el valamiben. Az emberi természetet meghatározza az, hogy a kudarcot másokra nézve általában nekik tulajdonítjuk, ha viszont mi nem teljesítünk jól, akkor a környezet szerepét hangsúlyozzuk ki.

Például, amikor azt látjuk, hogy valaki elkésik, akkor azt mondjuk, hogy „biztos nem indult el időben”, míg, ha mi késünk el, akkor arra gondolunk, hogy „késett a busz, álltam a dugóban, megint nem járt a vonat”. Vagyis, mi csak passzív elszenvedői vagyunk a késésnek, de az nem a mi hibánk.  

Ez az, amit a sikeres emberek nem tesznek meg, hanem vállalják a felelősséget. Ebben az esetben például azt mondják: igen, hamarabb kellett volna elindulnom, de tanulok ebből, legközelebb így teszek.

Ha elismerjük a hibáinkat, megvizsgáljuk, hol és mit rontottunk el, akkor lehetőségünk van tanulásra, fejlődésre. Ha nem ezt tesszük, hanem másokat vagy épp a környezetet hibáztatjuk, akkor nem tudunk fejlődni sem.

A sikeres embereknek vannak céljaik

Az, hogy célokat tűzzünk ki magunknak elengedhetetlen az életünk során. Tervezés nélkül, sodródni az árral persze lehet és néha élvezetes is, de ha szeretnénk egyről a kettőre jutni, akkor muszáj némi tervezést is beépíteni a rendszerbe. A sikeres emberek egyik jellemzője, hogy folyamatosan új célokat tűznek ki maguk elé, hiszen ez motiválja őket a mindennapokban.

A céloknak nem szükséges nagynak és elérhetetlennek lenniük, sőt. A kisebb célok könnyebben is adnak motivációt, inspirációt vagy éppen rutint és struktúrát az életünknek!

A sikeres emberek hálásak

A hála pozitív hatásairól már olvashattál az Adj hálát minden nap! A hála pszichológiája című cikkünkben, de nem győzzük ismételni: a hála gyakorlása boldogabbá teszi az életünket. A nem sikeres emberek panaszkodnak az életről, pedig mindannyiunknak van valami oka hálásnak lenni. Legyen az a reggeli kávé finom illata, íza, a gyerekeink, a lakásunk, vagy ha éppen van 15 percünk önmagunkra.

A sikeres emberek értékelik ezeket az apróságokat, hiszen tudják, hogy komoly munkával szerezték meg azokat. A nem sikeresek pedig úgy gondolják, hogy a világ tartozik nekik mindennel, és csak azért jár nekik amit akarnak, mert léteznek. Ha szeretnél sikeres lenni, akkor érdemes hálásnak lenned az apró dolgokért is, hogy pozitívabb szemmel nézhesd a világot!

Jó szokások a siker érdekében

A siker elérhető, viszont ehhez struktúrára van szükség. Ha megkérdezzük a leggazdagabbakat, vannak olyan közös szokások, amelyeket mindannyian betartanak. Néhányról már olvashattál a 10 szokás, ami segít a vagyonépítésben című cikkünkben, de most kifejezetten a siker elérése a cél, így ehhez mutatunk szokásokat.

1.     A fókuszálás ereje

Az igazán sikeres emberek titka, hogy jól tudnak fókuszálni. Nincsenek zavaró tényezők, Messenger üzenetek vagy email értesítések. Ha valamilyen feladatot el kell végezni, azt egyben megteszik – mert mindent csak egyszer kell jól megcsinálni. Ez azonban nem sikerülhet, ha közben ezer másik dolog is hátráltat minket. 

A multitasking hátrányairól és negatív hatásairól már olvashattál a Koncentráció: Végezz hamarabb a munkáddal! című cikkünkben, és a sikeres emberek ezzel teljesen tisztában vannak. Melyik feladat a legfontosabb, mivel érsz el a legtöbbet? Ha ez megvan, akkor minden más lényegtelen, először erra helyezd a hangsúlyt, végezd el, és utána jöhet a többi!

2.     Könnyedén mondanak nemet

Egyik oldalról hallhatjuk, hogy legyünk „igenemberek”, mert akkor mennyi élmény érhet minket. Ezzel ellentétesnek hangozhat az, hogy mondjunk mindenre nemet – pedig a lényeg ugyanaz. Sokan ugyanis egyszerűen nem tudnak nemet mondani másoknak, így a saját határaikat sem tudják felállítani. Emiatt rengeteg olyan feladatot végeznek el mások helyett, amelyre egyébként se idejük se kötelezettségük nincs.

A nemet mondással ugyanis azt kockáztatjuk meg, hogy nem fognak kedvelni minket. Társas lények lévén pedig az, hogy nem tartozhatunk egy csoporthoz a lehető legrosszabb, ami történhet velünk. Emiatt, könnyen lehet, hogyha a kolléga megkér, hogy vegyük már át tőle az adott projektet, megtesszük, még akkor is, ha az túlórával jár a számunkra.

A sikeres emberek tudják, hogy egy nap 1440 percből áll, amit meg kell osztaniuk a legfontosabb dolgok között. Nincs idejük arra, hogy kevésbé fontos dolgokkal foglalkozzanak, mert az nem vezet előre. Éppen ezért különösen meggondolják, mivel töltik ki a napjaikat. Ha pedig valami nem arra sarkall, hogy azonnal igent mondj rá, hanem saját magadat is győzködnöd kell, akkor az biztos, hogy egy nemet jelent – mondd ki nyugodtan!

3.     A reggeli rutin kötelező

A korán kelés pozitív hatásai és hogyan sajátítsd el! című cikkünkben bővebben kitértünk már arra, hogy miért érdemes korán kelni. A sikeres emberek általában korán kelnek, mert a csendben nem zavarja őket senki. Ezért van idejük vizet inni, reggelizni, edzeni, meditálni, mielőtt leülnek dolgozni. Erre az egy-két órára mindenkinek szüksége van ahhoz, hogy teljesíteni tudjon a nap végéig, ezért nem szabad elhanyagolni.

4.     Ne félj valami újba belevágni

A sikeres emberek tornáztatják az agyukat. Gyakran tesznek olyat, ami a komfortzónájukon kívül esik, ennek oka pedig az, hogy tudják, ez hozza meg a várt fejlődést. Ha folyton ugyanazt tesszük, akkor miért várnánk más eredményt? Érdemes új dolgokba belevágni, hogy szellemileg fittek lehessünk, például új nyelvet tanulni vagy egy szakmát kitanulni. Fontos, hogy nehezen megvalósítható legyen, mert csak így fejlődhetünk!

5.     A fix és növekedési mindset

Az, hogy mit gondolunk magunkról alapvetően két típusú lehet: fix vagy pedig növekedési szemlélettel rendelkezünk. Előbbi során azt gondoljuk, hogy tulajdonságaink és készségeink adottak: valamiben vagy jók vagyunk vagy nem.

Erre a gondolkodásmódra jellemző az is, hogy ha valami olyannal állunk szembe, amivel kapcsolatban úgy érezzük, meghaladja a képességeinket, akkor nem vágunk bele. Félünk az ismeretlentől, viszont így nem adunk teret a fejlődésnek sem.

A két szemléletmód

Ezzel ellentétben a növekedési szemlélet azt jelenti, hogy tudjuk, a személyiségünk, képességeink nem állandók. Ha valamiben ma rosszul teljesítünk, tanulással és gyakorlással holnap már csinálhatjuk jól is. Minél több energiát fektetünk bele valamibe, annál jobbak leszünk, és képesek vagyunk a bennünk rejlő végtelen potenciál kiaknázására. A sikeres emberek mindezzel tisztában vannak: a kudarc is saját felelősség, de csak mi tehetünk azért, hogy jobbak legyünk valamiben!

Összefoglalás

A sikeres emberek alapvető mottója az, hogy minden percet ki kell használni a célok eléréséhez. Éppen ezért célokat kell kitűzni magunk elé, és minden tettünkért, kudarcunkért vállalni kell a felelősséget.  Nem rendelkezik más a saját életünkkel, csak mi magunk, így ennek megfelelően másnak nincs is akkora hatása rá, mint nekünk. Becsüljük meg az apró dolgokat az életünkben, legyünk hálásak értük, így élve teljesebb, boldogabb életet.

Ahhoz, hogy sikeresek legyünk, a fókuszálást, priorizálást, koncentrálást kell gyakorolni. Mindezek nélkül ugyanis sosem jutunk a munkánk, teendőink végére. Nem segít, ha folyton megzavarnak minket az értesítések, hiszen azok csak kizökkentenek minket a koncentrációból. A sikeres emberek egyszerre egy dolgot csinálnak, de azt maximális figyelemmel és fegyelemmel.

A priorizálás azt is jelenti, hogy önmagadat és a saját céljaidat helyezed az első helyre. Könnyedén nemet kell tudni mondani mások kéréseinek, különben folyton csak másokat segítünk ki ahelyett, hogy a saját céljainkért dolgoznánk. Mindehhez elkerülhetetlen, hogy ne féljünk belevágni valami újba, főleg, ha az nagyon kívül esik a komfortzónánkból. Így tudunk tanulni, fejlődni, és egyre jobbá válni mindenben amiben szeretnénk.

Állítsuk át a szemléletmódunkat arra, hogy bármiben jobbá válhatunk, tulajdonságaink nem állandók, képességeink, készségeink csiszolhatók. Mindezzel teret biztosítunk annak, hogy elérjük céljainkat akkor is, ha az elsőre megugorhatatlannak tűnik – ez egy a sikeres ember ismérve.

Felhasznált források

Kapcsolódó bejegyzések

Miért érzed magadat szegénynek?

Miért érzed magadat szegénynek?

Napjainkban minden arról szól, hogy a pénz mindenek felett áll. Az Instagram telis tele huszonévesekkel, akik bejárják a világot, miközben a sokadik ingatlanra tesznek szert. Sokan csak azért vállalnak egy munkát, amiben rosszul érzik magukat, mert jobban fizet, mint...

Hogyan leld örömödet az ünnepekben?

Hogyan leld örömödet az ünnepekben?

Az ünnepek közeledte két érzelmet válthat ki belőlünk a leggyakrabban: megkönnyebbülést, hiszen végre 1-2 hetes szünet vár ránk, vagy félelmet, hogy mennyi elintézni való még előttünk. Már novemberben megérkezett az összes dekoráció a boltokba, elindultak a...

Kritikus gondolkodásmód: Így fejleszd tökélyre!

Kritikus gondolkodásmód: Így fejleszd tökélyre!

Napjaink álhír halmazával nagyon nehéz felvenni a versenyt. Mit hihetünk el és mit nem? Hogyan mérjük fel valaminek az igazságtartalmát, ha képtelenség minden részletet megismerni és megérteni egy bonyolultabb kérdésben? Tájékozódunk jobbról és balról is, majd...