Oldal kiválasztása

A függőségek számtalan formában megjelenhetnek. Ahhoz, hogy felismerjük azt, hogy mi is küzdünk vele, a legnagyobb kihívások egyike: Felmérni azt, hogy hol van a határ borzalmasan nehéz.

A függőségek esetén bizonyára mindannyiunknak elsősorban az olyan, a köztudatban élő függőségek jutnak eszébe, mint a szerhasználat, alkohol, dohányzás. Mindezeken kívül azonban számos olyan függőség és addikció van, amelyet első pillantásra nem is gondolnánk annak. Ezek ereje pontosan ebben rejlik: megtévesztenek minket, fenntartják az illúziót, hogy az adott dolog teljesen rendben van.

Beismerni, hogy valamilyen függőséggel küzdünk, nagy bátorságra és elszántságra vall, és az első lépés a leküzdése felé vezető úton. Nézzük meg, mi vezet el a függőség kialakulásához, milyen fajtái léteznek, és tegyük fel magunknak a kérdést: mi milyen függőséggel küzdünk?

Mi számít függőségnek pontosan?

Függőség alatt azt értjük, amikor valaminek a használata felett elveszítjük a kontrollt. A függőség tárgyát használjuk még akkor is, amikor már negatív következményei vannak ránk és családunkra nézve. Ezek a következmények sok esetben egészségromboló hatásúak, károsak, így jelentősen csökken az életminőségünk is.

Sokáig a függőségek alatt a kontrollálhatatlan mennyiségű alkoholfogyasztást és egyéb drogok fogyasztását értettük. Napjainkban azonban bővült a kör, hiszen az online játék, a dohányzás, de akár az edzés, a munka vagy az evés is függőséghez vezethet.

A DSM-5, vagyis a pszichiátriai betegségeket tartalmazó kézikönyv szerint a függőség definíciója: kényszeres viselkedés, amely során az egyén a negatív következmények ellenére is keresi és használja a függősége tárgyát. A függőség maga azonban nem diagnosztika. A pszichiátriában ugyanis a függőség elsősorban szenvedélybetegségnek és szerhasználati zavarnak van titulálva.

Általában az jellemző a szenvedélybetegségekre, hogy a függőség tárgya mérgezi az egyént, károsodást és szorongást okozva. Ezek megjelenhetnek a szociális kapcsolatok romlásában, kockázatos döntésekben, kontroll elvesztésében.

Ha az orvos függőséggel áll szemben, akkor vagy meghatározza, melyik szerhasználatról van szó, vagy viselkedéses függőségi zavart állapít meg. Ez utóbbi lehet a játékfüggőség vagy az internetfüggőség.

A szenvedélybetegségek kategóriái pedig:

  • Alkohol
  • Koffein
  • Kannabisz
  • Hallucinogén szerek
  • Opioid szerhasználat
  • Nyugtató, hipnotizáló, szorongáscsökkentő szerhasználat (gyógyszerek, sok esetben)
  • Stimuláns szerek
  • Dohányzás

Jól látható, hogy a felsorolt diagnosztikák között néhány, a mindennapi életben gyakori függőség azonban nincs benne. Ide tartozik a vásárlásmánia, vagyis vásárlás függőség, a szexfüggőség vagy az edzésfüggőség. Ennek oka abban keresendő, hogy általában a DSM-5 ezeket nem különíti el külön kategóriába, hiszen okai és a mechanikája általában megegyezik a többi szerhasználatéval.

Függőségek típusai

fuggosegek_tipusai

A függőségek lehetnek szenvedélybetegségek vagy viselkedéses függőségek – utóbbi tárháza bővül folyamatosan az elmúlt két évtizedben a közösségi média, online szerencsejátékok megjelenésével.

A függőség tünetei

Életünk során valószínűleg mindannyian találkozunk már függőséggel, és egyre több film is feldolgozza ezeket. Maga a függőség nagyon sokszor a kapcsolatok megromlását, a függő izolációját okozza. Tünetei között gyakori:

  • A kontroll hiánya
  • Hangulatváltozás, étvágyingadozás, alvási problémák
  • Tagadás
  • A káros, negatív következmények ellenére sem hagy fel velük a függő személy
  • Kockázatos, veszélyes szituációk átélése azért, hogy kielégíthesse a függő személy a sóvárgást.
  • Jogi és anyagi problémák megjelenése
  • A hobbik, társas kapcsolatok elhanyagolása, elhagyása
  • A függőség tárgyát minden más elé helyezik
  • A titkolózás
  • Túladagolás
  • Elvonási tünetek megjelenése

A függőséges viselkedés önmagában egy maladaptív viselkedés. A maladaptív jelentése, hogy az egyén rosszul alkalmazkodik valamilyen kihíváshoz, változáshoz. Sajnos a legtöbb esetben a környezetében élők látják a jeleket, a függő pedig tagadásban él. Emellett a függőség hosszútávú és állandó.

Az alkalomadtán, hétvégente megélt „függőség” tehát nem állandó, így nem is tekinthető függőségnek. Függőség lehetősége inkább akkor áll fenn, ha folyamatosan, állandóan, hosszabb időn át használjuk az adott szert vagy alkalmazzuk a viselkedést.

A dependencia és a függőség megkülönböztetése

A függőségek témájánál nagyon fontos leszögezni azt, hogy a függőség és dependencia nem jelenti ugyanazt. A dependencia esetén az egyén sokkal nagyobb toleranciával rendelkezik az adott szert illetően. Annak megvonása esetén pedig pszichológiai és fizikai tünetek jelentkeznek. Válhat valaki dependenssé az adott szertől, miközben nem válik a függőjévé, bár nagyrészt a kettő együtt történik meg. A függőség pedig akkor alakul ki, ha a negatív következmények ellenére is használjuk az adott szert.

Nézzünk egy példát:

Napjainkban a közösségi média használat szintén függőséghez vezet. A közösségi média hatásairól már olvashattál A közösségi média hatásai. Előnyök vagy inkább hátrányok? című cikkünkben. Ez általában dependencia, ugyanis a túl sok social media használat nem jár olyan észrevehető következményekkel, mint maga a szerhasználat. Ebben az esetben ugyanis jogi, anyagi problémák biztosan nem jelentkeznek, valamint sokan be is vallják, hogy ezzel küzdenek.

Általában a szociális kapcsolatok sem sérülnek, hiszen nem áll a személyes kapcsolatok hiányában. Azonban a legújabb felmérések szerint minden nap átlagosan 2,5 órát töltünk ezeken a platformokon, ami már eléri a dependencia határát. Minden helyzetben nyomkodjuk a telefonunkat, és idegesek leszünk, ha valahol nincs wifi vagy térerő, tehát, az elvonásnak pszichológiai tünetei vannak.

Függőséggé már akkor válik, ha olyan negatív következményei lesznek, mint amilyen a társas kapcsolatok elhalása, önértékelési zavarok vagy depresszió. A depresszió kialakulásáról már olvashattál egy előző cikkünkben, amelynek címe Ne hagyd, hogy eluralkodjon rajtad a depresszió! 7 tipp a lehangoltság ellen.

A diagnózis megállapításához az első lépés, hogy fel tudjuk ismerni azt, hogy problémával állunk szemben. A szerhasználat maga nem mindig jelent függőséget, de így is rengeteg egészségügyi problémához és szervkárosodáshoz vezet, még a legkisebb mennyiségben is. Mivel az elvonási tünetek némely esetben valódi veszélyforrást jelentenek mind fizikailag, mind pszichológiailag, nagyon fontos a pontos diagnosztika.

Mikor válik valaki függővé?

A függővé válás esetén általánosan elmondható, hogy a függő a függőség tárgya iránt toleranciát fejleszt ki. Ebben az esetben egyre többre, nagyobb adagra van szüksége ahhoz, hogy ugyanazt a hatást váltsa ki, mint az első néhány alkalom esetén. A minél több szer vagy nagyobb mennyiség használata felgyorsítja a káros hatásokat, és túladagoláshoz vezethet.

Vannak faktorok, amelyek együttes megjelenése esetén nagyobb az esély arra, hogy függővé váljunk:

  • Az agy: Már több cikkünkben is beszéltünk arról, hogy a dopamin, mint jutalmazó rendszerünk része, fő hormonja megemelkedik bizonyos szer használatától. Valószínűleg ugyanez játszódik le egy vásárlás függőséggel rendelkező személy esetében is. Amikor stresszes, vagy rossz kedve van, akkor megjutalmazza magát valamilyen tárgy megvásárlásával (ez a maladaptív viselkedés, tehát rossz megküzdési módot választ). Ez boldogsággal tölti el, vagyis a dopamin szint megemelkedik az agyban, és emiatt válik függővé és fog mindig ugyanígy viselkedni stressz vagy diszkomfort érzése esetén.
  • Család: Amennyiben már van a családban függőséggel küzdő személy, nagyobb az esélye annak, hogy mi magunk is azzá válunk. Ennek oka általában a tanult viselkedés, vagyis, ha szüleink szerhasználattal küzdöttek meg a stresszel, akkor mi magunk ezt a mintát láttuk.
  • Genetika: A kutatások azt mutatják, hogy bizonyos gének felelősek azért, hogy nagyobb eséllyel jelenjenek meg függőségek.
  • Szociális környezet: A függőségek és a szerhasználat kialakulásának egyik oka mindenképp a környezetben keresendő. Amennyiben társas nyomásnak van kitéve egy kamasz (például, az osztálytársai kipróbálnak egy drogot a jelenlétében, ő pedig nem szeretné, hogy kimaradjon) ő maga is kipróbálja. Emellett a társas támogatás hiánya, a gyermek elhanyagolása, bántalmazás, trauma szintén hozzájárulhat a függőség kialakulásához.
  • Minél többet használjuk, annál nagyobb valószínűséggel válunk a rabjává: Ebben az esetben először csak baráti társaságban használunk valamilyen szert, minden szombaton. Később azonban emiatt válunk függővé, és már nemcsak társaságban, szombatonként használjuk, hanem egyedül is.

Általánosan elmondható, hogy a függőség kialakulásához idő szükséges. Nagyon kevés olyan szer van, ami az első használat után függőséget okoz, de ilyen például a heroin. Emellett droghasználat esetén már egy alkalom is elég ahhoz, hogy túladagoláshoz vagy valamilyen mentális betegség megjelenéséhez vezessen.

A függőség kialakulásának lépései

A függőségnek, mivel egy hosszabb időn át tartó út vezet hozzá, több lépcsője is van. Mind az agyi, mind a testi és pszichológiai változások nyomon követhetők, és szakaszokra bonthatók.

Alapvetően 4 szakaszra bonthatjuk a függőségeket:

  • Kísérletezés: A kíváncsiság kielégítése végett kísérletezünk vele. Az első használat mindig ide tartozik.
  • Társas használat: A társas nyomás hatására használjuk, mert nem szeretnénk kimaradni. Ide tartozik az is, amikor azért használjuk a szert, mert így előnyre tehetünk szert. A munkahelyi közös dohányzások esetén például a dohányzó csoport közti kötődés erősebb, mert több időt töltenek együtt, belső, csoporton belüli poénokat használnak. Sokan emiatt szoknak rá a dohányzásra, mert nem szeretnének kimaradni ebből a baráti kötelékből.
  • Probléma vagy veszély megjelenése: A negatív, káros következmények ellenére is használjuk a szert.
  • Dependencia: A függő személy minden nap, vagy akár naponta többször is használja a szert.

A függőség lépcsői

függőségek_lepesei

Elmondható, hogy a legjobb megoldás a teljes elkerülés, azonban ez nagyon ritka. Az első szakaszig nagyon sokan eljutunk, legyen szó alkoholról, dohányzásról vagy szerhasználatról. Bizonyos függőségek esetén pedig az első használat nem kerülhető el, ilyen a vásárlás, hiszen mindannyiunknak szüksége van vásárlásra az életben maradáshoz.

Gyógyítható a függőség?

A függőségek gyógyíthatók, de általánosságban elmondható, hogy a megoldás a szer teljes kerülése. Mindenkinek más az, hogy meddig tart a felépülés. A leggyakoribb technikák:

Kognitív viselkedés pszichoterápia: A kognitív viselkedés terápia azon az elven működik, hogy a viselkedés mintákat kezeljük, amelyek a függőség kialakulásában segítettek. Emellett a csoportterápia, családterápia is gyakorta használt.

Gyógyszeres terápia: A gyógyszeres terápiában olyan gyógyszerek vesznek részt, amelyek csökkentik a sóvárgást és az elvonási tüneteket. Emellett segíthetik a megjelent mentális zavarokat is, mint a depresszió, szorongás, Emellett nikotin függőség esetén is hasznos lehet. Gyógyszerfüggőség esetén azonban nem ajánlott a használata!

Rehabilitációs intézetek, kórház: Bizonyos esetekben a függő egyén kórházi kezelésre, rehabilitációra szorul. Ezekben az intézményekben kapja meg a megfelelő segítséget, mind orvosi, mind pszichológiai értelemben. A benntöltött idő hossza egyéntől függően változik.

Támogató csoportok: A személyes vagy online csoportok azért jelentenek nagy segítséget, mert megmutatja a függőnek, hogy nincs egyedül. Olyan társas támogatást kaphat más, gyógyulófélben lévő függőktől, amelyet máshol nem kaphat meg. Mindemellett képes új megküzdési módokat is elsajátítani ahhoz, hogy ne essen vissza.

A leggyakoribb függőségek

2014-ben egy felmérés szerint a 9 leggyakoribb függőség ebben a sorrendben:

1, Dohányzás

2, Drog

3, Alkohol

4, Kávé és koffein

5, Szerencsejáték (online és személyes)

6, Düh, mint megküzdési mód

7, Technológia

8, Szex

9, Munka

A függőségek százalékos megoszlása Magyarországon

fuggosegek-magyarorszagon

Magyarországon a becslések szerint a dohányzás és a kávé, valamint az alkohol számít gyakori függőségnek. A szerencsejátékfüggőség és a munkafüggőség kevésbé gyakori, ha a teljes lakosságot vizsgáljuk. A tinédszerek között például valószínűsíthetetően a 60% internet és közösségi média függő.

A dohányzás

A cigarettában maga az addiktív anyag a nikotin. A dohányzás évente 6 millió halált okoz, például a rák megjelenésével, de gyakori még a szív- és érrendszeri megbetegedések és az agyvérzés is.

A nikotin egy kémiai vegyület, amely a vérkeringésben egy adrenalin löketet idéz elő. Sajnos akkor is, ha csak belélegezzük a dohányfüstöt. A nikotin emellett a függőség kialakulásához szükséges dopamin löketet is megadja.

A dohányzó felnőttek 70%-a le akar szokni szokásáról

forrás: cdc.gov

Egy 2011-ben készült felmérés szerint a dohányzók 70 százaléka le szeretne szokni a dohányzásról.

A dohányzást nehezebb elrejteni, mint más függőségeket, főleg azért, mert legális, könnyen hozzáférhető és nem jár társadalmi megvetéssel a használata.  Általában kognitív viselkedésterápiával, hipnoterápiával kezelik. Emellett a nikotintapaszok, rágógumik és nikotin spray-k használata jelentheti a megoldást. Ezek kisebb dózisban, közvetlenül a tüdőbe vagy a véráramba küldik a nikotint, így ez nem jelent végleges megoldást.

Sok esetben ezáltal folyamatosan csökkenthető az igényelt nikotin adag, míg végül eléri a nullát. Azonban fontos kiemelni, hogy a függőséghez hozzátartozik az is, hogy ez egy viselkedéses függőség, vagyis nemcsak a nikotinhoz szokunk hozzá, hanem ahhoz a mozgáshoz, ami a cigaretta szánkhoz emelésével jár. Éppen emiatt sokan szoknak rá a rágózásra, nyalóka fogyasztására.

A munka, mint függőség

A munkafüggőséget angolul a workaholic szó jelenti, így gyakori ennek használata is. A munkafüggő személy és az, aki keményen és szorgalmasan dolgozik, nem jelenti ugyanazt. Bár nincsen pontos definíció a munkafüggőségre, de amennyiben a munka a család és a társas kapcsolatok elhanyagolásával jár, akkor munkafüggőségről beszélhetünk. Ennek oka az, hogy a függő személy elveszti az időérzékét.

A szakemberek szerint a munkafüggőség szorongást, alacsony önértékelést és intimitási problémákat takar, valamint jelentős egészségügyi problémákat okoz. Japánban ma már egy óriási problémává nőtte ki magát, ugyanis korai elhalálozáshoz vezet, és gyakran akár a metrón esnek össze végkimerülésben a 40-50 éves emberek. A szorongás megszüntetéséhez segítséget nyújthat korábbi cikkünk, az Így győzd le a szorongást! 10 tipp a szorongás leküzdéséhez.

A munkafüggők emellett rosszabbul teljesítenek, hiszen sokszor kialvatlanok, alvási problémákkal küzdenek, és nehezen tudnak másokkal együtt dolgozni. A kognitív képességeik emiatt rosszabbak, és ugyanúgy tagadásban élnek, mint bármilyen más függőséggel küzdő sorstársuk.

Az internet, mint függőség

Az internet függőség egy olyan viselkedéses függőség, amely során a függő az internetet használva birkózik meg a stresszel. Dél-Koreában már országos egészségügyi kockázatnak nyilvánították, mert annyira elterjedt, így Ázsia élen jár a témát vizsgáló kutatásokban.

Jelenleg 3 különböző fajtáját tartják nyilván, ezek pedig a videójáték, online szex, online szerencsejáték függőség. A közösségi média függőség jelenleg még kutatások tárgyát képezi, azonban elég sok mindenben egyezik más függőségekkel. Ugyanúgy elvonási tüneteink lehetnek, ha nem használjuk a telefonunkat és az internetet, valamint napról-napra, egyre több időt kell eltöltenünk rajta.

Az internet függőségnek köszönhetően ugyanúgy tönkre mehetnek a valódi emberi kapcsolatok, mert a fókusz átterelődik a családról. Az online szerencsejáték, online vásárlás sok esetben szintén anyagi vagy akár jogi problémákhoz vezet.

Hogyan küzdjünk meg mi magunk a függőséggel?

Amennyiben függőségben szenvedünk, az első lépés a beismerés, ehhez viszont szükség van arra, hogy észre vegyük a jeleket az életünkben. Sok esetben ugyanis évekig élhetünk úgy, hogy nem is vesszük észre azokat, így nem gondoljuk, hogy baj lehetne.

Erre az egyik legszemléletesebb példa, amennyiben vásárlásmániával van dolgunk. A vásárlásmánia ugyanis évekig nem szembetűnő. Akárcsak a stressz evés, ebben az esetben is gyakori, hogy esetleg tudatosabban alakítjuk, például úgy, hogy olcsó dolgokat vásárolunk. Így ugyanis megkíméljük magunkat a nagy költségektől. A gyűjtögetés, vagy ha észre vesszük, hogy stressz, szomorúság esetén rögtön vásárolni támad kedvünk, akkor fennáll a függőség lehetősége.

Fejlesszük magunkat és az új megküzdési módot. A függőség legyűrése érdekében érdemes feltérképezni, hol van az életünkben elakadás. Nem ritka, hogy a függőség más területekkel függ össze, például a párkapcsolati problémákkal, munkahelyi stresszel. Amennyiben ezeket megtaláljuk, és elkezdjük az okot kezelni, akkor könnyebben tudunk megbirkózni a függőséggel is.

Sokszor hallhatunk arról, hogy valaki egyedül győzte le a függőséget, például egyik napról a másikra letette a cigarettát. Természetesen ez is lehetséges, de érdemes inkább szakember segítségét kérni a függőség ellen, hiszen így biztosan megkapunk minden támogatást, amire szükségünk van.

Összefoglalás

A függőség nemcsak a függő, de a környezetében élők életét is megkeserítheti. A függőség egy maladaptív viselkedés a stresszel, szorongással, traumával, érzelmi elhanyagolással való megküzdéshez. Függőség esetén az egyén elveszíti a kontrollt a függéségének tárgya felett, ugyanis mértéktelenül használja vagy alkalmazza azt. Gyakoriak az elvonási tünetek mind fizikailag, mind pszichológiailag, valamint egyre nagyobb mennyiségben van rá szüksége.

Kialakulhat genetikai alapon, családban látott minta alapján eltanultként, de akár a szociális környezet hatására is. Emellett a függők esetében a függőség tárgya jutalomhormont, vagyis dopamint szabadít fel, legyen szó szerhasználatról, online szerencsejátékról vagy vásárlás mániáról. A függőség tünetei között megtalálható a kontroll elvesztése, szociális kapcsolatok eltűnése, jogi vagy anyagi problémák, titkolózás, vagy az, hogy a függőség tárgya kerül az élet minden szintjén előtérbe.

A függőségek között találjuk a dohányzást, alkohol vagy droghasználatot, de a kávé, vásárlás, internet, szerencsejáték és a szex is annak számíthat. Mindebben az a közös, hogy kontroll nélkül használják a függők, még akkor is, ha már káros következményekkel néznek szembe.

Napjainkban szerencsére a függőség, legyen szó alkoholról, dohányzásról vagy munkáról, gyógyítható. Kezelése többek között a kognitív viselkedésterápia, esetleg gyógyszeres, és a támogatói csoportok. Nem ritkán a függők egy ideig rehabilitációs intézményben vagy kórházban töltenek időt ahhoz, hogy egészségügyileg rendbe jöjjenek.

Ahhoz, hogy leküzdhessük, mindenképp szükséges orvosi segítség, de mi magunk is tehetünk érte. Ismerjük fel az okokat, keressük meg azokat a területeket, amelyekkel összefügg, és kérjünk segítséget azok megoldásához. Tanuljuk meg, mikor és hogyan sóvárgunk a függőségünk tárgya után, és próbáljuk meg helyettesíteni azt. A függőség leküzdhető, de egy egész életen át tartó, kemény munka.

Neked sikerült már leküzdeni valamilyen függőséget? Írd meg kommentben hogyan emelkedtél felül rajta! 

Források

Kapcsolódó bejegyzések

Miért érzed magadat szegénynek?

Miért érzed magadat szegénynek?

Napjainkban minden arról szól, hogy a pénz mindenek felett áll. Az Instagram telis tele huszonévesekkel, akik bejárják a világot, miközben a sokadik ingatlanra tesznek szert. Sokan csak azért vállalnak egy munkát, amiben rosszul érzik magukat, mert jobban fizet, mint...

Hogyan leld örömödet az ünnepekben?

Hogyan leld örömödet az ünnepekben?

Az ünnepek közeledte két érzelmet válthat ki belőlünk a leggyakrabban: megkönnyebbülést, hiszen végre 1-2 hetes szünet vár ránk, vagy félelmet, hogy mennyi elintézni való még előttünk. Már novemberben megérkezett az összes dekoráció a boltokba, elindultak a...

Kritikus gondolkodásmód: Így fejleszd tökélyre!

Kritikus gondolkodásmód: Így fejleszd tökélyre!

Napjaink álhír halmazával nagyon nehéz felvenni a versenyt. Mit hihetünk el és mit nem? Hogyan mérjük fel valaminek az igazságtartalmát, ha képtelenség minden részletet megismerni és megérteni egy bonyolultabb kérdésben? Tájékozódunk jobbról és balról is, majd...