Oldal kiválasztása

Az empátia azon képességünk, amely során felismerjük, megértjük más emberek, állatok vagy kitalált személyek érzéseit és gondolatait. Sokszor hallhattad már, hogy az empátia az érzelmi intelligencia egyik alapja, és hogy akinek nincs, az biztosan pszichopata. Képesek vagyunk ezzel a jelzővel illetni olyanokat is, akik csak figyelmetlenségből, vagy éppen saját érdekeiket előtérbe helyezve megbántottak minket.

Az empátia folyamatos fejlesztése elengedhetetlen a kapcsolatok kialakításához. Segítségével képesek lehetünk más szemszögéből nézni az eseményeket, és erősíti a segítőkészségünket. Néhány kutatás szerint napjainkban egyre alacsonyabb az emberek empátiás készsége, amely kapcsolataikon és azok minőségén is meglátszik.

Hogyan alakul ki az empátia?

Az empátia segít kapcsolatokat kialakítani, barátokat szerezni, morális és erkölcsi döntéseket hozni. Emellett abban is segít, hogy megvédjük a gyengébbeket és segítsünk, ha valaki bajban van.

Az ehhez hasonló pozitív tulajdonságai miatt azonban van egy elég öncélú, a túlélésünket szolgáló oldala is. Másokat „szociális antennaként” használva hamarabb észrevesszük, ha veszély leselkedik ránk. Egy betolakodó a csoportunkban halálos is lehet, így muszáj olvasnunk mások arcáról a félelmet.

Már magzatkorunkban mutatunk empátiára utaló jeleket, szinte az anyatejjel szívjuk magunkba. Újabb elméletek szerint úgynevezett tükör-neuronok segítségével sajátítjuk el a minket körül vevőktől az empátiát. Ezek a neuronok segítenek minket abban, hogy megjelenítsünk, leutánozzunk arckifejezéseket és testtartásokat.

Egész gyerekkorunkban tanuljuk az empátiát másoktól, majd legfőképp tinédzserkorban, amikor már sokkal több ember vesz körül minket. Minél több és minél tőlünk különbözőbb emberrel találkozunk, annál magasabb lehet az empátia szintünk. Emellett az olvasás, meditáció is segít a fejlesztésében.

Empátia a munkahelyen

Az empátia a munkahelyen növeli a teljesítményt, a munkával való elégedettséget és a motivációt. Talán felmerül benned a kérdés: hogyan növeli a teljesítményt és hatékonyságot? Az empátia semlegesíti a benned felmerülő negatív érzéseket, például elégedetlenséget, frusztráltságot. 

Amikor valakire megharagszol a munkahelyeden, nem értetek egyet, akkor egy pillanatra beleképzeled magad a helyébe az empátia segítségével. Ezáltal egy kicsit lenyugszol, így pozitívabb hangnemben tudsz válaszolni. Ennek segítségével egy kicsit félre tudod tenni a negatív érzelmeidet, a haragot.

Az alkalmazottak 90%-a szerint az empátia kimutatása az egyik legfontosabb jellemzője egy munkahelynek, főleg, ha azt mentális egészségmegőrzésre szervezett programokkal is alátámasztják.

Az empátia a munkahelyen is ugyanolyan fontos, mint a magánéletben, főleg vezetőként, így fejlesztése egész életünk során fontos.

Az empátia fajtái

Kevesen tudják, de az empátiának 3 különböző fajtája van Daniel Goleman pszichológus szerint. A kognitív, emocionális (affektív), és az együttműködő (szociális).

A kognitív empátia során megfigyeljük a másikat, és megértjük, hogy mit érezhet, gondolhat, megértjük a másik szemszögét. Mindezt úgy érjük el, hogy érzelmileg nem kapcsolódunk a másikhoz. Ezt a vezetők gyakran használják, hiszen így bár megértik beosztottaik érzéseit, érzelmileg nem vonódnak be, azokat nem veszik magukra. Ez egy racionális, intellektuális beleérzés.

Az emocionális empátia esetén szinte átvesszük a másik érzéseit. Ez már érzelmi bevonódást hordoz magában, így mi magunk is és rosszul érezhetjük magunkat, érezzük a másik ember fájdalmát. Nem csoda hát, hogy ez sokaknak megterhelő lehet, hiszen a saját jóllétünket is veszélyeztetjük, főleg, ha mi magunk végül nem tudunk segíteni.

Az együttműködő, más néven szociális empátiáról akkor beszélhetünk, ha valaki ezek után még azt is át tudja érezni, mit vár tőle a másik. Törődünk a másikkal annyira, hogy lépéseket is teszünk a helyzete megváltoztatására. Ez a fajta képesség legtöbbször a szociális dolgozóknál fordul elő.

Az empátia növelése

Ahhoz, hogy az empátia szinted növekedhessen, vagy elkezd felszámolni a szerinted létező empátia hiányt, pár tippet mutatunk most be. Mindegyiket nagyon odafigyelve, a másikkal törődve végezzük, a lehető legtöbbször, és egy idő után már fel sem tűnik.

1.     Hallgasd meg a másikat!

Képesek vagyunk egész nap beszélni, de valahogy mégsem tesszük jól. Valójában, amikor hallgatjuk a másikat, csak azon gondolkozunk, hogy mit fogunk neki válaszolni, ahelyett, hogy odafigyelnénk rá. Ezért meghallgatni nehezebb, mint gondolnánk.

Ha mindez nem lenne elég, sokszor a hangjukban rejlő érzelemre reagálunk, nem arra, amit mond. Amikor egy barátunk felhív ventillálni a munkahelyéről, akkor elragadnak minket az a hangjában hallható érzelmek. A düh, csalódottság, stressz – ezek ragadják meg a figyelmünket ahelyett, hogy arra is figyelnénk, hogy mit mond valójában.

2.     Olvass az empátia fejlesztésért!

Az olvasás sokunk kedves hobbija. Fejleszti a kreativitást, bővíti a szókincsedet, ezáltal választékosabban tudsz beszélni. Ha pedig választékosabban beszélsz, akkor több szavad van érzelmeid megnevezésére! Könnyebben tudod magad kifejezni, hiszen több szót használhatsz. 

Belelátsz karakterek (még, ha nem is valódiak) érzéseibe, szinte átéled, amiket ők is. Minél nagyobb a kreativitásod, és minél jobban van megírva a könyv, annál jobban beleéled magad. Lehet, hogy nem emlékszel majd a történet minden egyes apró részletére, a közben átélt érzelmekre igen. Olyan intimitásban, közelségben éled meg a történetet, mintha veled történt volna meg, a valóságban.

Érdemes minél több regényt, novellát, kalandregényt olvasnod, hiszen ezek tartalmazzák a legrészletesebb, kidolgozottabb érzelmi szálakat. Elő akár egy Danielle Steel regénnyel is, hiszen az biztosan hagy benned érzelmi nyomot!

3.     Önkénteskedj

Az önkénteskedés, főleg, ha azt egy csoport tagjaként teszed, bizony két szempont miatt is növeli az empátiát. Egyrészt maga a segítségadás révén, másrészt pedig a különböző embertípusok miatt, akikkel találkozol. A barátaink hozzánk hasonlóak, hasonló körülményekkel és családi rendszerrel, értékrenddel és szemléletmóddal, viszont egy önkéntes csapat változatos személyiségű emberekből áll.

Minél több embertípussal találkozol, annál jobban növelheted az érzelmi intelligenciádat, hiszen annál több hátteret ismersz meg. Emellett még a hála érzését is gyakorolhatod az önkéntesség során, hiszen te azon az oldalon állsz, amely segít, nem pedig azon, amelyik segítségre szorul.

4.     Kérdezd meg a többieket, miben változz!

Sokszor a legegyszerűbb, ha őszintén megkérdezed, hogy miben lenne szükséged változásra. Lehet, hogy amikor egy barátod nehéz helyzetben hozzád fordul, nem veszed észre a nonverbális jeleket? Esetleg félreérted, amit mondani szeretne? Kérdezd meg a másikat, hogy miben változtass és miben van szerintük szükséged a fejlődésre. A választ pedig építő jellegű kritikaként fogd fel.

Összefoglalás

Ahhoz, hogy hatékonyan vehessünk részt a társas közösségben, különösen fontos volt az empátia kifejlesztése. Az empátia nem azonos az együttérzéssel, inkább kiegészíti azt.

Ha úgy érezzük, szükségünk lehet az empátia növelésére, akkor kezdjük el valóban meghallgatni a másikat. Mutassuk meg sebezhető oldalunkat, hiszen ezáltal megtapasztaljuk, milyen kapni az empátiát.

Olvassunk minél több regényt, hiszen növeljük a szókincsünket, aminek segítségével könnyebben kifejezhetjük majd az érzéseinket – és kérdezhetünk vissza másokéra is. Emellett intim közelségből élhetjük át a szereplők érzelmeit.

A lehető legegyszerűbb felmérni, hogy mire van szüksége a másiknak, ha egyszerűen megkérdezzük. Ne féljünk visszakérdezni, ha valamiben nem vagyunk biztosak, vagy úgy gondoljuk, nem értelmezzük jól. Önkénteskedjünk, hogy minél többfajta embert megismerhessünk és segíthessünk.

A munkahelyen épp olyan fontos az empátia kifejezése, mint a magánéletben. Legyen szó vezető vagy beosztott pozícióról, együttérezni a másikkal, átérezni a dühét egy konfliktus során megengedi számunkra, hogy hamarabb elsimítsuk a nézeteltérést.

Felhasznált irodalom

Kapcsolódó bejegyzések

100 apróság, amivel erőlködés nélkül tudod fejleszteni életed

100 apróság, amivel erőlködés nélkül tudod fejleszteni életed

Az életünk során olykor nehéz elérni azokat a nagy álmokat, amelyekről úgy gondoljuk, hogy igazán boldoggá, elégedetté tennének minket. Egy új munkahely keresése vagy akár egy teljes karrierváltás hatalmas lépés lehet a boldogság felé vezető úton. Viszont az ilyen...

Miért érzed magadat szegénynek?

Miért érzed magadat szegénynek?

Napjainkban minden arról szól, hogy a pénz mindenek felett áll. Az Instagram telis tele huszonévesekkel, akik bejárják a világot, miközben a sokadik ingatlanra tesznek szert. Sokan csak azért vállalnak egy munkát, amiben rosszul érzik magukat, mert jobban fizet, mint...

Hogyan leld örömödet az ünnepekben?

Hogyan leld örömödet az ünnepekben?

Az ünnepek közeledte két érzelmet válthat ki belőlünk a leggyakrabban: megkönnyebbülést, hiszen végre 1-2 hetes szünet vár ránk, vagy félelmet, hogy mennyi elintézni való még előttünk. Már novemberben megérkezett az összes dekoráció a boltokba, elindultak a...