Oldal kiválasztása

A legtöbbünknek a barátaink még iskoláskorunkból, esetleg az egyetemi tanulmányaink idejéről maradtak meg. Ők az örök barátaink, akik mellett képesek vagyunk foggal-körömmel kiállni. Akiket felhívhatunk hajnali háromkor, hogy elhagytak minket vagy elveszítettünk valakit. Nekik újságoljuk el a leghamarabb, ha valami fantasztikus dolog történik az életünkben, járunk együtt bulizni és ismerkedünk meg a felnőtt élet kihívásaival. 

Ezek a régi barátaink azonban számtalan okból kikophatnak mellőlünk, és szembesülhetünk azzal az érzéssel, hogy elmagányosodtunk. Nincs kit elhívni koncertre, kiállításra vagy éppen csak moziba, ha a párunk épp nem ér rá. 

Ilyen esetben arra gondolunk: mégis hogyan lehetne felnőttként új barátokat szerezni? Fiatalon könnyű volt, hiszen bekerültünk egy osztályba és évfolyamba, 30 vagy éppen 100 gyerek között biztosan találtunk legalább egyet, akit szimpatikusnak találtunk.

Felnőttként az iskolát felváltja a munkahely, ahol olyan stresszes és kimerítő, megterhelő környezetben dolgozhatunk, hogy egyszerűen nem mindig van kapacitásunk és lehetőségünk új barátok szerzésére. Esetleg csak nem tudjuk, hogyan kezdjünk neki – mégsem szólíthatunk csak úgy le valakit, egy teljesen idegent és kérdezhetjük meg tőle: leszel a barátom?

Most mutatunk 6 tippet arra, hogyan is lehet új barátokat szerezni felnőttként, illetve azt is megtudhatod, hogy a pszichológia jelen állása szerint mi szükséges ahhoz, hogy kedveljenek minket.

Miért veszíthetünk el barátokat?

Felnőttként igen nehéz tartani a kapcsolatot a barátainkkal. Mindennapos nehézségeink mellett nem jut annyi idő rájuk, mint azt szeretnénk, és gyakran találhatjuk szembe magunkat azzal, hogy egy-egy barátunkkal már hónapok óta nem találkoztunk. Ez egy gyakori oka lehet annak, hogy egy barátság megszűnik: egyszerűen csak nincs időnk már a másikra.

Egy másik ok lehet az, hogy egyikünk messzire költözött, vagyis fizikailag távol kerültünk egymástól. Esetleg elváltunk a házastársunktól és az ő barátai voltak a mi barátaink is, akik most már az ő oldalán állnak. A legfájdalmasabb viszont az, amikor egyszerűen elfejlődünk egymás mellett. Két ember, akik teljesen más életszakaszban vannak, nem fognak tudni már olyan önfeledten együtt lenni, mint régen. 

Gondoljunk csak bele: adott egy szingli 30 éves nő és a barátnője, aki szintén 30 éves, de már kétgyermekes anyuka. Közös programot találni igen nehéz a közös érdeklődés hiányában, beszédtéma sincs már sok, hiszen annyira „más világban” élnek.

Természetesen ott van az is, ha egy manipulatív kapcsolatba kerültünk, így egyszerűen el lettünk zárva barátainktól. A Téged is manipulálnak? című cikkünkben bővebben olvashatsz arról, hogyan ismersz fel egy manipulatív kapcsolatot. A barátok elveszítésének okát kell először megkeresni, és majd utána lehet újakat találni, amennyiben persze igényünk van rá.

Miért van szükségünk barátokra?

A barátok érzelmi támaszt és segítséget nyújthatnak, így elengedhetetlenek a boldogságunkhoz és a mentális egészségünk fenntartásához. A magány ugyanis egy csendes gyilkos, amely idővel depresszióssá is tehet minket, így fontos, hogy legyenek erős és hosszútávú társas kapcsolataink. A depresszió okáról, tüneteiről bővebben olvashatsz a Ne hagyd, hogy eluralkodjon rajtad a depresszió! című cikkünkben.

A kutatások szerint, ha legalább öt barátunk van, akkor nagyobb eséllyel érezzük magunkat boldognak, sőt, az életünket is meghosszabbítja. Csökkenti a depresszió kialakulásának esélyét és még az immunrendszerünket is erősíti, miközben úgy érezzük: van kire számítani. Így, ha eltávolodtunk régi barátainktól, akkor a mentális egészségünk érdekében is ideje újakat keresni!

Mi alapján kedvelünk meg valakit és lesz belőle új barát?

Az, hogy mi alapján kedvelünk valakit, kedvelnek minket, és hogy miért tartunk valakit vonzónak, lényegében megegyezik. Ez azt jelenti, hogy olyanokkal szoktunk inkább barátkozni, akiket vonzónak is tartunk, így a vonzalom szerepe tagadhatatlan még a barátságnál is! A vonzalomról már írtunk egy korábbi, A vonzalom pszichológiája – Miért választjuk párunknak azt, akit? című cikkünkben.

A vonzalom alapjai

A barát szerzésésnek módja

Nézzük azonban azt a négy fő szempontot, ami alapján nagy eséllyel vonzónak találunk valakit:

#1 Fizikai vonzalom

Ha valakit szépnek látunk, akkor nagyobb eséllyel fogunk vele kapcsolatot teremteni – legyen az baráti vagy romantikus.

#2 Közelség

Egyszerűen vonzódunk azokhoz, akik közel vannak hozzánk. Például, aki mellett ülünk a munkahelyünkön, mivel közel van hozzánk, hamarabb kezdünk el vele beszélgetni, így könnyebben kialakíthatunk vele egy baráti viszonyt.

#3 Hasonlóság

Azokhoz vonzódunk, akik hasonlóak hozzánk: kinézetben, vallásban, érdeklődési körökben, társadalmi osztályban, intelligenciában vagy épp viselkedésben. Maga a hasonlóság felfedezése már vonzalmat ébreszthet a másik iránt.

#4 Kölcsönösség

Azokat kedveljük, akik viszonozzák azt, vagyis, ha folyton elutasítanak minket, akkor nem fogjuk őket kedvelni. Például, lehet, hogy egy munkatársunkkal jól kijönnénk, de egyszer gonoszul nézett ránk, így meggyőződésünk, hogy nem kedvel minket.

Gondolj csak bele: van olyan barátod, aki a négy kitételből nem felel meg legalább háromnak?

Hogyan szerezz új barátokat?

Természetesen a vonzalom négy fő oka miatt nem érdemes személyiségünket megmásítani csak azért, hogy jobban hasonlítsunk valakire és így megkedveljenek minket. Inkább az alábbi trükkökhöz folyamodj, ha új barátokra lenne szükséged!

1. Elutasítanak, vagy te utasítod el őket?

A kutatások szerint azok az emberek, akik attól tartanak, hogy közeledésüket elutasítják, ők maguk válnak elutasítóvá. Halkabbak, csendesebbek, egyenesen akár hidegnek és barátságtalannak, zárkózottnak tűnhetnek. Amennyiben tehát attól tartasz, hogy valahol nem fogadnak be vagy elutasítanák a kezdeményezésedet, akkor lehet, hogy már te magad megtetted azt. Azzal, hogy esélyt sem adsz másoknak a barátkozásra, elutasítod őket.

Érdemes inkább arra gondolni, hogy biztosan el fognak fogadni. Ezzel az apró trükkel ugyanis azonnal közvetlenebbnek, barátságosabbnak tűnhetsz, akivel szívesen barátkoznak mások is. Minél inkább azt gondolod, hogy az emberek elfogadnak és számukra barátságosnak tűnsz, annál könnyebben fogsz tudni kapcsolatokat építeni. Egy megismerkedés után mindig alábecsüljük, hogy a másik mennyire kedvel minket, ezt pedig tetszésnyilvánítási különbségnek nevezzük. Nincs tehát más teendőd, csak elhinni, hogy kedvelni fognak, és így is lesz!

2. A barátságokért tenni kell

Napjainkban az a módszer, hogy majd egymásba botlotok valahol vagy olyan mellé ültetnek az új munkahelyeden, aki azonnal szimpatikus lesz, nem fog működni. A kapcsolatok kialakításáért tenni kell, ehhez pedig arra van szükség, hogy ott legyél. Hogy hol? A buliban, amire meghívtak, a munkahelyi ebédlőben, a kávézóban vagy akár regisztrálj barátkereső applikációkra, mint amilyen a Meetup vagy Bumble BFF.

A barátságok nem fognak maguktól kialakulni. Minél több helyen tűnsz fel és minél többet találkozol velük, annál jobban fognak kedvelni, hiszen közel vagy.

3. Kikkel barátkozik a párod?

Barátokat a legkönnyebb a barátokon vagy a párodon keresztül szerezni. Egy barát barátjában ugyanis nagyobb eséllyel vannak hasonlóságok köztetek, ami, mint tudjuk, fontos egy kapcsolat kialakításához! Emellett érdemes még párodon keresztül is barátkozni, például dupla randizni! Elmenni vacsorázni a párod barátjával és annak házastársával lehet, hogy segít neked egy új barát megtalálásában.

4. Új hobbi a barátság érdekében

Ahhoz, hogy barátokat szerezz, társaságba kell járni – ehhez pedig tökéletes módszer, ha új hobbit találsz. Lehetőleg olyat, amit csapatban tudsz végezni! Legyen szó táncról, nyelvtanulásról vagy aerobikról, a legfontosabb, hogy tudjátok együtt is csinálni. Ilyenkor ugyanis sokkal egyszerűbb beszédbe elegyedni, hiszen egy közös témátok már biztosan van.

5. Coworking iroda az egyedüllét ellen

A home office kultúrának számtalan előnye van, azonban egy óriási hátránya is van: az elmagányosodás. Erre lehet remek ötlet eljárni coworking irodákba, ahol asztalt bérelhetsz akár napi szinten is. Rengeteg freelancer jár be, többek között informatikusok, marketingesek, könyvelők vagy pénzügyesek, grafikusok – bárki, aki otthonról dolgozik. A coworking irodákba járók ugyanúgy keresik az új kapcsolatokat, így sokkal egyszerűbb lesz ismerkedni!

6. Ha szimpatikus valaki, kezdeményezz!

Ha megismertél az előbb említett okokon keresztül valakit, aki szimpatikus, akkor egyszerűen csak kezdd el elhívni helyekre. Érdemes többször is egymás után megpróbálni elhívni egy koncertre, egy kávéra, egy italra, és ha örömmel fogadja a meghívást, akkor biztos, hogy kölcsönös a szimpátia.

Arra azonban ügyelj, hogy ha már 3-4 alkalommal elhívtad, de ő nem viszonozta, akkor lehet, hogy mégsem fejlődik annyira a barátság, mint te gondolod. Egy kapcsolatért ugyanis két ember kell, hogy tegyen, nem csak egy. Ha úgy érzed, hogy a másik csak eljön a találkozókra, de magától nem hív el vagy nem is keres, akkor inkább már az elején jobb ezt tisztázni.

Hogyan tovább, ha megismertél valakit?

Egy barátság mindig két emberen múlik, és a legfontosabb az őszinteség. Amennyiben kölcsönösen keresitek egymást, akár nyugodtan meg is beszélhetitek nyíltan és őszintén, hogy szívesen mélyítenétek a barátságotokat. Sőt, akár meg is kérdezheted a másikat, hogy szeretne-e a barátod lenni!

Ez pontosan úgy hangzik, mint az óvodában, és talán az óvodások is tudják jól: ha nincs tisztázva, ki mit szeretne a másiktól, akkor nem várhatjuk el, hogy úgy viselkedjen, ahogy szeretnénk.

Mindemellett érdemes felmérni a másik igényeit is: lehet, hogy több időre van szüksége egy kapcsolat elmélyítéséhez, vagy nem szeret programot szervezni, esetleg visszahúzódóbb típus. Akárhogy is legyen, a kommunikáció itt is nagyon fontos. A megfelelő kommunikációról pedig A jó kommunikáció 7 ismérve című cikkünkben olvashatsz.

Összefoglalás

Sokszor bele sem gondolunk, milyen egyszerűen veszíthetjük el barátainkat életünk során. Eltávolodunk, máshová költözünk, esetleg úgy érezzük, már nem értjük meg egymást régi barátainkkal, így szép lassan kikopunk egymás életéből.

A barátok azonban elengedhetetlen szerepet töltenek be az életünkben, hiszen jelentősen növelik a boldogság szintünket és csökkentik a magányt. Egyre többen pedig igencsak az elmagányosodás küszöbén állnak, részben köszönhetően az online világnak is.

Ahhoz, hogy új barátokat szerezz, az alábbiakat érdemes kipróbálnod: szerezz egy új hobbit, amelyet csapatban lehet végezni! Feltételezd azt, hogy mások kedvelnek, így elkerülve azt, hogy hidegnek, távolságtartónak gondoljanak. Inkább próbálj meg minél többet mosolyogni emberekre, és arra gondolni: kedvelni fognak.

Ha otthonról dolgozol, kezdj el coworking irodába járni, ahol szintén olyan emberek vannak, akik egyedül dolgoznak. Az ismerkedés azonnal egyszerűvé válik, ha leülsz valaki mellé, hiszen a vonzalom egyik alapja a fizikai közelség a hasonlóság, a kölcsönösség és a megjelenés mellett.

Érdemes lehet még a barátok barátaival vagy a párod barátaival is ismerkedni. Sőt egy dupla randi is végződhet egy új barátsággal. Azt azonban ne feledd: a barátságokért tenni kell, vagyis keresni a másikat, beszélgetéseket kezdeményezni, és ha valaki szimpatikus, akkor programot is érdemes szervezni vele, hogy legyenek közösen szerzett élményeitek!

Neked van még más praktikád új barátok szerzésére? Írd meg kommentben!

Felhasznált források

Kapcsolódó bejegyzések

Miért érzed magadat szegénynek?

Miért érzed magadat szegénynek?

Napjainkban minden arról szól, hogy a pénz mindenek felett áll. Az Instagram telis tele huszonévesekkel, akik bejárják a világot, miközben a sokadik ingatlanra tesznek szert. Sokan csak azért vállalnak egy munkát, amiben rosszul érzik magukat, mert jobban fizet, mint...

Hogyan leld örömödet az ünnepekben?

Hogyan leld örömödet az ünnepekben?

Az ünnepek közeledte két érzelmet válthat ki belőlünk a leggyakrabban: megkönnyebbülést, hiszen végre 1-2 hetes szünet vár ránk, vagy félelmet, hogy mennyi elintézni való még előttünk. Már novemberben megérkezett az összes dekoráció a boltokba, elindultak a...

Kritikus gondolkodásmód: Így fejleszd tökélyre!

Kritikus gondolkodásmód: Így fejleszd tökélyre!

Napjaink álhír halmazával nagyon nehéz felvenni a versenyt. Mit hihetünk el és mit nem? Hogyan mérjük fel valaminek az igazságtartalmát, ha képtelenség minden részletet megismerni és megérteni egy bonyolultabb kérdésben? Tájékozódunk jobbról és balról is, majd...