Oldal kiválasztása

A karrier elindítása nagy kihívással jár, akár egy teljesen új karrierbe vágsz bele, akár csak most lépsz ki a munkaerőpiacra. Az addig megszokott hétköznapok hirtelen felborulnak, hiszen 9 és 5 óra között egy irodában töltöd az idődet.

Biztosan lesznek olyan időszakok, amikor szinte rohan az idő, míg máskor nagyon lassan telik majd. Az is elképzelhető sajnos, hogy nem fogod szeretni az új munkádat. Néhány gyakorlati tippel készültünk neked, hogy könnyebbé váljon a munkába állásodat megelőző időszak!

Hogy megszerezd álmaid állását

Ahhoz, hogy meg tudd szerezni álmaid állását, mindenképp szükséged lesz egy kiváló önéletrajzra, valamint motivációs levélre. Természetes, ha félsz, hogy nem fognak behívni interjúkra sem, és örökre munkanélküli maradsz. Ennek elkerülésére érdemes megfogadni az alábbi tanácsokat:

  • Nézz utána, pontosan milyen készségekre és képességekre van szüksége a leendő munkaadódnak. A készségek és képességek lehetnek gyakorlati, technikai képességek, szakmai tudás, vagy pedig velünk született, fejleszthető tulajdonságok. A kommunikációs és szervezési készség ugyanúgy ide tartozik, mint az, hogy tudod-e használni a Photoshopot, SAP-t vagy tudsz-e Java-ban programozni. Ajánlott a lehető legtöbb tudást felszedni, mielőtt kilépsz a munkaerőpiacra, és ha ez nem történt meg a képzésed alatt, akkor rengeteg online kurzust találsz – akár Youtube-on is!

 

  • Lépj be szakmai Facebook csoportokba. Napjainkban már állást is sokszor a közösségi média oldalakon találunk. A szakmai csoportok megadják erre a lehetőséget, így ne hagyd ki ezt a lépést!

 

  • Frissítsd a LinkedIn profilodat. A LinkedIn-en a legkönnyebb állást találni, viszont ehhez érdemes követni az oldal utasításait a profilod szerkesztését illetően. Legyen részletes, hogy pontosan látszódjon az, hogy mennyire jó kolléga lennél. Az Easy Apply gomb pedig jelentősen meggyorsítja a jelentkezést, úgyhogy használd. Egy jó LinkedIn profil azonban nem helyettesíti az önéletrajzot!

 

  • Minél több embert ismersz, annál nagyobb eséllyel találsz állást. Napjainkban a legkönnyebb ismerősökön keresztül állást találni, így érdemes már az egyetem utolsó évében megpróbálni bekerülni abba a világba, amelyhez tartozni szeretnél. Ha például a kreatív világban szeretnél elhelyezkedni, akkor érdemes az ezzel kapcsolatos szakmai eseményekre, konferenciákra, előadásokra is eljárnod.

Az önéletrajz mitől lesz tökéletes?

Az önéletrajz megírása már önmagában nagy kihívás elé állít, pedig néhány egyszerű trükkel könnyen sikert érhetsz el. Ezek közé tartozik, hogy a hossza ne legyen több, mint egy oldal, különben a HR-es nem olvassa el, vagy az olyan olvasható betűtípus használata, mint amilyen az Arial, Calibri vagy a Times New Roman.

A színekkel bánj óvatosan, lehetőleg inkább pasztell vagy bézses árnyalatokat válassz. Tartsd észben, hogy minden színnek jelentése van: a piros lehet túl harsány vagy agresszív, a szürke pedig kicsit olyan semleges, közönyös, míg a rózsaszín gyerekesnek hathat.

Lehetőleg PDF formátumban küldd el az önéletrajzodat, és a legnagyobb tanács, amit adhatunk, az az, hogy használj kulcsszavakat. A kulcsszavak azok a készségek, képességek, programok vagy szoftverek nevei, amelyeket olvashatsz az álláshirdetésben is. A „kiváló kommunikációs készség” vagy „proaktív hozzáállás” mind kulcsszavakat jelent.

Készíts egy külön szekciót a készségeknek és képességeknek, ahol 6-8 darabot felsorolsz ezekből, akár ezek szintjeinek a megadásával együtt! Emellett pedig kerüljön bele a szakmai összefoglalódba is! A szakmai összefoglaló az a pár sor, amelyben az iskolai eredményeidet, motivációdat foglalod össze,  valamint az, hogy miért akarsz az adott cégnél dolgozni.

Mitől lesz megnyerő a jelentkezésed?

A jelentkezésed akkor lesz igazán kitűnő, ha képes vagy átadni a személyiséged egy részét. Maradj barátságos, közvetlen de mégis udvarias és formai, tehát ne tegezd le a HR-est, csak ha megkér rá! Törekedj arra is, hogy a lehető legőszintébb legyél a jelentkezés során, vagyis ne írj olyat az önéletrajzba, ami nem valós! Az ilyen apró füllentések már az első interjún kiderülnek, főleg, ha szakmai az interjú!

A karrier indításának pszichológiai oldala

Az egyetemi élet nagyon kényelmes lehet, hiszen évközben alig kell bejárni az iskolába, sok helyen online oktatás is elérhető, így szinte nulla a kötelezettség. Ez a munkaerőpiacra kilépve azonnal megváltozik. Bár elérhető a távmunka, mégis – napi 8 órát biztosan le kell dolgozni.

A karriert a számlák kötelező befizetése mellett azzal a reménnyel indítjuk el, hogy önmegvalósítunk. A Maslow-piramis szerint ugyanis életünk fő motivációja az önmegvalósítás. Ez áll a piramis csúcsán, amely a céltudatosságot, vitalitást, kreativitást, játékosságot jelenti számunkra, a bennünk rejlő lehetőségek teljes kiaknázását. Mindezt pedig hol találnánk meg, ha nem a munkánk és a karrierünk során.

Természetesen, ha a munkánk az életünk, és a magánéletünk teljesen elsorvad, akkor érdemes lehet megállni egy pillanatra, és átgondolni, jó irányba haladunk-e. De, amíg úgy érezzük, feltölt energiával és élvezzük, addig biztos, hogy minden rendben van. A karrierünk ugyanis valóban lendületet adhat az önmegvalósításnak, de csak akkor, ha teljesen a helyén tudjuk kezelni.

Ahhoz, hogy minél hamarabb hozzá tudjunk szokni az új élethelyzethez, a „szürke hétköznapokhoz, mutatunk néhány tippet:

1. Ideje korán lefeküdni! A karrier nem vár meg!

Az egyetemen sokszor délután vannak órák, és még azokra sem kötelező bejárni. Ha azonban dolgozol, akkor fel kell kelni 7-kor, hogy beérj a munkahelyedre legkésőbb 9 órakor. Ehhez minél hamarabb el kell kezdeni hozzászoktatni magadat a korán keléshez, már bőven a munka elkezdése előtt. A jó alvás, ahogy azt már olvashattad a Hogyan pihend ki végre magad? A pihentető alvás tudománya című cikkünkben is, elmaradhatatlan a kiváló teljesítményhez.

Mennyivel esik a teljesítményed az alvás hosszának függvényében?

Forrás: Yang et al., 2018.

Legyen szó a mentális vagy fizikai egészségről, eleget kell aludni, ami felnőttek esetén napi 7-9 óra. A kutatások szerint a kialvatlanság 29 százalékkal csökkenti a teljesítményt, így tényleg fontos, hogy eleget aludj, hiszen az első hetek meghatározóak az új munkahelyen. Arra is ügyelj, hogy túl sokat se aludj, mert ebben az esetben is 24 százalékkal kisebb lehet a teljesítményed!

2. A lehető legtöbb dolgot tervezd meg

Ahhoz, hogy csökkentsd a váratlan vagy kínos helyzetek számát, vagy a szorongásodat, érdemes mindent megtervezni. Hogyan jársz be a munkahelyedre, mit fogsz viselni, készítettél-e ebédet, milyen kérdéseket teszel fel először – ezt mindet érdemes előre kigondolni, megnézni.

A bizonytalanság, ahogy arról már olvashattál a Hogyan küzdj meg a bizonytalansággal? című cikkünkben is, nagyon nehezen dolgozható fel az emberi agy számára. Éppen ezért készülj fel a lehető legtöbb dologra, hiszen e nélkül is lesz elég újdonság!

3. Mi a célod a munkával?

Lehet, hogy azért vállaltad el a munkát, mert szeretnél pénzt gyűjteni, vagy tényleg ez lenne a szenvedélyed? Akárhogy is legyen, valamilyen motivációnak a szemed előtt kell lebegnie, máskülönben a kiégés veszélye fenyeget. Tedd fel magadnak a kérdést, és ha szükséges, írd fel a hűtődre, hogy mindig szem előtt legyen a pontos motivációd!

A motiváció lehet külső vagy belső, előbbire példa az, ha pénzt szeretnél gyűjteni, utóbbira az, hogy úgy látod, az adott állás segít a benned lévő potenciált kiaknázni. Akármelyik is legyen, fontos, hogy racionális és emocionális érveket együttesen nézve hozz döntést az állás elfogadásáról, és tartsd is magad a döntésedhez.

4. Van valamilyen speciális készség, amit el kell sajátítanod?

A munka elkezdése előtt biztosan kérhetsz tájékoztatást arról, hogy milyen programokkal fogsz dolgozni. Érdemes ezekből a szoftverekből előre felkészülni, megnézni néhány videót arról, hogyan kell ezeket használni.

Bár biztosan lesz betanítási időszak, ezzel a módszerrel azonban nemcsak lecsökkentheted ezt az időszakot, hanem profi szakember képét is mutatod. Nem utolsósorban pedig a stressz szintedet is csökkentheti, hiszen ezt is kézben tartod, emiatt sem kell tovább izgulnod.

5. Legyenek realisztikusak az elvárásaid

Valószínűleg nem te leszel a legjobb mindenben már az első héten, fogsz hibázni, tévedni. Nem fogsz tudni annyi projektet vagy felelősséget elvinni, mint az, aki már évek óta a cégnél van, és ez nem is baj. Mindannyian kezdjük valahol, így legfőképp a saját magaddal szembeni elvárásoknak kell realisztikusnak lenniük. Ide tartozik az is, hogy lehetőleg kerüld a túlórát, különben biztos, hogy nagyon hamar meg fogod utálni a munkádat.

Bár a túlórát a legtöbb helyen kifizetik, mégis hatalmas kárt hagy a munka és magánélet egyensúlyában. Utóbbi pedig szükséges azért, hogy legyen időd magadra: edzeni, sportolni, helyesen táplálkozni, a barátaiddal, családoddal tartani a kapcsolatot. Ha ez sérül, akkor biztos, hogy elindulsz a kiégés felé vezető úton.

A kiégés folyamatáról és negatív hatásairól olvashatsz a Kiégés: Hogyan alakul ki és mit tehetsz ellene? című cikkünkben, de annyit elárulhatunk: nem szeretnél ebbe az állapotba eljutni.

Amennyiben időközönként szükség lesz túlórára, az rendben lesz, de csak a nyomás és a kényszer miatt, hogy a lehető legjobb legyél, ne maradj bent sokáig az irodában. Nem attól leszel jó munkatárs, hogy rengeteget dolgozol, hanem ha hatékonyan teszed, és ezt a felettesed is tudja.

Összefoglalás

A karrier elkezdése nem kis feladat, azonban a „lusta” egyetemi évek után a munkaerőpiacra való kilépésre is fel lehet készülni. Tartsd szem előtt azt, hogy a munkahelyre való bekerülés előfeltétele, hogy mind az önéletrajzban, mind az interjún profi szakember benyomását keltsd. Ez azt jelenti, hogy légy udvarias, adj hiteles képet a készségeidről és képességeidről, és lássák, hogy megbízható személy vagy.  

A jó kolléga ismérve ugyanis az, hogy empatikus, képes alkalmazkodásra és nem veszi rossz néven a kritikát. Emellett érdemes eleget aludni, vigyázni a munka és magánélet egyensúlyára, másképp nem fogod tudni a maximumot nyújtani. A kezdés előtt törekedj mindent megtervezni, amit csak lehet, ezzel csökkentve a szorongásodat. Találd meg azt a fő motivációt, amely miatt elkezded az adott állást, legyen az a motiváció külső vagy belső. Ha ugyanis ez hiányzik, akkor szinte borítékolható, hogy nem fogod szeretni a munkádat. 

Mindannyian arra vágyunk, hogy olyan karrierünk legyen, amire büszkék vagyunk és amelyben megvalósíthatjuk önmagunkat. Ez azonban nem valószínű, hogy az első munkahelyen meg fog történni, éppen ezért realisztikus elképzeléseid legyenek magadról, a teljesítményedről és a munkádról is. Az első munkahelyen ugyanis nem kell megváltani a világot: éppen elég, ha jól érzed magad és szívesen végzed el a feladataidat.

Felhasznált források

Kapcsolódó bejegyzések

Miért érzed magadat szegénynek?

Miért érzed magadat szegénynek?

Napjainkban minden arról szól, hogy a pénz mindenek felett áll. Az Instagram telis tele huszonévesekkel, akik bejárják a világot, miközben a sokadik ingatlanra tesznek szert. Sokan csak azért vállalnak egy munkát, amiben rosszul érzik magukat, mert jobban fizet, mint...

Hogyan leld örömödet az ünnepekben?

Hogyan leld örömödet az ünnepekben?

Az ünnepek közeledte két érzelmet válthat ki belőlünk a leggyakrabban: megkönnyebbülést, hiszen végre 1-2 hetes szünet vár ránk, vagy félelmet, hogy mennyi elintézni való még előttünk. Már novemberben megérkezett az összes dekoráció a boltokba, elindultak a...

Kritikus gondolkodásmód: Így fejleszd tökélyre!

Kritikus gondolkodásmód: Így fejleszd tökélyre!

Napjaink álhír halmazával nagyon nehéz felvenni a versenyt. Mit hihetünk el és mit nem? Hogyan mérjük fel valaminek az igazságtartalmát, ha képtelenség minden részletet megismerni és megérteni egy bonyolultabb kérdésben? Tájékozódunk jobbról és balról is, majd...