Oldal kiválasztása

Péntek este már mindenki lazít, szórakozik, te pedig még nem álltál fel az Excel mellől? Hétvégén is olvasod az e-mailjeidet, vasárnap este pedig próbálsz felkészülni a jövőhét kihívásaira? Megkérdezted mostanában magadtól, hogy mikor voltál utoljára nyaralni? Mikor tudtál valóban pihenni egyet? Vagy te is az a típus vagy, aki nyaralás közben is felveszi a telefont és „csak ránéz” az e-mailekre? Ha ezekre igen a válaszod, akkor sajnos a kikapcsolódás nem az erősséged, sem fizikailag, sem mentálisan.

A számítógépet pedig még könnyű is lezárni, azonban vacsora közben, a zuhany alatt vagy épp egy film megnézése közben is bőven lehet a munkahelyi problémákon gondolkodni. Ebben az esetben nem vagyunk jelen az aktuálisan történő eseményekben, hiszen mentálisan a munkahelyünkön vagyunk.

Kapcsoljuk ki a telefont, tegyük fiókba a gépet, ne dolgozzunk ágyból – mindezek apró trükkök, amelyeket hallunk, de sok esetben nincs is szükségünk eszközökre, hogy fejben a munkahelyünkön legyünk. Mintha, nem találnánk a kapcsolót saját magunkban – létezik az egyáltalán, és ha igen, hogyan találjuk meg?

Az online munkavégzés és a home office átka

Az online munka, digitális nomád életmód vagy épp a home office egy nagyon kényelmes megoldás. Akár pizsamában, éppen kikelve az ágyból is neki ülhetünk dolgozni és nem telnek el naponta óráink a közlekedéssel. Közben be tudunk tenni egy mosást vagy akár bedobjuk az ebédet a sütőbe. Elsőre ez sokaknak fantasztikusnak tűnik…

Mindezért azonban óriási árat fizethetünk: a mentális egészségünket. Az, hogy nincs egy biztonságos tér a munkához, oda vezet, hogy teljesen összemosódik a munka és a magánélet. A közösségi felületek pedig nem segítenek: nyaralás alatt, ha a céges chatet nem is nézzük, kollégáink vagy főnökünk a Facebook-on vagy WhatsApp-on biztosan elér minket. Egy aprónak tűnő kérdés könnyedén órákig tartó munkába torkollhat, és mindezt észre sem vesszük.

A baby boomer generáció még szerencsésnek mondhatja magát, mert ki tud kapcsolni. Ez a probléma inkább az Y és a Z generáció sajátja. Ahogy a Te is lehetsz ideális munkatárs! 7 tipp, hogyan válj azzá! című cikkünkben is olvashatod, ezek a generációk folyamatosan online vannak. Mindez azt eredményezi, hogy mindig elérhetőek nemcsak a barátaik, de a kollégák és a főnök számára is. A folyamatos inger és stimuláció pedig ahhoz vezethet, hogy már nem tudunk kikapcsolódni, szinte soha.

Szabadság utáni kipihentség

Forrás: Expedia

Egy kutatás szerint a munkavállalók mindössze 53 százaléka érzi magát kipihentnek a szabadság után. Ez azt jelenti, hogy a munkavállalók közel fele nem töltődik fel szabadságuk alatt, mert nem tud teljesen kikapcsolódni.

Miért fontos a kikapcsolódás?

Kikapcsolódni már pedig kötelező lenne. A pihenés segít megakadályozni a kiégés kialakulását, támogatja a stressz csökkentését, illetve számtalan egyéb szempontból segíti elő a jóllétet. A kiégésről bővebben már írtunk is a Kiégés: Hogyan alakul ki és mit tehetsz ellene? című cikkünkben, amelynek leggyakoribb oka a folyamatos stressz és nagymértékű leterheltség.

Érdemes tudatosítani magunkban, hogy sokszor pont kikapcsolódás közben jöhetnek a legjobb megoldások a problémákra, akkor érezzük magunkat igazán kreatívnak és energikusnak. Minél kevesebbet rágódunk a munkahelyi kihívásokon, annál könnyebben jön rájuk a megoldás. 

Általában azok, akik nem tudnak kikapcsolódni feszültebbek, stresszesebbek. Magasabb a vérnyomásuk, gyorsabb a szívverésük, mindez pedig nagy nyomás alá helyezi az érrendszerünket és a szívet. A stresszhormon, vagyis a kortizol folyamatosan magas szinten van a szervezetben, ami ekkora adagban és ilyen hosszú távon rendkívül ártalmas. Ráadásul a kutatások szerint ezek az emberek sokkal több cukros ételt is fogyasztanak, hiszen nassolnak a stressz levezetése gyanánt.

A legveszélyesebb azonban mégis az, hogy teljesen észrevétlenül lehet belecsúszni a munkafüggőségbe. Először csak egyik este egy órával tovább dolgozunk, aztán következő nap, majd következő nap is, aztán vasárnap is előre dolgozunk kicsit, hogy ne legyen olyan nehéz a hétfő.

Hirtelen pedig majd azon kapjuk magunkat, hogy folyamatosan dolgozunk, és már álmunkban is a munkahelyi kihívásokkal nézünk szembe. A munkafüggőségről bővebben olvashatsz A hivatásod a munkád is? – A munka pszichológiája című cikkünkben. Ha úgy érzed, hogy érzelmeid elől menekülsz a munkába, akkor mindenképp kérd szakember segítségét!

A legfontosabb ugyanis: munka mindig van elég, de megvár – más nem végzi el helyettünk, ezért befejezni sosem lehet, csak abbahagyni, letenni.

A kikapcsolódás módjai

Néha letenni a munkát és időt szánni a feltöltésre elengedhetetlen ahhoz, hogy jól érezzük magunkat a bőrünkben. Ennek elérése érdemes az alábbiakat megfogadni!

1. Tűzzünk ki reális célokat minden nap – a kikapcsolódás reggel kezdődik

Az, hogy mennyit fogunk dolgozni, már akkor eldől, hogy mennyi mindent akarunk egy napba beleszuszakolni. Ha ugyanis egy egész hétnyi munkát tervezünk elvégezni két nap alatt, akkor az nem fog beleférni a 2×8 órába. Nézzük át reggel, hogy mi az, ami prioritás, mit kell mindenképp aznap elvégezni.Nézzük át az e-maileket, meetingeket, becsüljük meg, hogy mi mennyi időbe telik, és annyit oldjunk meg ezek közül, amely belefér a 8 órába.

2. Ne kezdjünk bele semmi újba a munkaidő végének közeledtével

Lassan öt óra, közeledik a munkaidő vége. Ilyenkor már nem érdemes semmi nagyobb projektbe, feladatba belekezdeni, mert akkor elengedhetetlen a túlóra. Az utolsó 20 percben inkább készüljünk elő arra, hogy letesszük a munkát. Tegyünk rendet az asztalon, mossuk el a kávésbögrét, lapozzuk át a híreket vagy válaszoljunk e-mailekre.

Esetleg nézzük át a naptárunkat a holnapi napra, vegyük át, mire kell majd felkészülni, állítsuk össze a to-do listát a következő napra. A legfontosabb, hogy ne most kezdjünk hozzá egy új Excel tábla összeállításához vagy nulláról megszervezni egy rendezvényt.

3. Nyaralás előtt állítsunk be automatikus választ

Ha nyaralni mennénk, akkor már hetekkel előtte fel kell rá készítenünk mindenkit. Lehetőleg említsük meg a beszélgetéseink során, meséljünk a terveinkről, hogy mindenki tudjon arról, hogy nem leszünk a munkahelyünkön egy darabig. Ahogy elkezdjük a nyaralás előtti utolsó nap a munkát, azonnal állítsunk be automatikus választ, amelyben benne van, hogy nem leszünk másnaptól. Ezáltal a kollégák sem fogják várni, hogy válaszoljunk. 

Amit pedig a legtöbben elrontanak: soha ne mondjunk olyat a kollégáknak, hogy „jó persze szabadságon leszek, de azért elérsz” vagy hogy „azért elérhető leszek”. Ezeket kerüljük, mert biztos, hogy keresni is fognak! Éles határokat kell húznunk, mert minden ilyen elszólás lehetőséget biztosít arra, hogy a nyaralás alatt is dolgozzunk, ráadásul felmentést ad a kollégáknak, hiszen mi ajánlottuk fel.

4. Legyünk fizikailag aktívak munka után

Az, hogy bekapcsoljuk a TV-t és csak leülünk elé, nem fog működni. Az pedig, hogy a laptopon nézünk valamit, pláne felejtős! Mindez könnyen oda vezet, hogy megnyitjuk az e-maileket, illetve nem fárasztjuk le magunkat. Fontos, hogy valami fizikai aktivitásban vezessük le az energiánkat: tánc, edzés, futás mind szuper megoldás lehet.

Ennél még jobb, ha programot szervezünk egy barátunkkal vagy a párunkkal. Közös vacsora készítés, főzés, majd a közös vacsora alkalmával beszélgethetünk és jól érezhetjük magunkat, így a kikapcsolódás garantált.

5. Az önkénteskedés, mint a kikapcsolódás formája

Önkénteskedni és jótékonykodni szuper dolog. Elmenni segíteni ételt készíteni hajléktalanok számára, esetleg bevásárolni valamelyik alapítvány számára vagy menhelyen kutyát sétáltatni rengeteg előnnyel jár. A segítés feltölt energiával, más perspektívába helyez dolgokat, ráadásul, ha látjuk is azt az örömöt, amit ezzel okozunk, akkor mi is elégedettséget, boldogságot fogunk érezni.

5. Kérjünk segítséget, ha nem megy egyedül a kikapcsolódás

Nagyon gyakori jelenség, hogy egy pár mindkét tagja folyamatosan dolgozik. Ilyen esetben a legegyszerűbb és leghatékonyabb, ha egymás számára állítanak fel határokat. Például közösen eldönthetik, hogy kötelező minden este együtt vacsorázni pontban hét órakor. Ezzel egymásra „kényszerítik” azt, hogy letegyék a munkát hat órakor. 

Emellett közösen könnyebb a hétvégére programokat szervezni, amely kimozdítja a pár mindkét tagját. Fontos, hogy ha nem megy egyedül, akkor közösen, egymásnak állítsunk fel határokat, így a kapcsolatban a minőségi idő is újra visszatérhet. A minőségi idő a szeretetnyelvek egyike, amelyről bővebben a Hogyan szeretek? A szeretetnyelvek című cikkünkben olvashatsz.

Ugyanígy kérhetünk segítséget barátoktól, például úgy, hogy közösen járunk edzeni. Munka miatt lemondani a közös edzést, amire ráadásul már kifizettük a havi edzőtermi bérletet, nagyon kínos. Mivel jelentősen árthat a kapcsolatunknak (és a pénztárcánknak is) ezért nagyobb eséllyel szakítjuk meg a munkát és tartunk a barátainkkal egy kis testmozgásra. Egy kimerítő edzés után pedig energiánk sem marad arra, hogy dolgozzunk!

7. Tanuljunk valami újat

A kikapcsolódás egyik igen élvezetes módja, ha valami újat tanulunk. Legyen az nyelvtanulás, harcművészet, tánc, jóga vagy programozás, a legfontosabb, hogy rendszeresen, szervezetten csináljuk. Ennek eredményeképp mentálisan is lefáradunk, így már nem lesz kedvünk utána dolgozni.

Ráadásul, mivel valamilyen új képesség megtanulására, elsajátítására koncentrálunk, egyszerűen nem tudunk majd a munkával is foglalkozni. A fejlődésünk miatt pedig egyre magabiztosabbak leszünk a tanulásban, így egyre több sikerélményünk lesz, amely növeli a motivációt és elköteleződést!

+1 Ne próbáljunk meg minden áron kikapcsolni!

Ne erőltessük túlságosan azt, hogy kikapcsolódjunk, mert nem fog sikerülni. Kényszeresen, görcsösen akarni valamit nem vezet eredményre, és minél inkább akarjuk, annál kevésbé tudunk lazítani. Munkával kapcsolatos gondolatokat jöhetnek ás mehetnek, ne próbáljuk meg erőszakkal kiverni a fejünkből azokat. A kedvenc tippjeinket Danielle Marchant, Szünet című könyvéből itt olvashatod el.

Összefoglalás

A kikapcsolódás szükségszerű, hiszen ennek segítségével tud elménk és testünk is pihenni. A folyamatos munka stresszel, kiégéssel fenyeget, ráadásul megterheli szívünket és ereinket a magas vérnyomás által. A kikapcsolódás során kreatívabbak, energikusabbak lehetünk, így, ha azt vesszük észre, hogy már nincs is magánéletünk, csak a munka körül forog a világunk, ideje változtatni!

Ahhoz, hogy mentálisan is ki tudjunk kapcsolni, fontos, hogy már előre megtervezzük a napot és lássuk, hogy mivel lesz dolgunk aznap. Tűzzünk ki reális célokat úgy, hogy kiszámoljuk, egy-egy feladat elvégzése mennyi időt venne igénybe, és annyit valósítsunk meg, ami belefér a napi 8 órába. A munkaidő vége előtt 20 perccel már inkább készüljünk rá a pihenésre és ne kezdjünk bele egy nagyobb feladatba.

Ha nyaralni megyünk, állítsunk be automatikus válaszokat emailben és akár a kollégáktól jövő Facebook üzeneteket is elnémíthatjuk. Ne hagyjunk kiskaput a kollégáknak azzal, hogy azt mondjuk, elérhetőek leszünk!

Szervezzünk párunkkal, barátainkkal közös programokat. Részesítsük előnyben a fizikai aktivitást, például táncot, jógát vagy edzést. Tanuljunk új dolgokat, amelyekkel lefoglaljuk magunkat annyira, hogy eszünkbe se jut a munka! Kikapcsolódni nehéz a folytonos online jelenlét miatt, de sose késő elkezdi.

Te hogyan tudsz kikapcsolódni? Írd meg tippjeidet kommentben!

Felhasznált források

Kapcsolódó bejegyzések

Miért érzed magadat szegénynek?

Miért érzed magadat szegénynek?

Napjainkban minden arról szól, hogy a pénz mindenek felett áll. Az Instagram telis tele huszonévesekkel, akik bejárják a világot, miközben a sokadik ingatlanra tesznek szert. Sokan csak azért vállalnak egy munkát, amiben rosszul érzik magukat, mert jobban fizet, mint...

Hogyan leld örömödet az ünnepekben?

Hogyan leld örömödet az ünnepekben?

Az ünnepek közeledte két érzelmet válthat ki belőlünk a leggyakrabban: megkönnyebbülést, hiszen végre 1-2 hetes szünet vár ránk, vagy félelmet, hogy mennyi elintézni való még előttünk. Már novemberben megérkezett az összes dekoráció a boltokba, elindultak a...

Kritikus gondolkodásmód: Így fejleszd tökélyre!

Kritikus gondolkodásmód: Így fejleszd tökélyre!

Napjaink álhír halmazával nagyon nehéz felvenni a versenyt. Mit hihetünk el és mit nem? Hogyan mérjük fel valaminek az igazságtartalmát, ha képtelenség minden részletet megismerni és megérteni egy bonyolultabb kérdésben? Tájékozódunk jobbról és balról is, majd...