Oldal kiválasztása

A technológiai fejlődés tagadhatatlanul és megállíthatatlanul tart az elmúlt néhány évtizedben. Naponta több száz új applikáció jelenik meg a világon, a legtöbb startup már csak a digitális világban tevékenykedik, az online vállalkozások száma is radikálisan nő. Egyre több olyan platform jön létre, amelyeken influencereket, celebeket éltethetünk, mindezt úgy, hogy előtte 2 nappal még nem is hallott róluk a világ.

Az, hogy mindez pontosan milyen hatással van gyermekünk életére, hogyan ismerjük fel, ha cyberbullying áldozata, vagy milyen képet mutat magáról a gyermek az online térben, különösen fontos. Minderről Tóth Dániel pszichológussal beszélgetünk legújabb videónkban.

Ne maradj le a következő videónkról! Kattints ide és iratkozz fel a csatornánkra!

Nem véletlen, hogy egy kutatásban megkérdezett 6-17 éves kor közötti gyermekek 75 százaléka a Youtuberséget látja maga előtt, mint karriert! Minden ötödik gyermek pedig bloggerként vagy vloggerként képzeli el a jövőjét, ami óriási arány.

Természetes, hogy gyermekként énekesnők, színésznők, táncosok szeretnénk lenni, így az új vonzó foglalkozás az influencerkedés vagy Youtuberkedés. A siker, hírnév, pénz és az utazás, valamint a kreativitás megélése mind egy ilyen pálya felé vonzza a gyermekeket.

Ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk a gyermekünket a digitális térben, rengeteg figyelemre, elővigyázatosságra van szükség. Csak szülőként tudjuk igazán digitálisan nevelni a gyermekünket, úgyhogy nézzük is, hogyan lehet megóvni őket a digitális tértől!

A digitális világ kihívásai

A digitális világ olyan, mint egy dzsungel: végtelennek tűnik, bármerre elindulhatunk, kiszámíthatatlan, és olyan, mintha nem is igazán tudnánk, hogyan juthatunk ki belőle. Csak egyre beljebb és beljebb megyünk, ahelyett, hogy a kiútra lelnénk rá. Ahogy a kezébe adunk egy bármilyen életkorú gyermeknek egy okostelefont, azonnal a rabjává válik: színes képek, villogó fények, hangok, amelyeknek soha sincs vége.

Egy 2013-as felmérés szerint a megkérdezett családok 39 százaléka média központú, vagyis napi több, mint 11 órát töltenek a képernyő előtt. Ebből a 11 órában 81 százalékban a TV elé ragasztják a gyermeket azért, hogy lefoglalják őket. A megkérdezettek 45 százaléka pedig közepes média fogyasztó, napi átlagosan körülbelül 5 órát töltenek képernyő előtt.

Ezek óriási számok, így nem véletlen, hogyha aggódnunk kell a gyermekeinkért. Mindezek mellett pedig napjainkban már egyszerre nem csak egy képernyőt néznek a gyermekeink és mi magunk sem: a TV állandóan szól amolyan háttérzajként, miközben a gyermek egy mesét néz a tableten.

A kutatás szerinti napi átlagos médiafogyasztás

mediafogyasztas

Forrás: Northwestern’s Center on Media and Human Development

A digitális világban sosem tudhatjuk, hol és merre jár a gyermekünk, milyen oldalakat néz, milyen ingerek, kommentek, megszólalások érik. Minél kisebb, annál könnyebb felügyelni, és ami a legfontosabb: annál könnyebb ellenállni a vágynak, hogy saját okostelefonja legyen. A legnagyobb kihívás ugyanis az, hogy nagyon könnyű leültetni a képernyő elé, mert így le lehet foglalni.

Végre egy kis csend és nyugalom van, hiszen mesét néz a tableten, az orvosi rendelőben ülve 5 évesen játszik a telefonunkkal, és így türelmesen vár. Arra neveljük eközben, hogy folyton le kell, hogy foglalja magát valamivel.

Hogyan éljünk a digitális világban?

Mielőtt arra térnénk ki, hogyan segíthetnénk a gyermekünket mi magunk, szánjunk egy kis időt az önismeretre is. Számtalanszor látni, hogy a babakocsit tologató anyukák a séta teljes időtartama alatt zenét hallgatnak, chatelnek, telefonálnak. Mindez megnöveli annak az esélyét, hogy nem tudják érzékelni babájuk igényeit, hiszen nem figyelnek oda.

Természetes, hogy minden anyuka szeretne egy kis énidőt, és erre szükség is van, ahogy már olvashattál róla a Miért nincs időm magamra? Az énidő elleni kifogások című cikkünkben.

Probléma akkor lehet, ha több időt töltünk ezekkel a kütyükkel, mint a gyermekkel, és gyakran szembesülhet vele a gyermek, hogy a kütyü fontosabb. Már csecsemőkorban is szivacs szerűen szívják magukba a tudást, tapasztalatot, tapasztalást a gyermekek, így észreveszik ezeket a jeleket. Tegyük fel magunknak a kérdést: mennyit használjuk naponta, és pontosan mire? Akkor fogunk tudni határokat szabni a gyermekeknek is, ha ugyanazt a viselkedést látják tőlünk is.

Hiába mondjuk azt, hogy ő csak napi 2 órát játszhat, ha mi 5-6 órán keresztül nyomkodjuk a telefont. Igazságtalannak fogja érezni, nem fogja érteni, és ami a legfontosabb: alááshatja a szülői, emberi hitelességünket. Érdemes a játékszabályokat nekünk is ugyanúgy betartani.

Hogyan neveljük jól digitálisan a gyermeket?

A digitális világ tele van rájuk leselkedő veszéllyel, de nagyon fontos, hogy legyenek eszközök a kezünkben, amelyekkel kivédhetjük ezeket. Néhány tippel azonban segíthetünk, hogy a kapcsolatunk is javuljon, és ő is biztonsággal használja az internetet.

1. Beszélgessünk arról, hogy mit csinál az online térben

Az őszinte, nyílt kommunikáció itt is az alapja mindennek. Már kicsiként is megkérdezhetjük, hogy mit néz, mesélje el, hogy milyen applikációkat használ, milyen videókat látott. Nézzük meg együtt, hogy megbizonyodhassunk arról, hogy jól használja-e az internetet.

Amit nagyon könnyű elrontani, hogy ha a gyerek odahozza a telefont, és mutat egy videót, akkor a szülők sokszor oda se néznek. Emiatt a gyerek úgy érezheti, hogy nem fontos a szülőnek, ami őt érdekli, így idővel titkolózni kezd. Már a legelején érdeklődőnek kell lenni azzal kapcsolatban, amit mutat, hogy később is megmaradjon ez a nyitottság.

Meséljünk nekik arról, mit tud az internet: régen megtanították nekünk, hogy ne álljuk szóba idegenekkel az utcán, és ne nyissunk nekik ajtót. Ugyanezt az analógiát lehet alkalmazni az interneten is, hogy ne beszélgessenek idegenekkel, főleg ne felnőttekkel. Lehetőleg ne osszanak meg magukról olyan dolgokat, ami „ajtót nyithat” hozzájuk. Ilyen a helyszín megosztás, hogy éppen hol tartózkodnak, mit csinálnak, vagy kivel vannak. Ezek azok az „ajtók”, amelyeket nem szabad kinyitniuk.

2. Ismerjük meg az a digitális világát

Ahogy az óvodai, iskolai barátait is meg akarjuk ismerni, ugyanígy az online barátait is próbáljuk meg megismerni. Felnőttként tudjuk, hogy sokszor nem az van a profil mögött, akit gyermekünk gondol,ezért érdemes tudni, kikkel és miről beszélget. Érdemes már egészen kicsi korában megismertetni vele, hogy az, hogy megismerjük az online barátait, az internet használat feltétele.

3. A posztolás – a digitális világ alapja

Próbáljuk meg arra tanítani a gyermeket, hogy minden posztolás előtt kérdezze meg magától, hogy idegennek megadná-e ezt az információt vagy képet. A digitális világ ugyanis azt az illúziót tartja fent egy gyermek számára, hogy privát, mindenki a barátja akar lenni, nincsenek rossz emberek, hiszen, nem találkozik velük. Azonban fontos, hogy tudja, hogy ott is veszély leselkedhet rá, ezért érdemes felkészíteni arra, hogy ne posztoljon olyat, amit túl privát. A közösségi média okozta veszélyekről többet is megtudhatsz A közösségi média hatásai. Előnyok, vagy inkább hátrányok? című cikkünkből.

csevegés-online

Az ártatlannak tűnő virtuális csevej is veszélyt jelenthet, ha nem tudjuk, ki van a másik oldalon.

4. Okostelefon, mint a digitális világ kapuja

Okostelefont venni nagyon fiatal korban nem ajánlott. Sok 8-10 éves úgy jön haza az iskolából, hogy már mindenkinek van okostelefonja, csak neki nem. Nagyon fontos azonban az, hogy ilyen esetekben sose ígérgessünk felelőtlenül, majd szidjuk a többi szülőt, amiért ők már okostelefont vettek a gyereküknek.

Inkább magyarázzuk el neki, hogy az online tér nem biztonságos hely, és szeretnénk, ha már készen állna arra, hogy majd belépjen. Lehetőleg 12 éves kor alatt ne legyen saját telefonja, és akkor is csak korlátozásokkal.

5. Figyeljünk arra, mennyi időt tölt a gyermek online

A WHO szerint 17 éves kor alatt napi 2 óra képernyőidő egészséges a gyermekek számára, és ezt is érdemes 30 perces szakaszokra felosztani. Estére érdemes kikapcsolni az internetet a lakásban, így mindannyian egy kis szünethez juthatunk.

6. A legjobb applikációk a gyermek felügyeletére

Ahhoz, hogy a digitális világ biztonságos lehessen a gyermek számára, ajánlott akár több, szülői felügyeletet biztosító applikációt is beállítani a gyermek készülékén. A Bark applikáció képes nyomon követni az összes email és chat üzenetváltást, amit gyermekünk folytat, lehet az TikTok, Instagram Facebook, WhatsApp vagy Snapchat.

Mindemellett azonnali értesítést küld arról, hogy bármilyen öngyilkossági szándék kerül említésre az üzenetek között, vagy internetes zaklatás (cyberbullying), esetleg zaklató kerülhet képbe. Kisgyermekként érdemes lehet ezt használni, tinédzserkorban viszont már jelentősen megsérti a gyermek magánszféráját.

A Quostodio szűrőtechnológiát biztosít a gyermek készülékeire, tehát védhetjük a veszélyes tartalmaktól. Emellett nyomon lehet követni, mit csinálnak és néznek a gyerekek, sőt, inkognitó módban is működik. Emellett áttekinthető jelentéseket is küld arról, hogy az elmúlt időszakban mit csináltak a gyerekek. Érdemes kihasználni azon funkcióját is, hogy korlátozhatjuk vele a napi internetezési időt.

Ezek az applikációk biztonságot és egyszerűséget kínálnak ahhoz, hogy a gyermek eligazodjon az online térben a segítségünkkel.

Összefoglalás

A digitális világ számtalan veszélyt rejthet a gyerekek és a tinédzserek számára. Lehetőleg nyíltan és őszintén beszélgessünk ezekről a veszélyekről a gyerekekkel. Legyen annyira alapszabály a biztonságos használat, mint az, hogy ne lépjenek le az úttestre. Próbáljuk meg tartani, hogy négyéves kor alatt nem találkoznak az internettel, kütyükkel, és legalább 12 éves korukig ne legyen saját mobiltelefonjuk.

17 éves korukig érdemes napi 2 órában maximalizálni az internetezési időt, és estére kapcsoljuk le a wifit. Próbáljuk a nyílt kommunikáció részévé tenni azt, hogy kikkel barátkozik, mit néz, és ebbe az is beletartozik, hogy nem fordítjuk el a fejünket, ha mutat valamit. Az, hogy az első pillanattól fogva tudja, hogy érdekel minket minden, ami vele történik, elengedhetetlen ehhez az intim kapcsolathoz.

Vegyük végig, mi magunk milyen példát mutatunk a gyermeknek, és ha nap 4-5 órát töltünk mi is látható módon az internet előtt a képernyőhöz szegeződve, változtassunk. Gyermekünk ugyanis nem fogja betartani a játékszabályokat, ha mi magunk teljesen másképp viselkedünk.

A Bark és a Quostodio megfelelő applikációk arra, hogy nyomon kövessük, amit csinál a gyermek online, milyen üzeneteket vált. Ha úgy látjuk, hogy valamilyen nehézséggel küzdd az online világban, akkor kérjünk pszichológusi segítséget!

A legfontosabb azonban az, hogy sose próbáljuk meg a minőségi időt képernyőhöz kötéssel helyettesíteni. Egy bizalmon alapuló szülő-gyermek kapcsolatban ugyanis a gyermek el fogja mondani, ha valami nincs rendben az online térben, és mer majd segítséget kérni tőlünk!

Felhasznált források

Kapcsolódó bejegyzések

Miért érzed magadat szegénynek?

Miért érzed magadat szegénynek?

Napjainkban minden arról szól, hogy a pénz mindenek felett áll. Az Instagram telis tele huszonévesekkel, akik bejárják a világot, miközben a sokadik ingatlanra tesznek szert. Sokan csak azért vállalnak egy munkát, amiben rosszul érzik magukat, mert jobban fizet, mint...

Hogyan leld örömödet az ünnepekben?

Hogyan leld örömödet az ünnepekben?

Az ünnepek közeledte két érzelmet válthat ki belőlünk a leggyakrabban: megkönnyebbülést, hiszen végre 1-2 hetes szünet vár ránk, vagy félelmet, hogy mennyi elintézni való még előttünk. Már novemberben megérkezett az összes dekoráció a boltokba, elindultak a...

Kritikus gondolkodásmód: Így fejleszd tökélyre!

Kritikus gondolkodásmód: Így fejleszd tökélyre!

Napjaink álhír halmazával nagyon nehéz felvenni a versenyt. Mit hihetünk el és mit nem? Hogyan mérjük fel valaminek az igazságtartalmát, ha képtelenség minden részletet megismerni és megérteni egy bonyolultabb kérdésben? Tájékozódunk jobbról és balról is, majd...