Oldal kiválasztása

A nemet mondás egy valódi művészet, egy rendkívül hasznos készség, amelyet a legtöbben sajnos elfelejtünk elsajátítani. Nemet mondani ugyanis nem könnyű: Mi van, ha önzőnek fognak tartani miatta? Mi van, ha elszalasztok egy lehetőséget? Ha nem leszek ott, akkor biztosan nem aznap fogom megismerni életem párját, stb. Milliónyi kifogást tudunk találni arra, hogy miért mondjuk igen-t, a nem helyett.

Jellemző gondolat a munka világából: Ha neked csak néhány perc az adott kérést vagy szívességet teljesíteni, akkor miért ne tennéd meg? De összeszámoltad már, hogy naponta hány ilyen kis „apró szívességet” teljesítesz, és az összesen mennyi idődet emészti fel? A még fontosabb kérdés pedig: meghálálják az emberek ezeket a szívességeket egyáltalán?

Ha sokszor érzel legbelül feszültséget, szorongást, dühöt, vagy megbánást egy IGEN-ed után, valószínűleg gondod akadt a NEM-et mondással. Nemet mondani ugyanis bűntudattal járhat, hiszen csalódást okozunk valakinek, ha visszautasítjuk őt magát vagy a kérését. Rossz embernek érezzük magunkat, akik nem adnak meg mindent többieknek.

Ha azonban akkor sem tudsz nemet mondani egy-egy kérésre, amikor fáradt, stresszes vagy, akkor most ideje megállnod egy pillanatra. Időnk és energiánk véges és értékes. Elképzelhető, hogy ha állandóan másoknak segítesz, nincs már időd magadra. Lekésed a fogorvosi időpontot vagy nincs időd egészségesen étkezni, eljárni sportolni, mert állandóan valaki másnak a problémáját oldod meg.

Nemet mondani viszont nem káros és nem önző dolog: szükségszerű, ha szeretnéd magad összességében jobban érezni. Nézzük is meg miért jó olykor nemet mondani és hogyan csináld jól!

Miért nem szeretünk nemet mondani?

Gyerekkorunkban megtanítják, hogy mindig kedvesek és udvariasok legyünk. Ha nem akarjuk megcsinálni, amit a szüleink mondanak, akkor leszidnak, és dacosnak tartanak minket. Sőt, akár büntetést is kapunk, ha „feleselünk”, vagy nem tesszük meg, amit kérnek. Tinédzserként újra a határainkat feszegetjük. Ahogy már olvashattad A pszichoszociális fejlődés 8 állomása című cikkünkben, ebben az időszakban keressük önmagunkat és a határainkat.

Ekkor lázadók leszünk, hiszen alig várjuk, hogy felnőttekké válhassunk, miközben azt is szeretnénk, hogy elfogadjanak minket. Ilyenkor, a sok lázadozásnak hála még inkább erősítik bennünk a felnőttek és a szülők azt, hogy szót kell fogadni, különben büntetést kapunk. 

Kiszöktünk este a lakásból, hogy találkozzunk a barátainkkal? Szobafogság! Nem takarítottuk ki a lakást? Nincs telefon és TV egy napig! Ilyen és hasonló büntetéseket kapunk csak azért, mert nem tettük azt, amire kértek.

A nemet mondás és a bűntudat

Ezzel viszont az az érzés alakul ki bennünk, hogy nem merünk ellentmondani másoknak vagy kiállni saját magunkért. Inkább meghunyászkodunk, csakhogy elkerülhessük a büntetést. Ha pedig mégis nemet mondanánk, akkor jön a bűntudat, hogy önzők vagyunk vagy éppen képtelenek vagyunk másoknak segíteni.

Azért is fontos a másoknak való segítségnyújtás, mert ez egy alapvető vágyainkat elégíti ki: hogy tartozzunk valahova. Ha ugyanis nemet mondunk, azt kockáztatjuk, hogy mások nem akarnak velünk tovább barátkozni, vagyis kiközösítenek minket. Egyedül lenni pedig evolúciósan tudjuk, hogy nem sok jóval kecsegtet, plusz veszélyt jelent ránk nézve.

Fontos kiemelni, hogy az olyan apróságok, mint például, hogy csukd be az ablakot vagy fogd meg az esernyőt, amíg beköti valaki a cipőjét, nem tartozik ebbe a kategóriába. Inkább olyanokra gondolj, minthogy átvállalsz egy feladatot egy munkatársadtól, vagy elszállásolod a rég látott rokonokat, akiket nem is kedvelsz.

Nemet mondani azt is jelenti, hogy nem keveredünk konfliktusba és megőrizzük a békét. Ezen vágyunk pedig annyira erős, hogy kutatások szerint akár olyan dolgot is megteszünk, ami morálisan nem fér bele az értékrendünkbe, például megrongálunk egy könyvet.

Mindezek után könnyen úgy tűnhet, hogy egy ennyire mélyen gyökerező vágyat egyszerűen nem győzhetünk le. Pedig szerencsére van rá megoldás, nézzük is meg mik lennének azok!

Honnan ismered fel, hogy ideje nemet mondani?

Nem biztos, hogy meg kell tanulnod nemet mondani, amennyiben az nem veszélyezteti a mentális egészségedet. Ha azonban gyakran érzed azt, hogy bűntudatod van, ha nemet szeretnél mondani, esetleg kényelmetlenül érzed magad egy kéréstől, akkor érdemes elgondolkodni az okokon.

Ha azt érzed, hogy „neked ez már nem fér bele” vagy te ilyet nem kérnél mástól, vagy csak azért mondasz igent, hogy a másik embert boldoggá tedd, és ne haragudjon meg rád, akkor valószínű, hogy el kell sajátítanod a nemet mondás művészetét.

Miért mondjunk nemet?

Nemet mondani nem egyszerű, viszont számtalan előnnyel jár, ha elsajátítjuk a művészetét:

  • Jelentős mennyiségű időnk és energiánk szabadul fel. Mindezt pedig magunkra fordíthatjuk!
  • Kevésbé leszünk stresszesek. Ha folyton másoknak segítünk vagy állandóan teljesítjük a kéréseiket, állandósult belső feszültség érzettel jár. Azt érezhetjük, hogy nincs semmire sem elég időnk, energiánk. Ha megtanulunk nemet mondani, ez a belső feszültség is enyhül.
  • Megtanulunk határokat szabni. Saját határainkat megszabni egy életen át tartó folyamat, ráadásul minden egyes trauma újra és újra áthághatja azokat. A határaink határozzák meg azt, mit fogadunk el például egy kapcsolatban és mit nem, vagyis, hogy mit engedünk meg a másik félnek. Sokszor a mentális egészségünk forog kockán, mert például, ha mindent megengedünk a másiknak, akkor elképzelhető, hogy társfüggőség áll fenn esetünkben. A Nélküle én semmi sem vagyok című cikkünkben útmutatást adunk, hogy ebben az esetben mi a teendő.
  • Csökken a bűntudat érzése. Minél többször mondunk nemet, annál kisebb lesz a bűntudatunk. Először még nagyon nehéz lesz nemet mondani, hiszen óriási bűntudattal kell majd szembenéznünk. A jó hírünk viszont az, hogy már néhány alkalom után jelentősen csökken.

A nemet mondás előnyei

A nemet mondás előnyei

Mindehhez idő szükséges, légy türelmes magaddal. Nem szükséges mindenre azonnal nemet mondanod, mert a végén valamilyen pozitív dologtól is megfosztod magad, nem csak az idegeskedéstől. Természetes, ha nem gördülékenyen megy elsőre, de ne bizonytalanodj el. Kezdd el gyakorolni!

Tippek, mielőtt igent mondanál

Mielőtt igent mondasz valamire, az alábbi kérdéseket tedd fel magadnak:

  • Van most erre időm és energiám?
  • Milyen más dologtól venném el az időt?
  • Meg szeretném ezt egyáltalán tenni?
  • Miért szeretném ezt megtenni?
  • Belefér nekem az erkölcsi, morális értékrendembe?
  • Azért mondok nemet, mert félek, hogy másképp megbántom a másikat?
  • Azért mondok nemet, hogy elkerüljem a bűntudatot?
  • Hozzáad bármit is az életemhez, ha igent mondok?
  • Szokta viszonozni ez a személy a szívességeimet?

Ha ezeket a kérdéseket végig gondolod, azonnal könnyebb lesz eldöntened, hogy inkább igen-t, vagy nemet lenne jobb mondanod.

1. Hadd gondolkodjak rajta…

Amennyiben nem egy olyan apróságról van szó, mint hogy megfogd az ajtót, amíg a másik beviszi a dobozt, hanem egy nagyobb dologról, akkor érdemes lehet időt kérned. Nemet mondani kényelmetlen lehet, ezért ez a módszer elsőre egyszerűbb lehet. Használhatod akkor is, ha még nem állsz készen a valódi nemet mondásra.

2. Ezt most nem tudom vállalni, cserébe…

Ez megint egy olyan megoldás, amellyel nem bántod meg a másikat. Lehet, hogy nem tudod elvállalni most a szülinap megszervezését, de cserébe mondjuk intézed a tortát. A legfontosabb, hogy legyen pontos és egyértelmű, hogy mit vállalsz és mit nem. Érdemes egy sokkal kisebb feladatot elvállalni, így csökkentheted a stresszt!

3. Biztos vagyok benne, hogy egyedül is meg tudod oldani…

Sokszor az emberek azért kérnek segítséget, mert attól félnek, egyedül nem elég jók ahhoz, hogy megoldják a feladatot. Ilyen az, amikor egy gyakornok azt kéri a munkahelyen, hogy közösen végezzétek el a rábízott feladatot. Ilyenkor érdemes biztatnod a másikat arra, hogy igenis képes egyedül is ellátni a feladatot. 

Például egy ilyen helyzetben mondhatod azt, hogy „ezt már többször is sikeresen megcsináltad, úgyhogy tudom, hogy képes vagy rá”. Ha ez sem elég, akkor pedig hozzáteheted, hogy „de utána átnézem és visszajelzek”. Ezzel növelted az önbizalmát és meg is nyugtattad, hogy végülis, nem hagyod teljesen magára!

4. Ne haragudj, ma nem fér bele

Van, hogy stresszesek és túlterheltek vagyunk. Ha ezer dolgunk van, akkor biztosan jön valaki, hogy még egyet a nyakunkba tegyen. Ilyen esetekben udvariasan el lehet mondani, hogy sajnos ez most nem fér bele, de jövő héten beszélhetünk róla újból. Sok esetben inkább maguk megoldják a feladatot, hiszen nem ér rá még egy hétig, így neked már nem lesz vele dolgod.

5. Erre nem én vagyok a legjobb választás, de XY tökéletes lenne

Ez egy olyan visszautasítás, amivel lényegében segítesz is. Gyengeséget bevallani nem szégyen, ha valami nem megy, akkor inkább ne vállald el, mert a végén rengeteg időd megy el rá. Olyan emberhez irányítani a másikat, aki viszont jó az adott területen, biztos, hogy jobb megoldás! Azért vigyázz azzal, hogy ne dobj be másokat a „busz alá”, ne csak egy hárítás legyen ez a részedről.

Ugyanezt a mondatot használhatod, ha például a nem kedvelt rokonokat kellene elszállásolni. Az a te lakásod, amelyben a legfontosabb, hogy te jól érezd magad! Ilyenkor nyugodtan mondd azt, hogy nem tudod elszállásolni őket, mert nem tudsz szabadságot kivenni rá/későn fogsz hazaérni minden nap/kicsi a lakás. A Hogyan éld túl a karácsonyt? című cikkünkben konkrét tippeket olvashatsz arra, hogyan birkózz meg a rég látott rokonokkal, akik kényelmetlen helyzetbe hoznak.

Mire ügyelj a nemet mondás esetén?

 A nemet mondás esetén, használd bármelyik verziót is, fontos, hogy betartsd az alábbiakat:

  • Nyugodtan magyarázd el, hogy miért mondasz nemet. Alapvetően igaz, hogy senkinek nem tartozunk magyarázattal és lehet, hogy nem is vagyunk olyan jóban, hogy indokot adjunk, de nagy segítség lehet egy valós és jó érv. Az indok lehet az, hogy kényelmetlen nekünk a helyzet vagy a feladat, vagy nem érezzük jól magunkat. Mindenesetre érdemes lehet egy indokot megadni, bármi legyen is az. Időbe telik, mire úgy tudunk nemet mondani, hogy már nem érezzük azt, hogy kötelesek vagyunk magyarázkodni a bűntudatunk csökkentése végett.
  • Legyél kedves és hálás. Ha segítséget kérnek tőled, azt azért teszik, mert bíznak benned és úgy gondolják, kompetens vagy. Köszönd meg, hiszen nagyszerű, hogy rád gondoltak, majd utasítsd el kedvesen a felkérést.
  • Az emberek kitartóak. Elképzelhető, hogy lesznek, akik kitartóan győzködni próbálnak, esetleg manipulálni fognak. A manipulációról a Téged is manipulálnak? című cikkünkben olvashatsz részletesebben. Ha ők kitartóak, neked is annak kell lenned, és tartani magadat a NEM-hez.

Összefoglalás

Nemet mondani nem egyszerű, mert a körülöttünk lévők hamar hozzászoknak ahhoz, ha mindenre igent mondasz. Éppen ezért fontos, hogy a nemet mondással járó bűntudatod, kényelmetlen érzést minél hamarabb megtanuld legyőzni és elengedni. Az ösztöneink szerint segíteni kell másokat, bármi áron, csak hogy a csapat, közösség részesei lehessünk, de olykor érdemes saját magunkra is gondolni.

Ennek és a gyermekkorunkban eltanult szabályoknak, büntetéseknek köszönhetően nem tudunk sokszor nemet mondani. Ezzel viszont saját mentális egészségünket veszélyeztetjük, hiszen stressznek tesszük ki magunkat. Ráadásul az, hogy igen-t mondunk mindenre gyakran azzal jár, hogy túlvállaljuk magunkat.

A nemet mondás művészete egyszerű, de nem könnyű! Legközelebb köszönjük meg, hogy ránk gondoltak, és kedvesen utasítsuk el kérést. Ezt lehet úgy, hogy időt kérünk a gondolkodásra, vagy nemet mondunk, de azért elvállalunk valami kisebb feladatot. Esetleg ajánlunk magunk helyett valaki mást az illetőnek, vagy egy későbbi időpontot ajánlunk fel a feladat elvégzésére. 

Akárhogy is, készülj fel arra, hogy lesznek, akiket megsért az, hogy nemet mondasz, és azzal büntetnek majd, hogy nem szólnak hozzád. Az is lehet, hogy túl nyomulósak lesznek, és nem tudják elfogadni a nemet.

Törekedj arra, hogy egyértelmű és világos legyél, amellyel meg tudod húzni a saját határaidat. A mentális egészséged és energiáid magadra fordítása ugyanis az egyik legnagyobb kincs!

Te mire mondtál utoljára nemet? Hogyan érezted magadat utána? Írd meg kommentben!

Felhasznált források

Kapcsolódó bejegyzések

Miért érzed magadat szegénynek?

Miért érzed magadat szegénynek?

Napjainkban minden arról szól, hogy a pénz mindenek felett áll. Az Instagram telis tele huszonévesekkel, akik bejárják a világot, miközben a sokadik ingatlanra tesznek szert. Sokan csak azért vállalnak egy munkát, amiben rosszul érzik magukat, mert jobban fizet, mint...

Hogyan leld örömödet az ünnepekben?

Hogyan leld örömödet az ünnepekben?

Az ünnepek közeledte két érzelmet válthat ki belőlünk a leggyakrabban: megkönnyebbülést, hiszen végre 1-2 hetes szünet vár ránk, vagy félelmet, hogy mennyi elintézni való még előttünk. Már novemberben megérkezett az összes dekoráció a boltokba, elindultak a...

Kritikus gondolkodásmód: Így fejleszd tökélyre!

Kritikus gondolkodásmód: Így fejleszd tökélyre!

Napjaink álhír halmazával nagyon nehéz felvenni a versenyt. Mit hihetünk el és mit nem? Hogyan mérjük fel valaminek az igazságtartalmát, ha képtelenség minden részletet megismerni és megérteni egy bonyolultabb kérdésben? Tájékozódunk jobbról és balról is, majd...