Oldal kiválasztása

A vonzalom évmilliókra tekint vissza, és bárkit megkérdezünk, azt fogja mondani, hogy van egy ideálja, akit mindig vonzónak tart. Legyen az a magas, szőke és kék szemű herceg, vagy a mediterrán macsó – az ideálok számtalan formában megjelennek. Mégsem biztos, hogy olyan mellett kötünk ki, aki számunkra a legvonzóbb lenne külsőleg. De akkor, mi alapján dől el a vonzalom két ember között, hogyan alakul ki, és hogyan lehet fenntartani?

A vonzalom típusai

Vonzalom esetén a legtöbben azonnal a szexuális vonzalomra gondolunk. Ez nem véletlen, hiszen a vonzalom óriási szerepet játszik abban, hogy azt a bizonyos „kémiát” vagy kapcsolódást érezzük a másikkal, ami az első találkozás során megjelenik. A vonzalomnak azonban számtalan típusa létezik, nem csak a szexuális vonzalom.

A fizikai vonzalom

A fizikai vonzalom magába foglalja azt, hogy megérintsük a másikat, vagy azt akarjuk, hogy ő megérintsen. Ez nem ugyanaz, mint a szexuális vonzalom, hiszen a barátaink iránt is érezhetünk fizikai vonzalmat, amikor megöleljük őket.

Az érzelmi vonzalom

Az érzelmi vonzalom az, amikor a másik tulajdonságai iránt érzünk vonzalmat. Ez megjelenik az összes kapcsolatunkban, legyen szó baráti vagy párkapcsolatról. A kutatások szerint jelentős szerepe van a szerelmi kapcsolatok fenntartásában, valamint az alapját képezi az intimitásnak, hiszen jobban figyelünk a másikra az érzelmi vonzalomnak köszönhetően.

A szexuális vonzalom

Ez az a vonzalom, ami a köztudatban a leginkább él. A szexuális vágyat értjük alatta, amikor szexuálisan szeretnénk valaki felé közeledni. Olyanok iránt is érezhetjük, akivel soha nem fogunk találkozni (kedvenc énekesnőnk iránt, vagy Hollywood aktuális szépfiúja iránt).

Az intellektuális vonzalom

Az intellektuális vonzalom a tipikus „az eszébe szeretünk bele” érzés, amikor a másik gondolatai, intellektusa a vonzó számunkra. Ez általában nem fizikai és nem is szexuális jellegű, viszont mindkettő kialakulhat az intellektuális vonzalom hatására.

Az esztétikai vonzalom

Az esztétikai vonzalom esetén látjuk, hogy a másik vagy akár egy tárgy gyönyörű, de nem érzünk iránta szexuális vonzalmat. Ez a vonzalom típus befolyásolja azt is, hogy milyen függönyt veszünk otthonra, vagy milyen színűre festjük a szobát. Emellett ez határozza meg azt is, hogy valakit szépnek találunk-e, legyen az egy barátunk vagy egy sztár.

 A romantikus vonzalom 

A vonzalom utolsó típusa pedig a romantikus vonzalom, amely nem ugyanaz, mint a szexuális, de nagyon hasonló! Ennek során vágyunk a másikkal történő intim helyzetek megélésére, de ez az intim helyzet nem feltétlenül jelent szexuális együttlétet. Általában az aszexuális embereknél is létezik, hiszen szeretnének intim helyzetet megélni a másik emberrel, de nem vágynak szexuális kapcsolatra.

a vonalon tipusai

A vonzalom nagyon összezavarhat minket, hiszen sokszor nem jár együtt az összes típus, és néha olyasvalakit találunk valamilyen módon vonzónak, aki éppen ellenszenves. Természetes, hogy egy idealizált kapcsolatban a vonzalom minden típusát szeretnénk érezni a másik iránt, de ez a legritkább esetben van így. Sokakkal előfordult már, hogy például szexuálisan nagyon nagy volt a vonzalom, szinte izzott a levegő, de közben beszélgetni közös téma híján, nem tudtak a másikkal.

A baráti kapcsolataink esetén pedig intellektuális, fizikai, esztétikai vonzalmat érezhetünk a másik iránt, de szexuális vonzalmat nem.

A vonzalom ismertetőjegyei és evolúciója

Az evolúció erősen meghatározza, ki iránt érzünk vonzalmat. A nők és a férfiak is olyan típushoz vonzódnak, aki egészséges, és képes lesz az utódokat felnevelni, gondoskodni róluk. Nő esetén ez a szélesebb csípőt jelenti, hiszen ez jelzi, hogy képes lesz kihordani a gyermeket. A férfiak esetén pedig a széles váll, atletikus alkat, mély hang és erős állkapocs, hiszen ez jelenti azt, hogy „el tudja ejteni a zsákmányt”, és ételt tud biztosítani a családnak.

Az evolúció emellett a kreativitás bármilyen megjelenését is szorgalmazza, így nem véletlen, hogy a zenészek és művészek annyira vonzóak a legtöbbek számára. A kreativitás segíthet ugyanis a zsákmány megszerzésében vagy az utódok felnevelésében is, így vonzó számunkra.

Emellett a különböző erőforrásokkal bíró emberekhez is vonzódunk. Az erőforrások jelzik azt, hogy képes minket és a gyerekeket ellátni a másik, ez a túlélés záloga. Napjainkban az erőforrás a pénz, ezért teljesen természetes, hogy olyan partnerre vágyunk, aki rendelkezik valamekkora vagyonnal, vagy legalább van munkahelye.

A nők esetén a teljes szépségipar arra épül, hogy fiatalnak és egészségesnek tűnjenek, és legfőképp termékenynek. A férfiak csak külső alapján tudják megállapítani, hogy egy nő termékeny-e, ami viszont egy elég behatárolt életszakasz a nőknél. A 20-as években van a csúcson a női termékenység, 50 éves koruk körül pedig már közel nullára csökken. Emiatt minél fiatalabbnak és egészségesebbnek szükséges látszani, ha vonzó akar egy nő lenni a férfi számára.

Mindezt láthatjuk a boltok polcain is: tüntesd el az ősz hajszálakat, varázsolj puha és selymes bőrt, tüntesd el a karikát a szemed alól, legyenek vastagabbak az ajkaid, pont úgy, mint fiatal korodban. 

1. Az ellentétek vonzzák egymást – vagy mégsem?

A kutatások szerint inkább a hozzánk hasonló embereket találjuk vonzónak – már, ami az intellektust, megjelenést és a magasságot jelenti. A kapcsolatok alapja ugyanis a hasonló érdeklődési kör, világnézet, értékrend, így nem is meglepő, hogy a hasonlóak iránt érzünk vonzalmat. A hasonlóság ugyanis ismerősséget jelent, és mivel a saját jellemvonásainkat kedveljük, ezért a hozzánk hasonlókat is kedvelni fogjuk.

Emellett a hasonló génkészletet is keressük a másikban! A svéd Karolinska Intézet kutatása alapján az olyan mentális betegséggel küzdők, mint a skizofrénia vagy bipoláris zavarok, hasonló mentális betegséggel rendelkező személyt választanak partnerüknek.

Az intelligencia esetén is megfigyelhető ez a jelenség, hiszen hasonló intelligencia szinttel rendelkező személy iránt érzünk vonzalmat. A kutatásokban azonban megjelenik, hogy ha egy nő a 10-es listán 7-nél magasabb pontszámot kap az intelligenciájára, akkor kevésbé lesz vonzó a férfiak számára. 

Így azt a tévhitet, miszerint a férfiak csak a „buta” nőket kedvelik, sikerült megdönteni, még ha a túl okos nőket nem is tartják annyira vonzónak. A nők részéről viszont egyértelmű volt a választás: minél intelligensebb, annál vonzóbb!

2. A távolság hatása a vonzalomra

Az, hogy valaki mennyire közel van hozzánk fizikailag, meghatározza azt is, hogy megfogjuk-e kedvelni, vonzónak fogjuk-e találni. Hiszen, ha egy esküvőn leülünk valaki mellé, akkor biztos, hogy elkezdünk vele beszélgetni, és egy idő után vonzónak fogjuk találni: még akkor is, ha ez nem feltétlenül szexuális jellegű vonzalom.  

3. Ami szép, az jó is…

A holdudvar hatás miatt úgy gondoljuk, hogy aki szép, az kedves is, barátságos, okos, tehát egy látható pozitív tulajdonsághoz számtalan másik pozitív tulajdonságot társítunk. A biológiai alapja a már említett szimmetria keresés, vagyis, ha valaki esztétikus, akkor egészséget, jó génállományt társítunk hozzá. Milyen egyszerűen működünk – ha a másik szép, akkor máris elhisszük, hogy jó ember is!

4. Ha megnyerjük a másikat

A kutatások szerint az igazán nagy vonzalom akkor alakulhat ki valaki iránt, ha az illető előtte nem kedvelt minket. Biztosan te is érezted már azt, hogy nagyon szeretnél „megszerezni valakit”, aki mintha nem adná magát könnyen. A kutatások szerint épp az ezután történő megszerzés adja nekünk a legnagyobb jutalmat!

5. Ha ő is kedvel minket

Ha valakivel beszélgetünk, és egyre több jel utal arra, hogy szimpatikusak vagyunk neki, akkor szinte garantált a vonzalom kialakulása. Ez a kölcsönösség elve és minden kapcsolatunkat átszövi. Egy kedves mosoly, bólogatás, vagy egyszerűen csak érezzük, hogy figyel ránk és fontosak vagyunk neki. Ezek mind az iránta érzett vonzalmat is növelik.

Összefoglalás

A vonzalom nem minden esetben szexuális jellegű, és a számunkra kedves emberek iránt biztosan érzünk valamilyen vonzalmat. Legyen az szexuális, érzelmi, fizikai, romantikus, intellektuális vagy esztétikus vonzalom.

Ahhoz, hogy kialakuljon két ember között vonzalom, szükséges a hasonlóság, akár külsőleg, akár belsőleg. A hasonló világnézet, gondolkodás ugyanis az együttélést, az utódok biztonságos felnevelését szolgálja.

Emellett segíthet az is, ha közel van hozzánk az illető fizikailag, látjuk rajta, hogy ő is kedvel minket. Az is a vonzalom alapját képezi, ha időbe telik, amíg megnyerjük a másikat magunknak. Azzal azonban vigyázzunk: attól, hogy valaki szép, nem biztos, hogy jó is, ezért adjunk időt a vonzalom kialakulásának, és annak, hogy megismerjük a másikat!

Felhasznált források

Kapcsolódó bejegyzések

Miért érzed magadat szegénynek?

Miért érzed magadat szegénynek?

Napjainkban minden arról szól, hogy a pénz mindenek felett áll. Az Instagram telis tele huszonévesekkel, akik bejárják a világot, miközben a sokadik ingatlanra tesznek szert. Sokan csak azért vállalnak egy munkát, amiben rosszul érzik magukat, mert jobban fizet, mint...

Hogyan leld örömödet az ünnepekben?

Hogyan leld örömödet az ünnepekben?

Az ünnepek közeledte két érzelmet válthat ki belőlünk a leggyakrabban: megkönnyebbülést, hiszen végre 1-2 hetes szünet vár ránk, vagy félelmet, hogy mennyi elintézni való még előttünk. Már novemberben megérkezett az összes dekoráció a boltokba, elindultak a...

Kritikus gondolkodásmód: Így fejleszd tökélyre!

Kritikus gondolkodásmód: Így fejleszd tökélyre!

Napjaink álhír halmazával nagyon nehéz felvenni a versenyt. Mit hihetünk el és mit nem? Hogyan mérjük fel valaminek az igazságtartalmát, ha képtelenség minden részletet megismerni és megérteni egy bonyolultabb kérdésben? Tájékozódunk jobbról és balról is, majd...