Oldal kiválasztása

Mit jelent számodra a munka? Egy helyet, ami lehet gyár, iroda vagy a természet, ahol meghatározott időben, minden nap, meghatározott feladatokat kell elvégezned? Vagy egy hely arra, hogy olyan feladatokat végezz el, amiben megtalálod életed értelmét?

A munkád mindössze az elsődleges jövedelemszerzési módszered, amelynek fő feladata az, hogy ki tudd belőle fizetni a számlákat? Vagy csinálod, amit szeretsz magas minőségben, aminek a következménye, hogy meg is élsz belőle?

Ha minden hétfőn szinte „szenvedés” bemenni a munkahelyünkre, és alig várjuk, hogy péntek délután legyen, akkor érdemes elgondolkodni, hogy min lenne érdemes változtatni. Ha nem érezzük jól magunkat a kollégákkal, vagy túl sok a munka és stresszelünk, akkor számtalan negatív élmény és érzés kapcsolódhat hozzá.

Azért fontos odafigyelned erre, mert a munkának nagyobb szerep jut az életünkben, mint azt elsőre gondolnánk, és formáló hatása van az egész személyiségünkre, mentális egészségünkre.

A munka, mint mentális egészségünk alapja

A munkahelyünkön minimum napi 8 órát vagyunk, ha pedig valahol ennyi időt töltünk, akkor az biztosan hatással van arra, ahogyan érezzük magunkat a hétköznapokban. Gondoljunk csak arra, hogy ha túl szűk a határidő egy adott feladatra, akkor milyen gyomorgörcsünk lehet a magas stressz és szorongás miatt. A szorongás tüneteinek csillapításáról már olvashattál egy előző, az Így győzd le a szorongást! 10 tipp a szorongás leküzdéséhez című cikkünkben.

Sokszor érezhetjük azt is, hogy „hazavisszük a munkát”, otthonról még befejezünk ezt-azt, vagy a családtagokon vezetjük le a munkahelyen felgyülemlett feszültséget. Mégis, egy feladat sikeres elvégzése után jelentősen nő az önbizalmunk, az önértékelésünk, hiszen joggal lehetünk büszkék magunkra.

Emellett a munkahely az, ahol értékes tagja lehetünk egy csapatnak, ahol jobban kapcsolódunk a társadalomhoz és felértékelődhetnek emberi kapcsolataink. Ezeken keresztül pedig szert teszünk képességekre és készségekre, amelyek segítenek minket utána abban, hogy jobb emberré váljunk. Mindez pedig főképp igaz az egyéni vállalkozókra és üzletemberekre – egy sikeres nap a munkában anyagi haszonnal jár, míg egy rossz döntés anyagi veszteséggel.

 Érzelmeink a munka során 

Érzelmeink a munkanap során is számtalanszor változnak, ahogy a hangulatunk is, de érdemes megvizsgálni, hogy általában milyen érzéssel jár számunkra a munka.

Mindezek alapján pedig szükséges kimondani: a munka járhat kiégéssel, stresszel, feszültséggel, örömmel, kiteljesedéssel, vagyis számtalan érzelmi állapottal. Ha nem tudunk beilleszkedni a csapatba, akkor járhat önértékelési problémákkal, magánnyal, a kiközösítés érzésével.

Ha pedig nem teljesítünk jól egy projekt során, akkor érezhetjük azt, hogy a csapat haragszik ránk, vagy összehasonlításba kezdünk más csapattagokkal. Fontos tehát, hogy lássuk, mekkora hatással van a munka a mentális egészségünkre, a mindennapjainkra és akár a személyiségünk fejlődésére is.

Honnan tudod, hogy megtaláltad a hivatásodat?

A munka és a hivatás között óriási a különbség. A munka inkább jelent kötelező, elvégzendő feladatok összességét, míg a hivatás inkább utal elhivatottságra, ahogy a nevében is benne van. Az elhivatottság pedig azt is jelzi, hogy nem kötelező jellegű, hanem saját, belső motivációból, igényből fakad. A Maslow-piramis tetején lévő önmegvalósítást leginkább a választott szakmához kötjük, hogy a szakmai életben, a munka terén mennyire tudjuk megvalósítani vágyainkat, álmainkat.

A milleniálok számára pedig semmi sem olyan fontos, mint hogy a munkában értelmet, kihívást találjanak. Meg akarják találni  azt, ami miatt minden egyes nap megéri felkelni. A milleniálok és a további generációk munkavégzéséről bővebben olvashatsz a Te is lehetsz ideális munkatárs! 7 tipp, hogyan válj azzá! című cikkünkben.

Az ezredforduló szülöttei anyagi szorongással is küzdenek, amely szintén kapcsolódik az önkereséshez. Az élet értelmének megtalálása együtt jár az anyagiak miatti aggódással, hiszen tudják: vannak hivatások, amelyekből lehetetlen megélni. Éppen ezért inkább elvállalnak egy munkát, amely stresszhez, idegességhez vezet, ezáltal pedig romlik az énképük, önértékelésük, és még messzebb kerül a hőn áhított önmegvalósítás. Minderről olvashatsz a Tényleg szorongó és boldogtalan az Y generáció? című cikkünkben.

Ahhoz, hogy ezeket a negatív érzéseket el tudd kerülni, először meg kell tanulnod felismerni azt, hogy megtaláltad-e már a hivatásodat.

1. Kizártad a külvilágot

Mi marad akkor, ha teljesen kizárod a külvilág hangjait? Az elvárásokat, jöjjenek azok a családtól, barátoktól, vagy a társadalomtól. A saját vágyaidat éled meg, azt csinálod, amit igazán szeretsz? Milyen motivációk szólnak a mostani munkád mellett? Mit tennél, ha nem a pénz és a megélhetés miatt csinálnád azt, amit?

2. Azt teszed, ami számodra a legizgalmasabb

Tudod azt mondani, hogy számodra a munkád nem is munka, hanem inkább hobbi? Szokott olyan lenni, hogy reggel felkelsz, és alig várod, hogy leülhess dolgozni? Természetesen az lehetetlen, hogy minden egyes napot ennyire várj, de ha azért gyakran előfordul, akkor valószínűleg jó úton haladsz!

3. Megpróbálsz a legjobbá válni a munkád során

Nem elégszel meg a középszerűséggel, hiszen tudod jól, hogy akár a lehető legjobb is lehetsz benne. Miért is ne lennél? Ezt szereted csinálni, így a folyamatos fejlődés inspirál. Keresed a kihívásokat, a fejlődési területeket és azokra a megoldásokat, mert tudod, hogy így még jobban megélheted a kiteljesedést.

4. A kiteljesedés érzése a a munka során

Mintha minden tökéletesen működne és kiegészítené egymást az életedben. Látod azt, hogy mivé válhatsz és szeretnél is az lenni. Ha többet kell dolgoznod, örömmel teszed, és elégedett vagy a teljesítményeddel és önmagaddal, valamint azzal, ahol jársz az életedben.

Ha ezekre igennel válaszoltál, akkor nagy valószínűséggel olyan munkád van, amely a hivatásod is egyben. Természetes lehet az, hogy ebben néha elbizonytalanodsz, hiszen nap mint nap érhetnek negatív hatások. Mindezek ellenére azonban, ha szívesen veszed a munka során téged érő stresszt, és inkább motivál, mint maga alá gyűrne, akkor jó helyen vagy!

Ha átesnénk a ló túloldalára— a munkafüggőség

A munkafüggőség, mint a legtöbb függőség, azzal jár együtt, hogy képtelenek vagyunk abbahagyni a cselekvést, viselkedést. Hiába nem okoz már örömöt, mégis úgy érezzük, hogy szükségünk van a munka folytatására annak érdekében, hogy elérjük a kívánt státuszt, pénzt, vagy csak elmeneküljünk az érzelmi stressztől. A munkafüggőség gyakori a perfekcionista embereknél, akik folyamatosan, mindenben tökéleteset akarnak nyújtani.

A munkafüggőség tünetei közé sorolható a:

  • Akár ingyen is dolgozol, csak csinálhasd
  • Megszállottan keresed a sikert a munka területén
  • Az alvást, evést, társas kapcsolatokat is képes vagy feláldozni a munka miatt
  • Rettegsz attól, hogy kudarcot vallasz a munkában
  • A munkát kifogásként használod arra, hogy ne kelljen más emberekkel interakcióba keveredned

Különösen érdemes odafigyelni, ha váláson, pénzügyi problémákon, esetleg gyászon mész keresztül. Ilyen szituációkban ugyanis menekülési útvonalként is használható a munka! A munkafüggőség emellett más mentális betegséggel is együtt járhat vagy tünete is lehet annak, például a kényszeres zavaroknak, szorongásnak, vagy bipoláris személyiségzavarnak. A függőségeknek és így a munkafüggőségnek is egy félelem húzódik a hátterében, amit érdemes szakember segítségével feloldani.

Hogyan tudod megtalálni a hivatásodat?

Ahhoz, hogy megtaláld a hivatásodat, mindenképp szükséged lesz mély önismeretre. Az erősségeket, gyengeségeket kell tudnod először felismerni magadban. Milyen tudással rendelkezel? Milyen képességek, készségek tartoznak az erősségeid közé? Például, szeretsz-e szervezni, vagy inkább elemezni?

Ezek mellett érdemes az alábbi kérdéseket feltenni magadnak:

  • Mennyire bírod a monotonitást?
  • Mennyire magas a kockázatvállalási hajlandóságod, vagy inkább a stabilitást részesíted előnyben?
  • Szeretsz emberekkel együtt dolgozni?
  • Vágysz arra, hogy vezető legyél?
  • Fontos számodra az, hogy lehessen előre lépni a karrieredben?

Mindezek mellett pedig számold ki azt, hogy mennyi pénzre van szükséged egy hónapban. Kerülhetsz ugyanis válaszút elé: a hivatásod, álmod nem tudja fedezni a szükségleteidet vagy a megszokott életszínvonaladat. Ebben az esetben választani kell, hogy mit szeretnél: megtartani az életszínvonaladat, vagy tényleg a hivatásodnak élni?

Mindez a terv része lehet, hiszen úgyis megtalálhatod álmaid hivatását, hogy előtte néhány évig valami teljesen mással foglalkozol például, hogy fejleszted a képességeidet, vagy pénzt szerezz. Az ugyanis egyáltalán nem probléma, ha nem találod meg elsőre azt, amivel foglalkozni szeretnél. Ha több mindent kipróbálsz előtte, legalább tapasztalatot szerzel!

A tervezés következő fázisa, hogyha tudod már, hogy mit szeretnél, hogy végig nézd a lehetőségeket a tanulásra, fejlődésre. Milyen képzéssel tudod megszerezni azt a tudást, amire szükséged van álmaid munkaköréhez? A képzés elkezdéséhez mire van szükséged? Tervezd meg lépésről-lépésre azt, hogy elérd az adott hivatás megszerzését!

Amit tarts szem előtt, hogy nem az a fontos, hogy mennyi idő alatt találod meg a hivatásodat, vagy mikor éred azt el. Próbáld meg elengedni a másokkal való összehasonlítást, hiszen nem ugyanonnan indulunk, és ami neked gyorsan megy, másnak lassabban, és fordítva. Inkább próbáld meg a folyamatot is élvezni és türelmesnek lenni, másképp nem fogod tudni elérni, amit szeretnél.

Összefoglalás

A hivatásunk, életünk céljának megtalálása az önkiteljesedés és önmegvalósítás egyik leggyakoribb módja. Ha ugyanis örömmel járunk be a munkahelyünkre, akkor önértékelésünk nő, és tudjuk, hogy szinte bármire képesek vagyunk.

Éppen ezért nagyon fontos, hogy olyan munkahelyünk legyen, ami a saját céljainknak és vágyainknak is megfelel. Egyszerűbb ugyanis gyomorgörcs nélkül dolgozni, úgy, hogy tudjuk, képesek vagyunk a munkahelyen megfelelni, a feladatokat ellátni.

Mindez jelentősen hozzátesz vagy elvesz a mentális egészségünkhöz. A munkahelyi szorongás, stressz, a munkahelyi kudarcuk beárnyékolják mindennapjainkat és negatívan hatnak az énképünkre. Ha pedig megtalálod a hivatásodat, akkor nem fogod sajnálni az időt és energiát, ami a feladatok elvégzéséhez szükséges.

Azzal azonban légy óvatos, hogy a sok túlóra egy menekülési módszer is lehet az érzelmi életedből. Ha úgy érzed, hogy inkább dolgozol, mint hogy szembenézz a fájdalommal, gyásszal, ami az életedben zajlik, akkor érdemes egy pillanatra megállni és szakember segítségét kérni.

Ahhoz, hogy megtaláld a hivatásodat, mély önismeretre lesz szükséged, hiszen tudnod kell, milyen erősségeid és gyengeségeid vannak. Ehhez nyugodtan keress fel egy karriertanácsadót, járj előadásokra vagy akár coach, pszichológus segítséget is igénybe vehetsz. Fontos ugyanis, hogy életünk során olyan munkát végezzünk, amit szeretni tudunk, hogy ezáltal elégedettebbek lehessünk az életünkkel.

Te megtaláltad már a hivatásodat? Ha igen, írd meg kommentben, hogy mi az!

Felhasznált források

Kapcsolódó bejegyzések

Miért érzed magadat szegénynek?

Miért érzed magadat szegénynek?

Napjainkban minden arról szól, hogy a pénz mindenek felett áll. Az Instagram telis tele huszonévesekkel, akik bejárják a világot, miközben a sokadik ingatlanra tesznek szert. Sokan csak azért vállalnak egy munkát, amiben rosszul érzik magukat, mert jobban fizet, mint...

Hogyan leld örömödet az ünnepekben?

Hogyan leld örömödet az ünnepekben?

Az ünnepek közeledte két érzelmet válthat ki belőlünk a leggyakrabban: megkönnyebbülést, hiszen végre 1-2 hetes szünet vár ránk, vagy félelmet, hogy mennyi elintézni való még előttünk. Már novemberben megérkezett az összes dekoráció a boltokba, elindultak a...

Kritikus gondolkodásmód: Így fejleszd tökélyre!

Kritikus gondolkodásmód: Így fejleszd tökélyre!

Napjaink álhír halmazával nagyon nehéz felvenni a versenyt. Mit hihetünk el és mit nem? Hogyan mérjük fel valaminek az igazságtartalmát, ha képtelenség minden részletet megismerni és megérteni egy bonyolultabb kérdésben? Tájékozódunk jobbról és balról is, majd...