Oldal kiválasztása

A pénzről mindenkinek más jut az eszébe. Máshogyan kezeljük, más összeg áll a rendelkezésünkre, másként osztjuk be, másra költjük, és ez így teljesen rendben is van. A pénz pszichológiája már egy évtizedek óta létező elmélet, amelynek a középpontjában az áll, hogy hogyan kezeljük a pénzünket. A pénzzel való bánásmódunk, a viselkedésünk a kutatási területe: hogyan viselkedünk, ha van, és hogyan viselkedünk, ha nincs.

Morgan Housel, A pénz pszichológiája című könyének ajánlója időtlen tippekkel itt:

Van, aki olyan jól kezeli a pénzügyeit, hogy sosem kerül anyagi krízishelyzetbe, de van, aki szinte két kézzel szórja a pénzt akkor is, ha nincs neki túl sok. A pénz boldoggá tehet és meg is betegíthet minket. A modern, kapitalista társadalmakban pedig egyre fontosabb lesz mindenki számára a pénz. Ez nem véletlen, hiszen a közösségi média is a fénykorát éli ahol folyamatosan a gazdagság, luxus életvitel, és a sok-sok luxuscikk jön szembe velünk.

Azt lehet mondani, hogy a pénzzel való bánásmód 20%-a a pénzügyi tudásban rejlik, 80%-a pedig a viselkedésünkön. Azon, hogy mennyit és mire költünk, tartjuk-e magunkat az előre felállított költségvetésünkhöz, követjük-e kiadásainkat, vagy csak megvásárolunk mindent, ami megtetszik. Térképezzük most fel a pénz pszichológiáját és tudd meg, hogyan lehet több pénzed anélkül, hogy befektető „guruvá” kéne válnod!

A pénz szerepe

A pénz mindenre és egyben bármire használható eszköz a kezünkben. Segítségével ugyanúgy megvehetünk egy kiló kenyeret, mint a fedélt a fejünk fölött. Nem egy tárgyra, funkcióra találták ki, ráadásul inkább elvont, szemmel nem látható értéke van. Ha belegondolsz, csak egy darab papír vagy fémdarab, esetleg nem is találkozol vele fizikailag, mert online fizetsz mindenhol. Sokszor mindössze egy jel a bankszámládon, amivel bármit megvehetsz.

A pénz segítségével manipulálod a környezetet és kontrollálod is azt. Segítségével a tiéd lehet bármi, és nem csak mások kedvességén, segítségén múlik, hogy megkapsz-e valamit, sőt, annak ellenére is a tiéd lehet. Ma már nem a rendszer működteti a pénzt, hanem a pénz működteti a rendszert.

A pénz boldogít?

Általánosságban elmondható, hogy a szegény ember szerint igen, a tehetősebbek szerint nem. Mindenkit más tesz boldoggá, vannak, akiket az élmények, van, akit egy sikeresen és jól működő párkapcsolat, és van, akit a materiális dolgot szenvedélyes gyűjtése. Az azonban megállapítható, hogy úgy gondoljuk, van kapcsolat a pénz és a boldogság között, és pénz nélkül nem létezik boldogság. Egy előző cikkünkben, amelynek címe A pénz és boldogság kapcsolata. Vajon tényleg boldogít a pénz? bővebben olvashatsz a pénz hatásáról a boldogságunkra.

1950-es évektől Amerika gazdasága folyamatosan növekszik, az amerikaiak boldogság indexe azonban nem. Egy kutatás szerint miután egy ember alapvető igényei, mint az elegendő ételhez jutás vagy a lakhatás kielégülnek, a jövedelem és a boldogság közötti kapcsolat elhanyagolhatóan kicsi. Ezek alapján jogosan merülhet fel benned a kérdés: megéri akkor egyre többet dolgozni egyre több pénzért?

A válasz bonyolultabb, mint gondolnánk: a hibát abban kell keresni, hogy a legtöbb esetben nem jól költjük el a megszerzett pénzt.

Egy új elmélet szerint akkor leszünk boldogok, ha a három velünk született pszichológiai szükséglet teljesül: a kompetencia, vagyis, hogy a képességeinket és készségeinket megfelelően használjuk. Az autonómia, vagyis, hogy a cselekedeteink a sajátunk, szabadon választjuk meg őket és belülről jön az indíttatás, valamint a kötődés, vagyis, hogy más emberekkel kapcsolatban legyünk, és úgy érezzük, megértenek minket. Ezt nevezzük öndeterminációs elméletnek.

A kutatások ezért arra jutottak, hogy érdemes azt is megvizsgálni, hogy a különböző élményekre elköltött pénz vajon emeli-e az boldogság szintünket, vagy inkább a materiális, vásárolt dolgok vannak ránk pozitívabb hatással. Az eredmény nem meglepő: az embereket boldogabbá teszik a megvásárolt élmények.

Ez annak is köszönhető, hogy az élményeinket nem tudjuk összehasonlítani más emberekével, ami általában igen könnyen és gyorsan alááshatja boldogságunkat. Állandóan hasonlítgatni tárgyainkat a másikéval boldogtalanabbá tesz minket, hisz a „szomszéd fűje mindig zöldebb”.

Hogyan kezeled a pénzügyeidet?

Most, hogy már tudjuk, mi tesz majd minket boldoggá, ha sok pénzünk lesz, már csak egy dolog van hátra: felépíteni egy nagyobb vagyont. Ahhoz, hogy tudd, hol ronthatod el a vagyonossá válásodat, mérd fel, hogy az alábbi 8 kategóriából melyik 4 igaz rád. Megismerni vásárlói, fogyasztói szokásaidat közelebb vihet téged ahhoz, hogy tudatosan vásárolj és kezeld a pénzügyeidet.

1.    Spórolós vagy költekező vagy?

Ez talán a legegyszerűbb kérdés, hiszen, ha pár percig mélyen magadba nézel, rögtön látod, hogy melyik igaz rád. A költekező kategóriát most ne úgy értsd, hogy rögtön ruhákra költöd az összes pénzedet, hanem inkább a következőképpen: ahogy extra bevételre teszel szert, találsz egy kreatív opciót arra, hogy azt a pénz szinte azonnal elkölthesd. Ilyen lehet például, hogy szívesen utazol, így azonnal egy hőn áhított úticélra fizetsz be, amint egy kis plusz pénzhez jutsz. Lehet, hogy az évben már negyedjére…

Élményeket szerezni, láttuk, hogy növeli a boldogságérzetünket, de azért érdemes néha inkább a realitás talaján maradni. Nem biztos, hogy szükséged van arra, hogy heti háromszor menj étterembe, vagy minden hónapban elutazz kicsit wellneselni.

A spórolós típusnak azonnal az érzése, hogy nem költheti el azt a pénzt, amihez hozzájutott. Biztonságban érzik magukat, ha van félretett pénzük, és ez a biztonság többet jelent és többet is ér számukra, mint 1-1 hirtelen felindulásból beszerzett tárgy vagy megrendelt szolgáltatás, utazás. Türelmesebbek, és szívesebben várnak azért, hogy utána majd később költhessék el a pénzüket valami olyasmire, amire igazán szükségük van, vagy vágynak.

típusok

Egyik típus sem jobb vagy rosszabb a másiknál, inkább a szélsőséges esetek a problémásak. Ha valaki minden pénzét elkölti, elszegényedik, ha mindent félretesz, lemond az élményekről és arról, hogy milyen is valójában, felszabadultan élni. Nem szabad egyik szélsőségbe sem esni – tegyünk félre eleget, de azért ne vonjuk meg magunktól az élményeket, még akkor sem, ha az pénzbe kerül. Szerencsére rengeteg lehetőségünk van ingyenesen, vagy igen olcsón is élményeket gyűjteni. Légy kreatív és válassz olyan programot, ami feltölt, és pénztárcabarát is egyben. 

2.     A mindent kiszámoló és a szabad szellem

A mindent kiszámoló típus pontosan számon tartja, rendszerezi a bevételeit és kiadásait, hónapról hónapra, napról-napra. Minden egyes bevásárlás fel van vezetve egy füzetbe vagy egy Excel táblába, így nem érik meglepetések.

Szeretik látni, mire mennyit költenek, így bármiről pontosan meg tudják mondani mennyibe került. Kérdezd csak meg egy ilyen barátodat, mennyi pénzt költ egy hónapban élelmiszerre! Lehet, te tippelni fogsz 5-10 ezres nagyságrendre, ő viszont tudni fogja forintra pontosan.

A szabad szellem nem foglalkozik ilyenekkel. Már attól görcsbe rándul a gyomra, hogy a költségvetés szót meghallja. Időnként bizony meglepődik a banki kimutatásain, néha talán meg is fogadja, hogy most már oda kellene figyelnie a kiadásokra. Viszont ő impulzív és imád élményeket szerezni, így nem gondolkozik azon túl sokat, hogy mire, mennyit költ. Kiélvezi az életet!

A két személyiségtípus segítheti is egymást! A szabad szellem segíthet a feloldódásban, hogy a költségtervező barátja, párja ne az ár alapján válassza a lehető legolcsóbb dolgokat, és hogy ne féljen 1-1 olyan programra elmenni amire nagyon szeretne, de elsőre drága mulatságnak gondolja. A költségtervezős barát pedig segíthet abban, hogyan lehet a lehető legkönnyebben követni a kiadásokat, vagy egy reális költségvetést kitalálni, amit talán nem is lenne olyan nehéz betartani.

Mielőtt azt gondolnád, hogy aki spórolós az költségtervezős is, és a szabad szellem mindig szeret költekezni, az élet nem ennyire fekete vagy fehér. Lehetsz úgy is szabad szellem, hogy közben költségvetést vezetsz, vagy úgy spórolós, hogy bár diszkont boltokba jársz bevásárolni, de élményekre igenis szeretsz pénzt kiadni!

3.     Biztonság vagy státusz?

A biztonság érzése motivál, vagy a státusz? Ha utóbbi, akkor inkább szereted látni a pénzedet tárgyakban, hogy mások számára is jelezd, milyen vagyonos vagy: új autó, gyönyörű lakás, talán annyi szobával amennyire egyáltalán nincs szükséged, márkás ruhák és ékszerek.

Ha a biztonságra vágysz, akkor inkább az jellemző rád, hogy akkor vagy nyugodt, ha a pénzedet látod gyűlni a bankszámládon. Tudod, hogy bármikor jöhet egy munkanélküliség, nagyobb egészségügyi kiadás vagy egy háztartási gép elromlása, amit ki kell tudnod fizetni. Természetesen ezzel is áteshetünk a ló túloldalára, például akkor, ha közben teljesen megvonod magadtól a szükségleteidet.

Folyamatosan abban a félelemben élni, hogy bármikor jöhet valami nagy kiadás nem egészséges, szorongáshoz és kimerültséghez vezethet. Érdemes néha magadra is fordítani a megszerzett bevételből, hiszen nem véletlenül dolgoztál meg érte! A szorongásról pedig már olvashattál egy előző cikkünkben, az Így győzd le a szorongást! 10 tipp a szorongás leküzdéséhez című cikkünkben.

4.     A gyerekkor és a pénz

A pénz pszichológiája kapcsán is fontos a gyerekkor és a család, illetve azok a minták, amiket gyerekként láttál. Az, hogy milyen volt otthon a családi büdzsé, hogyan bántak a pénzzel és hogy mire, mennyit költöttek, nagyban befolyásolja a te életedet is. Lehet, hogy azért nem vonod meg magadtól az élményeket, és amiatt kerülsz sorozatosan anyagilag nehéz helyzetbe, mert gyermekkorodban sok mindenről le kellett mondanod, így most kompenzálsz.

Lehetséges, hogy épp ellenkezőleg hat rád a gyerekkori nélkülözés: most, hogy már megteheted, hogy költs, nem mered, mert bármikor kerülhetsz olyan helyzetbe, mint gyerekkorodban. Elképzelhető, hogy a szüleid is mindig organikus és bio élelmiszert vásárolták, ezért nem ismersz más opciót te sem, így mindig azokat veszed meg a boltban, még ha jóval drágábbak is.

Érdemes ezeken a kérdéseken elgondolkodnod, mert bizonyítottan hatásuk van arra, amilyen vásárló típus most vagy. Semmi baj nincs azzal, ha egyik vagy másik kategóriába tartozol, csak fontos, hogy tudd. Ha tudatosabban vásárolsz, vagy felismered, miért nem vásárolsz, könnyebb lesz megértened, miért vagy abban a helyzetben, amiben, és hogyan tudsz rajta változtatni.

Ha szereted a szép dolgokat, vásárold meg őket, de csak akkor, ha megengedheted magadnak, és azért, mert téged boldoggá tesz. Nem másnak kell látszani, többnek, jobbnak és gazdagabbnak, és kompenzálni sem kell vele. Csak azért vedd meg, mert szükséged van rá, vagy tényleges boldogságot, örömet ad neked!

Hogyan építs vagyont?

5 tippet gyűjtöttem össze, amelyeket érdemes lesz megfogadnod, ha egy nagyobb vagyont szeretnél felépíteni magadnak és a családodnak. A legfontosabb, hogy tudd: ahhoz, hogy elég pénzed legyen, a te vásárlói, fogyasztói attitűdöd, viselkedésed a felelős. Ez egy készség, amit el lehet sajátítani, meg lehet tanulni. Az, hogy hogyan bánsz a pénzzel, egy megváltoztatható viselkedés.

Amit fontos észben tartanod: senki más nem fogja annyira csodálni a megszerzett tárgyaidat, legyen szó ingatlanokról, autókról, ékszerekről, mint te magad. Ennek oka egyszerű: az embereket a saját életük sokkal jobban érdekli, így, ha másokat akarsz lenyűgözni, azt nem fogod tudni elérni feleslegesen vásárolt tárgyakkal.

Más embereket nem fognak lenyűgözni a tárgyaid, akárhogy próbálkozol, nem leszel több egy-egy márkás autóval vagy órával, ha cserébe egyedül ülsz az otthonodban magányosan. Törekedj a pénzügyi biztonságra, mintsem a folytonos vásárlásokra, és dolgozz magadon, a pénzügyi magatartásodon, hogy felépíthesd azt a vagyont, amire vágysz!

1. Fektess magadba – a legjobb hely, ahova pénz kerülhet

Semmi sem éri meg annyira, mint saját magunkba és a tudásunkba fektetni. Időt, pénzt és legfőképp energiát kell invesztálni abba, hogy fejlődjünk, új készségeket sajátítsunk el. Minél képzettebb és tapasztaltabb vagy, annál több lehetőséged van a vagyonod építésére. Tanulj, képezd magad, olvass könyveket, végezz el kurzusokat és ismerkedj meg minél több emberrel.

A kapcsolatokon rengeteg minden múlik, ahhoz pedig önbizalomra van szükséged. A magabiztosság megszerzéséről már olvashattál az Így legyél magabiztosabb! Az önbizalomhiány ellenszere 8 lépésben című cikkünkben. Biztosnak kell lenned magadban, a tudásodban és a kompetenciádban, így muszáj ezekbe fektetned, hogy egyre jobb és jobb lehess.

Arra is gondolj, hogy ne csak egy dologban legyél jó. Lehet, hogy elindultál egy szakmai úton, amelybe beleragadtál, de nem biztos, hogy abban lennél a legjobb. Mindig érdemes több területet, szakmát elsajátítani, hogy nagyobb eséllyel maradj talpon bármilyen válság esetén.

Rengeteg olyan kérdést kaptam pénzügyi tanácsadóként, hogy mibe lenne érdemes havi 10-20 ezer forintokat befektetni. Első lépésként természetesen a 6 hónapra elegendő vésztartalékodat érdemes felépíteni, hogy akkor is nyugodt tudj maradni a megélhetésed felől, ha beüt a krach. Viszont, ha ez megvan, akkor javaslom, hogy fektess magadba. A vésztartalék felépítéséről a Vésztartalék képzése: Minden, amit tudnod érdemes című cikkünkben olvashatsz.

Gondold át, hogy mi az ami a jelen helyzetedben a legtöbbet tudna segíteni neked abban, hogy növelni tudd a keresetedet. Nyelvtanulás, vezetői képzés, kommunikációs képzés? Megannyi lehetőséged van arra, hogy 1-2 év kemény önfejlesztés után akár a dupláját is megkeresd annak, amit most. Amikor pedig már jobban keresel, mint az átlag, könnyebb is lesz befektetned, a vagyonod növekedése pedig sokkal gyorsabb lesz.

2. A még több pénzért dolgozni kell

Ha azt várod, hogy a milliók csak úgy az öledbe hullanak, akkor el kell keserítsünk: bár vannak passzív jövedelemforrások, ahhoz, hogy tényleg jelentős vagyont építs fel, dolgozni kell. Olvasd el az olyan milliárdosok, mint Elon Musk, Steve Jobs vagy Jeff Bezos életrajzát, és látni fogd, hogy a pénz és a siker nem magától jön.

Van egy állásod, amit szeretsz és jól megy – ez szuper, de nem biztos, hogy a napi 40 órás, teljes állású munkádból fogsz meggazdagodni. A sikeres emberek akár heti 80 órát is dolgozhatnak, hogy valóban jelentős bevételre tegyenek szert. Ha már megvannak a milliók, akár hátra is lehet dőlni, de amíg nincsenek, addig az idődet tudod pénzzé tenni.

Vállalj plusz projekteket, indíts a munkahelyed mellett részmunkaidős vállalkozást, dolgozz és dolgozz. A munkahelyed nem biztos, hogy fel tud zárkózni a fejlődésedhez, így máshol fogod tudni kamatoztatni a megszerzett tudásodat.

Perzse, azért ne ess túlzásokba! Azt garantálhatom neked, hogy nem érdemes a minél több munka oltárán feláldoznod a párkapcsolatodat, családi-baráti kapcsolataidat. Ezt tapasztalatból tudom, úgyhogy te legyél nálam kicsit bölcsebb. Igyekezz mindig megtalálni az egyensúlyt a munkád és a magánéleted között.

a_jövedelem

A bevételeid általában így oszlanak meg: az elején a passzív jövedelem és a megtakarítások még csak 10-10 százalékban járulnak hozzá, míg a munkából szerzett bevételeid 30 százalékot tesznek ki. A legnagyobb jövedelemforrást a képzések, kurzusok elsajátítása utáni plusz projektek, mellék vállalkozások jelenthetik a számodra.

A legnagyobb bevételt tehát az adja, ha minél többet fektetsz magadba, a tudásodba és a munkádba először. A megtakarításaid és a passzív jövedelemforrásaid az elején még nem jelentenek akkora bevételt. Itt is igaz a mondás: először be kell fektetned a pénzt, időt és energiát, hogy az megtérüljön később.

3. Takaríts meg – így marad meg a pénz

Nincsenek egyszerű, gyors megoldások arra, hogy gazdag legyél, de a legtöbb milliomos/milliárdos ezzel egyetért: takaríts meg, költs kevesebbet, mint amit megkeresel, a megmaradt pénzed pedig fektesd be bölcsen. Az, hogy megfelelően, felelősségteljesen kezeled a pénzedet, sokszor lemondásokkal jár. Ha egy igazi szabad szellem vagy, akkor nem biztos, hogy sikerülni fog a vagyonépítés, hiszen impulzívan vásárolsz mindaddig, amíg nem tanulsz meg jobban odafigyelni erre.

Inkább tegyél félre, kérd meg a spórolós és költségtervezős barátodat, hogy segítsenek neked. Tervezzetek meg közösen egy havi büdzsét, készíts Excel táblázatot ahhoz, hogy nyomon kövesd a kiadásaidat, vagy gyere el egy valódi pénzügyi tanácsadásra, ahol segítek betonbiztos alapokra helyezni a vagyonépítésedet.

A legjobb, ha azonnal a megtakarításodat növeled, amint megkapod a fizetésed. Ez lelkileg is jó hatással lesz rád, illetve a túlzott költekezést is megelőzöd vele, hiszen ezt a pénzt már nem költheted el. Ne hagyd a hó végére a megtakarításod növelését, mert biztosan kevesebbet fogsz félretenni, ha egyáltalán bármennyit is meg tudnál így takarítani.

4. Változtasd meg a gondolkodásmódodat

Ha felismerted, milyen vásárlótípus is vagy, és milyen a pénzügyi magatartásod, akkor már egy nagy lépéssel közelebb kerültél ahhoz, hogy több pénz álljon a bankszámládon. Olvass, tanulj a témában, mert az segíteni fog megváltoztatni a látásmódodat.

Nem jó, ha izgulsz a pénz miatt, hiszen ez a szorongás fog arra sarkallni, hogy folyton apró dolgokkal lepd meg magad, hogy csökkenjen a szorongásod. Így viszont rengeteg felesleges dolgot veszel meg – ami miatt nehezen megy a spórolás is. Könnyen egy olyan ördögi körbe kerülhetsz, amiből nagyon nehéz lesz kitörni.

Tervezz hosszútávra, amely sokkal nehezebb, mint az, hogy rövidtávú célokat érj el. Megvenni egy új pár cipőt vagy drága órát azonnal boldogsághormonokhoz juttat. De biztos, hogy ez ugyanolyan boldogságot okoz, mint minden egyes nyugodt éjszaka, mert tudod, hogy anyagilag biztonságban vagy?

Ha folyamatosan a vásárlásoktól kapod meg a szükséges dopamin löketedet, akkor te már fel is szálltál a hedonista futópadra. Egyre többet és egyre nagyobb értékű dolgokat kell vásárolnod ahhoz, hogy ugyanakkora boldogságérzet fogjon el. Éppen ezért alakulhat ki sokakban az az érzés, hogy „semmi nem elég”. Erről bővebben itt olvashatsz: A hedonista futópad, avagy mennyi pénzzel lennél boldog?

5. Gondolkozz mielőtt megveszed – a pénz nem játék

Mielőtt megveszel valamit, nézd meg többször, alaposan. Tedd be az online kosaradba de ne fizesd ki. Nézd meg a terméket vagy a kosaradat 2 nap múlva, vagy 1 hét múlva, és ha még mindig szeretnéd megvenni, és szabályosan hiányzott az elmúlt napokban az a dolog, amit kinéztél magadnak, akkor fizesd csak ki.

Sokszor veszünk teljesen felesleges tárgyakat hirtelen felindulásból, amelyeket van, hogy utána nem is használunk. A tudatos tervezés, vásárlás segít abban, hogy a pénz megmaradjon a zsebedben, és ne költsd el feleslegesen.

Érdemes egy bizonyos szabályrendszert is kigondolnod magadnak. Ehhez persze jó, ha már ismered a költési szokásaidat. Ha például jellemző rád, hogy mindig bekerül a kosaradba 1-2 csoki miközben vársz a sorban, akkor ezt tudatosítva magadban hozhatsz egy olyan döntést, hogy többé semmit nem teszel be a kosaradba miközben a kasszánál állsz. Nem véletlenül helyezik ki oda a termékeket, ne dőlj be ennek a trükknek!

Azt is jó előre meghatároznod, hogy mekkora értéknél, mennyi időt vársz a vásárlással. A legtöbb esetben azt javaslom, illetve én is azt alkalmazom, hogy 20.000 forint alatt egy hetet várok a vásárlással, afelett viszont már két hetet. Így biztosan csak olyan dolgot fogsz megvenni, amelyet nagyon szeretnél. Az akciók miatt meg ne aggódj, 10% kedvezmény semmi ahhoz képest, hogy veszel egy olyan dolgot, amire valójában nincs is szükséged!

Összefoglalás

Abból a képletből, hogy felépíts egy nagyobb vagyont, nem tudod kihúzni a rengeteg munkát. A teljes munkaidődön kívül is dolgoznod kell valószínűleg először, legyen az félállás, egy vállalkozás vagy a folyamatos tanulás. Magadba invesztálni a legjobb dolog, amit tehetsz. Ha mindezt több területen is meg tudod valósítani, garantáltan nem marad el a siker. Azért túlzásokba se ess, a pénz nem minden!

Tervezd meg minden hónapban a költségvetésedet, és a fizetésed érkezésekor azonnal tedd félre egy részét. Ez legyen az első! Változtasd meg a gondolkodásmódodat, ne stresszelj az anyagiakon, inkább vezesd, hogy mire mennyit költesz. Így elkerülheted a túlköltekezést és az adósságokat.

Vizsgáld meg, milyen a pénzügyi magatartásod: szabad szellem vagy, aki impulzívan vásárol, vagy inkább spórolós, aki lemond minden örömről? Kompenzálsz, mert valamit nem kaptál meg gyerekkorodban, vagy épp ellenkezőleg, félsz, hogy biztosan egyszer baj lesz, és ezért inkább minden élményről lemondasz?

Az élet öröme és a boldogság nem tárgyakban mérhető, hanem az élményekben, a függetlenség érzésében, illetve a szociális kapcsolataidban. Ezek megszerzésére törekedj!

A legnagyobb vagyon és érték nem az, amit az emberek látnak, hanem azok a megfizethetetlen élmények, amelyeket átélsz. Ha olyan munkád van, amit szeretsz, ha folyton függetlennek és kompetensnek, magabiztosnak érzed magad, és elégedettnek az életeddel, akkor azt hiszem „megérkeztél”. Ahhoz viszont, hogy ne a pénzt lásd a siker kulcsának, a gondolkodásmódodat kell megváltoztatnod: olvass sikersztorikat, önéletrajzi, motivációs és önfejlesztő könyveket.

Vedd körül magad inspiráló emberekkel, akik támogatnak, segítenek céljaid megvalósításában és akik számára szintén nem attól vagy értékes, hogy milyen tárgyakkal rendelkezel. Megszerezni a vagyont könnyebb, mint megtartani, ugyanis utóbbihoz kell a kitartás, folyamatos önképzés és az, hogy ha van elég pénz a számládon, akkor ne találj egyből valamit, amire már „régóta áldoznod kellett volna”.

A vagyonépítés inkább a vásárlói magatartásodon, pénzügyi hozzáállásodon és a tudatosságodon múlik, és kevésbé azon, hogy mennyit keresel, vagy milyen mély a tudásod közgazdaságtanból. Ez egy tanulható készség, amit sose késő elsajátítani!

Források

Kapcsolódó bejegyzések

Miért érzed magadat szegénynek?

Miért érzed magadat szegénynek?

Napjainkban minden arról szól, hogy a pénz mindenek felett áll. Az Instagram telis tele huszonévesekkel, akik bejárják a világot, miközben a sokadik ingatlanra tesznek szert. Sokan csak azért vállalnak egy munkát, amiben rosszul érzik magukat, mert jobban fizet, mint...

Hogyan leld örömödet az ünnepekben?

Hogyan leld örömödet az ünnepekben?

Az ünnepek közeledte két érzelmet válthat ki belőlünk a leggyakrabban: megkönnyebbülést, hiszen végre 1-2 hetes szünet vár ránk, vagy félelmet, hogy mennyi elintézni való még előttünk. Már novemberben megérkezett az összes dekoráció a boltokba, elindultak a...

Kritikus gondolkodásmód: Így fejleszd tökélyre!

Kritikus gondolkodásmód: Így fejleszd tökélyre!

Napjaink álhír halmazával nagyon nehéz felvenni a versenyt. Mit hihetünk el és mit nem? Hogyan mérjük fel valaminek az igazságtartalmát, ha képtelenség minden részletet megismerni és megérteni egy bonyolultabb kérdésben? Tájékozódunk jobbról és balról is, majd...