Oldal kiválasztása

A vállalkozás elkezdése csábító. Annak a szabadságnak a gondolata, hogy magadnak osztod be az idődet és azt, hogy mikor, mivel foglalkozol, majd idővel esetleg te magad foglalkoztathatsz alkalmazottakat, nagyon felszabadító. A másik oldalon, alkalmazottként viszont ott van a munka biztonságérzete és a jelentősen kisebb felelősség.

Vállalkozóvá válni ráadásul azért is óriási dolog, mert nem erre tanítanak gyerekkorunkban. Azt tanítják, hogy tanuljunk jól és legyenek jó jegyeink, hogy aztán szerezhessünk egy jól fizető és biztos állást. A vállalkozóvá válást nem tanítják, ezekről a gyerekek inkább csak egy vállalkozó családban hallhatnak.

Egy átlagos alkalmazotti szülőkkel rendelkező gyerek csak talán tiniként szembesül először azzal, hogy lehet máshogy is dolgozni. Nem meglepő, hogy a legtöbb vállalkozónak már a szülei is vállalkozók, így ezt a mentalitást szinte beléjük nevelték.

A legtöbben úgy érezhetjük, hogy vállalkozónak lenni valami rejtélyes és misztikus dolog, és túlságosan kockázatos. Nem is csoda, hiszen a startupok 90 százaléka elbukik és ez az a hatalmas kockázat, amihez egy jó adag kockázatvállalási hajlandóság szükséges. Mutatok néhány nézőpontot, amelyekből megtudhatod, hogy vajon te mennyi kockázatvállalási hajlandósággal rendelkezel, és felfedezheted, hogy inkább az alkalmazotti vagy a vállalkozói lét való neked!

Hogyan lesz valakiből vállalkozó?

A vállalkozókat az általános felfogás szerint sikeresnek és mindenekelőtt gazdagnak gondoljuk. Mindenük megvan, szinte már nem is tudják hova tenni a pénzüket. A vállalkozóknál sokszor Elon Musk, Steve Jobs vagy Bill Gates a példa, akiknél ez valóban így van. Pedig vállalkozó a piacon az árus is, vagy a fodrászüzletben dolgozó fodrász, esetleg a sarki kisboltos is. 

Mindannyian vállalkozónak számítanak, mégsem jellemző rájuk, hogy óriási vagyonnal rendelkeznek. Sőt, sok esetben nem keresnek többet, mint az alkalmazottak, vagy csak kicsivel keresnek az átlag felett. Náluk sokszor nem is ez számít, hanem inkább az, hogy mekkora szabadsággal rendelkeznek, és hogy nincs főnökük.

Mindemellett abba sem szokás belegondolni, hogy hogyan is válik valaki vállalkozóvá. Természetesen az is megesik, hogy valaki megörökli a családi céget és az viszi tovább, vagy az induláshoz kap annyi anyagi támogatást, hogy nem probléma, ha az első néhány vállalkozása csődbe megy.

A vállalkozók azonban általában nagyon kemény munka árán válnak igazi vállalkozóvá. Sokszor a saját, napi 8 órás munkájuk mellett kezdik el mellékállásban kiépíteni a saját vállalkozásukat, így akár napi 14-16 órát is dolgozhatnak. Nem hetekig, hanem akár évekig is. A saját pénzüket kockáztatják, és ha nem jön be a vállalkozás, akkor mindet el is veszítik.

Egy 2013-as svájci felmérés szerint a valódi különbség vállalkozók és alkalmazottak között az, hogy az utóbbi egy dolognak válik a specialistájává, a vállalkozó viszont mindenhez ért egy kicsit. Ez pedig nem is áll messze az igazságtól! Alkalmazottként a cégnél egy apró részt vállalsz a nagy egészből.

A legfőbb különbség az alkalmazottak és vállalkozók között

Különbségek a vállalkozó és alkalmazott között

Vállalkozóként ismerned kell a termékedet, érteni kell a marketinghez, a sales-hez, a pénzügyhöz és a jogi háttérhez is kicsit, nem beszélve az ügyfélkapcsolattartásról. Bár ezeket el lehet sajátítani, vannak olyan személyiségjegyek, amik elengedhetetlenek a vállalkozóvá váláshoz. Mielőtt azonban vállalkozásra adnád a fejed, ajánljuk figyelmedbe Limpár Imre kurzusát a vállalkozásindítás pszichológiájának rejtelmeiről.

Miben különbözik az egyéni vállalkozás és az alkalmazotti lét?

Egy előző cikkünkben, amelynek címe a Milyen szokásokkal rendelkeznek a sikeres emberek? már kifejtettük, hogy teljesen máshogy telik a napja egy vállalkozónak és egy alkalmazottnak. Vállalkozóként nagy a kötelességtudat és a felelősség, vannak újabb és újabb célok és általában nem félnek valami újba belevágni. Ezek azok a hozzáállásbeli különbségek, amelyekben radikálisan különböznek az alkalmazottaktól.

Alkalmazottként minden állandó: a munkaidőd, a fizetésed és az egyéb juttatásaid. Biztonságot ad, hogy nagy meglepetések nem érhetnek, struktúrában és szervezetten dolgozhatsz. Egy nagyobb csapat része vagy, ahol mindig van kitől segítséget és támogatást kérni. A feletteseid elmondják, mit várnak el tőled, karrierutat terveznek neked és ehhez a legjobb helyeken mindent meg is adnak: képzéseket, előléptetést, magasabb fizetést.

Vállalkozóként mindez nem adatik meg. A beosztásodat és a munkaidődet te határozod meg, ami szinte minden esetben több, mint a napi nyolc óra és még fizetett szabadnapod sincs. Ha tanulni kell, magadnak keresed a lehetőséget és te teremted elő rá a pénzt. Meg kell tanulnod priorizálni és tárgyalni, ráadásul mindenben csak magadra számíthatsz.  

A tárgyalásról bővebben olvashatsz A tárgyalás, avagy hogyan hozz ki többet a karrieredből? című cikkben. Cserébe nincs főnököd, aki leszid, ha valami nem sikerül – hanem pénzt veszítesz vele. Tehát a nap végén az eredmény számít, miközben alkalmazottként a feladatok elvégzése a legfontosabb.

Milyen tulajdonságra van szükséged vállalkozóként?

Ahhoz, hogy vállalkozó legyél, az alábbi tulajdonságokra, hozzáállásra van szükség, hogy megálld a helyedet.

1. Nem szereted a kényelmet – a vállalkozás ezt nem adja meg

Bár ez ellentmondásosnak hangzik, alapvetően két dologra utal: nem zavar, ha nincs meg a munkahelyi biztonság, illetve nem félsz keményen dolgozni. Az alkalmazotti lét ugyanis kényelmes: bemész minden reggel a megszokott irodába 9 órára, és jobb esetben 5 órakor el is jössz.

Tudod, milyen feladataid lesznek, a munka pedig előbb vagy utóbb, de monotonná fog válni. Ha ma nincs feladatod, akkor sincs semmi, mert ugyanúgy megkapod a fizetésedet – mindig ugyanannyit és ugyanakkor.

Ez a kényelem nem adatik meg vállalkozóként: a munkaidő 8 óra helyett inkább 10-12 óra, nincs fizetett szabadság, sem táppénz, és ha valamit elrontasz, vagy csak nem indul be az üzlet, akkor hónapokig 0 forint lesz a bevételed. Ha ezek megijesztenek, akkor biztosan nem neked való a vállalkozói lét.

1. A fix és növekedési szemlélet

Bár már olvashattál a fix és növekedési szemléletmódról a 10 szokás, ami segít a vagyonépítés során című cikkben, elevenítsük most azt fel. Alapvetően két szemléletmódunk lehet arról, ahogyan magunkról gondolkodunk: fix és növekedési szemléletmód. Előbbi azt jelenti, hogy úgy gondoljuk, tulajdonságaink adottak és megváltoztathatlanok. Tehát, ha matekból rosszak vagyunk, mindig is azok leszünk.

A kudarc megmutatja, hogy mi a képességeinknek a határa, ha pedig kritika ér, az felér egy személyes támadással. A legjobb, ha annál maradunk, amihez értünk – gondolja egy fix szemléletmóddal rendelkező személy.

A növekedési szemlélet ezzel szemben azt jelenti, hogy a képességeink fejleszthetők, ha valamihez most nem értünk, nem jelenti azt, nem tudjuk megtanulni. A kudarc egy lehetőség a fejlődésre, a visszajelzések értékesek és ezek az emberek szeretnek új dolgokat tanulni. A vállalkozók nagyrésze ezzel a szemléletmóddal rendelkezik, hiszen enélkül elég nehezen léphetünk ki a megszokott, stabil munkánkból.

Egyértelműen nem lehet kijelenteni, hogy az alkalmazottak mindegyike fix, a vállalkozók mindegyike növekedési szemléletmóddal rendelkezik. Viszont az fontos, hogy ha úgy döntenél, hogy vállalkozó leszel, akkor érdemes elsajátítanod a növekedési szemléletmódot, másképp kudarc és csalódás fog érni. 

3. A vállalkozók kockázatvállalók

A vállalkozóknál általában nagyobb a kockázatvállalási hajlandóság, viszont a jó vállalkozó a kalkulált kockázatokat vállalja el. Ez azt jelenti, hogy nem attól leszel jó vállalkozó, hogy mindenbe belemész és otthagyod a semmiért az állásodat. A jó vállalkozó könnyedén meglátja a lehetőséget, és ha beleillik a terveibe és a stratégiájába, akkor hajlandó vállalni a kockázatot. Nem felelőtlenül vállal nagy kockázatot egy sikeres vállalkozó.

Ez pontosan így igaz a pénzügyi tervekre is: nem fog úgy elutasítani egy projektet, csak azért, mert túl nagy kihívás lenne, vagy nem tetszik a projekt minősége. Ha nincs a háttérben egy másik vagy akár több jól jövedelmező projekt, egy vállalkozó nem utasít el egy ilyen lehetőséget, hiszen túl nagy kockázat lenne. A végén ugyanis projekt nélkül maradna. A pénzügyi tervezés pedig nem egyszerű – ehhez mutathat utat az Így tervezd meg a vállalkozásod pénzügyeit! című cikkem.

4. Néhány alapvetés a vállalkozói és alkalmazotti létről

A vállalkozók teljesen más kihívásokkal néznek szembe, mint az alkalmazottak. Például, a vállalkozók a nemzeti ünnepeket és szabadnapokat is lehet munkával töltik – ekkor van idejük arra, hogy megszakítás nélkül, koncentráltan dolgozhassanak. A vállalkozók mindig meglátják a lehetőségeket és új célokon gondolkoznak, így fenntartva saját maguk számára a motivációt. Képesek nemet mondani, mert ha mindenre igent mondanának, elveszítenék a fókuszt. 

Mindemellett pedig nem hisznek a multitaskingban. A multitaskingot próbálja használni szinte minden alkalmazott, sőt már az álláshirdetésekben is alapvető elvárás. A valóságban azonban ez nem létezik: mindössze folyamatosan változtatjuk a figyelmünket ezernyi dolog között. Ennek eredményeképp az lehet az érzésünk, hogy egyszerre haladunk sok dologgal, pedig igazából semmivel sem haladunk olyan gyorsan, ahogyan haladhatnánk, ha csak egyetlen dologgal foglalkoznánk.

Összefoglalás

A vállalkozói lét a szabadságával, főnökmentes munkakörnyezetével és a rugalmasságával sokak álma. Gyakran társítjuk hozzá a vagyont, gazdagságot, viszont a rengeteg munkaórát mindig kihagyjuk az egyenletből. Vállalkozóként ugyanis sok munka vár ránk, ráadásul kreatívnak, merésznek és kockázatvállalónak kell lenni.

Alkalmazottként könnyedén meg lehet szokni, hogy dolgozunk egy megadott munkaidőben, utána pedig biztosan megkapjuk a fizetésünket. Vállalkozóként csak akkor van fizetés, ha van eredmény is, miközben számtalan dologhoz kell egyszerre érteni. 

Ha vállalkozóvá válnál, érdemes átgondolnod, hogy mennyire bírod a bizonytalanságot, mennyire gondolsz magadra úgy, hogy tudsz fejlődni? Mennyire félsz a kudarcoktól és a kritikáktól? Ha ezekben nem érzed otthonosan magad, akkor nem biztos, hogy neked való a vállalkozói lét.

Ha vállalkozó lennél, akkor meg kell szoknod, hogy nemet mondasz sok mindenre azért, hogy egy dologra koncentrálhass. Nem tudsz kitől segítséget kérni, nem vagy egy csapat tagja: te magad vagy a csapat a marketingestől a pénzügyesen át egészen a kapcsolattartásig.

Ha mindez azonban izgat és úgy érzed, feltöltene, mert cserébe szabadságot ad, akkor ne félj belevágni! Egy jó, mindent lefedő pénzügyi terv nélkül azonban ne indulj el! Minden a tervezéssel kezdődik.

Ha csak az motiválna, hogy majd gyorsan és egyszerűen meggazdagodsz, akkor inkább ne ezt az utat válaszd, hanem vegyél lottószelvényt. 😊 A vállalkozás ugyanis rengeteg munkával jár, de hatalmas teret ad a fejlődésre!

Te bele mernél vágni a vállalkozói életbe?

Felhasznált források

Kapcsolódó bejegyzések

Miért érzed magadat szegénynek?

Miért érzed magadat szegénynek?

Napjainkban minden arról szól, hogy a pénz mindenek felett áll. Az Instagram telis tele huszonévesekkel, akik bejárják a világot, miközben a sokadik ingatlanra tesznek szert. Sokan csak azért vállalnak egy munkát, amiben rosszul érzik magukat, mert jobban fizet, mint...

Hogyan leld örömödet az ünnepekben?

Hogyan leld örömödet az ünnepekben?

Az ünnepek közeledte két érzelmet válthat ki belőlünk a leggyakrabban: megkönnyebbülést, hiszen végre 1-2 hetes szünet vár ránk, vagy félelmet, hogy mennyi elintézni való még előttünk. Már novemberben megérkezett az összes dekoráció a boltokba, elindultak a...

Kritikus gondolkodásmód: Így fejleszd tökélyre!

Kritikus gondolkodásmód: Így fejleszd tökélyre!

Napjaink álhír halmazával nagyon nehéz felvenni a versenyt. Mit hihetünk el és mit nem? Hogyan mérjük fel valaminek az igazságtartalmát, ha képtelenség minden részletet megismerni és megérteni egy bonyolultabb kérdésben? Tájékozódunk jobbról és balról is, majd...