Oldal kiválasztása

A helyes pénzköltés szabályait nehéz meghatározni és talán még nehezebb be is tartani őket. Egy mondás szerint, ha anyagi problémáink vannak, de van stabil, kiszámítható jövedelmünk, amivel tervezhetnénk, akkor 3 dologra költhetünk túl sokat: autóra, szórakozásra vagy ingatlanra. Ha ezt a cikket olvasod, könnyen lehet, hogy te is túl sokat költesz valamire.

Nem tudod, hova folyik ki a kezeid közül a pénz? Szó szerint, mintha eltűnne hó végére a pénzed? Talán most rávilágíthatok arra, hogy hol keresd azt az eltűnt pénzt. Valószínűleg gyakran találkozol azzal a tanáccsal, hogy inkább egyáltalán ne költsd el a pénzedet, de én ezzel nem értek egyet, több szempontból sem.

A pénzköltés nem egyenlő a pénzszórással, másrészt pedig, ha nem költünk magunkra, akkor elveszíthetjük az élet szeretetét, élvezetét. Aszkéta módon élni nem élvezetes, és időnként igenis szükségünk van némi kényeztetésre és luxusra. Persze, fontos, hogy a saját lehetőségeinken belül maradjunk. 

A pénzköltés egyes elemei valójában ugyanúgy működnek, mint a hosszútávú befektetések. Lehet, hogy hirtelen nagyobb kiadások, de hosszútávon biztosan csak profitálni fogsz belőlük. Azokat a lehetőségeket szeretném bemutatni neked a cikkben, amitől nemcsak, hogy a pénztárcád is vastagabb marad, de te magad is boldogabb, elégedettebb életet élhetsz.

Ha rosszul költöd el a pénzedet, akkor az anyagi stresszel jár. Az anyagi stressz pedig sajnos napjaink egyik népbetegsége. Amennyiben küszködsz a számlák befizetésével, napról-napra élsz, akkor az nyomot hagy a mentális egészségeden.

Az adósság depresszió és szorongás kialakulásához is vezethet, így érdemes mindent megtenni ezek megelőzése érdekében. Egészséged romlása pedig még több kiadáshoz vezet, mind a gyógyulás, mind a hangulatod javítása érdekében. Ez még több stresszhez szorongáshoz, az pedig még több anyagi problémát jelenthet. 

Ennek megszüntetése érdekében nézzük meg, te mire költhetsz olyan sokat, ami ilyen szorongást okozhat! Emellett ismerkedj meg a helyes pénzköltés szabályaival, hogy jobban tudd beosztani a pénzedet!

Mire költhetsz sok pénzt?

Az, hogy mire költünk sok pénzt, természetesen pszichológiai okokra vezethető vissza. A státusz vagy a biztonság fontos-e, esetleg a gyerekkori nélkülözést szeretnénk kompenzálni, vagy nagy hatással vannak ránk a reklámok és impulzívan vásárolunk. Akármelyikről is legyen szó, nézzünk meg néhány gyakori pénzköltés módot. Amennyiben pedig az alapvető mozgatórugóid érdekelnek a pénzügyeidet illetően, ajánlom figyelmedbe A pénz pszichológiája: Így építs vagyont! című cikkünket.

Harapjunk valamit!

Az egyik leggyakoribb helyzet, ami havi szinten óriási kiadásokat eredményez, ha nem készítesz magadnak ételt. A munkahelyen csak bekapsz valamit, vagy munkába menet a pékségben veszel egy kávét és péksütit reggelire. Ezután a kollégáiddal ebédelsz a közeli kifőzdében, és természetesen elengedhetetlen az ebéd utáni kávé is.

Összeszámoltad már, hogy körülbelül erre mennyi pénzt költesz havi szinten? Ha napi 2000 forinttal számolunk, mert csak ebédet vásárolsz magadnak, az is havi szinten 40 000 Ft! Erre jön még a napi 1 kávé, ami körülbelül 10 000 Ft havi szinten, így a fizetésed akár ötöde is elmehet a napközbeni evésre, ivásra!

A legjobb megoldás ennek megszűntetésére, ha főzöl magadra. Nemcsak, hogy sokkal olcsóbb, de környezetbarátabb megoldás is, ráadásul biztosan olyat eszel, amit szeretsz. Mivel te vásárolod a hozzávalókat is, ezért az alapanyagok minősége is megkérdőjelezhetetlen marad.

Ez azonban nem azt jelenti, hogy akkor minden mehet a kosárba, nem kell számolni a pénzt. Érdemes minden héten eldönteni, előre megtervezni, hogy a héten miket főzöl, és az azokhoz az ételekhez szükséges hozzávalókat beszerezni.

Étel házhozszállítás

Ha azt gondolnád, hogy itt meg is áll az étkezéseddel kapcsolatos kritika, akkor sajnos tévedsz. Esténként, a TV előtt nincs is annál jobb, mint csak a telefonodon rendelni valami finomat, és szinte azonnal megjelenik a futár az ajtód előtt.

A pénz ebben az esetben is szinte észrevétlenül tűnik el a számládról, pedig, ha belegondolsz, jelentős költségek kerülnek felszámolásra. A házhozszállítás díja, a futár borravalója havi szinten elég nagy pénzösszeget tesz ki. A túlzó pénzköltés a legtöbbeknél itt biztosan tetten érhető. A főzés erre is jó megoldás.

Gyógyszerek – egészséged megőrzése és a pénzköltés

Egy 2015-ös felmérés szerint a magyarok évente 150 ezer forintot költenek gyógyszerekre. Belegondoltál már, hogy mennyi mindenre szedsz gyógyszert sokszor teljesen feleslegesen? A legtöbb fejfájás mögött például stressz, dehidratáltság és fáradtság áll. Természetesen ezeket nem könnyű pótolni és sokszor nincs is időd – sokkal egyszerűbb bevenni egy fájdalomcsillapítót.

A rengeteg gyógyszer azonban megviseli a májat, amely annak lebontásáért felel. Számold össze, hetente hány gyógyszert vettél be, és gondold át, hogy minden helyzetben indokolt volt-e. Emellett a jövőben pedig mindig kérdezd meg magad: azért fáj valamim, mert fáradt/dehidratált/stresszes vagyok? Ha igen, akkor először ezeken változtass, és ha utána sem múlik, akkor, csak legvégső esetben fordulj a gyógyszerek felé.

Az ajándéktáskák és csomagolás

Nincs is szebb egy gyönyörű ajándéktáskánál, amibe pont belefér az ünnepelt ajándéka. Azonban óriási összegeket, akár több ezer forintot is elkérnek ezekre az ajándékkártyákra, táskákra és csomagolásra, amelyek nagyrésze széttépve a kukában végzi. A pénzt pedig sosem sajnálod rá.

pénzköltés-mire ne

Éves szinten rengeteg pénz megy el a csomagolásokra, ajándéktáskákra. Érdemes inkább újrahasznosított papírba, újságpapírba csomagolni, vagy az is szuper környezetbarát megoldás lehet, ha nem téped szét azt a csomagolást, amit kapsz. Emellett az ajándéktasakokat is rengetegszer fel lehet használni, csak meg kell jegyezni, hol tárolod azokat!

Játékok, meccsek

Különösen a férfiakra jellemző, hogy fajsúlyos összegeket tudnak kifizetni a különböző játékokra, meccsekre. Saját magamon is tapasztaltam már… Természetesen a szórakozás fontos alapja az élet élvezetének, de ezen a téren is meg lehet fogni a pénzt.

A számítógépes játékok esetén mindig vannak akciók, és azok biztosan nem karácsony környékén vannak, hanem előtte vagy utána. A különböző meccseknél, koncerteknél pedig gyakori, hogyha jóval korábban szeretnéd megvenni a jegyet (early bird), akkor kedvezményesebb áron szerezheted be. Ezek az apró trükkök segíthetnek abban, hogy ne tűnjön el olyan hamar a pénzed a hobbiaid esetén sem.

Dohányzás és alkohol – az egészségtelen pénzköltés

A KSH adatai szerint 2019-ben Magyarországon a férfiak 27,3, a nők 22 százaléka naponta, rendszeresen dohányzik. Az pedig sajnos köztudott, hogy az egyetlen dolog, amiben világelsők között vagyunk, az az alkoholizmus. Erre a kettőre mi magyarok rengeteg pénzt költünk.

A cigaretta óriási áremelkedése az elmúlt években nem látott mértékűvé vált, és ez a fogyasztó pénztárcáján is meglátszik. A napi egy doboz cigaretta 1500-2000 forintba kerül átlagosan, vagyis az havi szinten 45 000 Ft plusz kiadást jelent, ha egy dohányos van a családban. Éves szinten pedig akár 550 000, vagyis több, mint félmillió forint kiadást jelent!

cigaretta-ára-pénzköltés

Az alkohol esetén is hasonló mértékű pénzköltés figyelhető meg. Ha például a barátaiddal ülsz be valahova, akkor bármilyen alkoholt is fogyasztasz, legalább 1500-2500 forintot fizetsz érte. Egy este alatt gond nélkül 10 000 – 20 000 forint is elkölthetsz alkoholra. Érdemes odafigyelni ezekre, és attól, hogy barátaid dohányoznak vagy alkoholt fogyasztanak, neked még nem kell. Árt neked, a testednek és pénztárcádnak is.

A palackozott víz – a teljesen haszontalan pénzköltés

A palackozott víz egészségéről is megoszlanak a vélemények, de az biztos, hogy a környezetünknek és pénzünknek nem tesz jót. A rengeteg felhalmozott műanyag PET palack rombolja és károsítja bolygónkat, a mikroműanyagok pedig a szervezetedet. Ehelyett inkább szerezz be egy évekig használható kulacsot, amelyet újra és újra megtöltesz vízzel. Pénztárcád meg fogja köszönni, ha egy újabb pénzköltési szokásodról mondasz le.

Mire érdemes akkor pénzt költeni?

A fentiek közül mennyi jellemző rád? Biztosan megtaláltad te is azt, amelyik jellemző rád, és ideje készíteni egy új pénzügyi tervet. Vannak ugyanis olyan pénzköltési módok, amelyek inkább növelik majd a bevételeidet hosszútávon, mintsem elvennének belőle. Természetes, hogy első látásra felesleges kiadásnak tűnnek, de később biztos, hogy megtérülnek!

1.    Invesztálj magadba – a pénzköltés alapja

Az egyik legfontosabb, ha nem a legfontosabb helye a pénzednek, az önmagad. Legyen szó akár a megfelelő egészségügyi ellátásról, akár pszichológiai segítségről vagy tanulásról, továbbképzésről. Bármelyikről legyen is szó, biztosan megtérül ez a befektetés, és jó helyen lesz a pénzed.

Ide tartozhat az is, hogy könyveket veszel, amelyek bővítik a szókincsedet, önsegítő vagy pszichológiai könyveket vásárolsz, amelyekkel az önismereted mélyíted. Új nyelv tanulása, bármilyen tanfolyam vagy sport, edzés is biztosan jó befektetés.

Mindez ráadásul abban is segít, hogy gyarapodjon a tudásod, így emelkedjen a fizetésed is. Hosszútávon pénzt fektetsz be a még több pénz megszerzése érdekében. A kutatások szerint boldogabbak vagyunk, amikor látjuk és érezzük, hogy egyre jobbak vagyunk valamiben. Idősebb korunkban azonban ezt elfelejtjük és kezd kikopni életünkből a valódi tanulás öröme. Ennek oka részben a lexikális tudáson alapuló oktatásban is keresendő.

A megtérülés sokszor nem financiális, hanem másban nyilvánul meg, mint a boldogság, tudás, elégedettség, vagy az egészség. A sport, megfelelő egészségügyi ellátás a fizikai jóllétedhez és közérzetedhez járul hozzá, még abban az esetben is, ha drága. Ennek érdekében érdemes minden hónapban egy bizonyos összeget félretenni a fejlődésedre.

Ha például edzőterembe jársz, akkor a bérletre, ha tanfolyamot végeznél, akkor a tanfolyam havi részletére, vagy magánegészségügyi ellátásra, ha az egészséged a fontos. Törekedj arra, hogy megadj mindent testednek és a szellemednek, hogy frissen tartsd és gyarapítsd a tudásodat.

pénzköltés-mire igen

Vannak olyan kiadások, amik a testi-lelki jóllétünket, fejlődésünket szolgálják. Ezekre nem szabad sajnálnunk a pénzt, mert hosszútávú befektetések.

2.    Maximalizáld a boldogságot minden elköltött forintnál

Ahhoz, hogy úgy érezhesd, a pénzedet jól költötted el, nagyon fontos, hogy valódi boldogságot érezz minden egyes elköltött forint esetén. Hogy ez mit is jelent? Mindig arra költs, ami igazi boldogságot ad, még akkor is, ha drága. Ha például szeretsz különböző kultúrákat megismerni, akkor utazásra költsd a pénzt.

Amennyiben a meccsnézés ad valódi boldogságot, akkor pedig foci jegyekre. Azért, hogy ne teljesen értelmetlen és felesleges dolgokról szóljon a pénzköltés, az szükséges, hogy olyan dolgokra költsünk, amitől boldog leszünk.

A boldogság érzése azonban idővel egyre nehezebben érkezik meg, ugyanis nő az „ingerküszöb”. Már egy kis autó nem tenne boldoggá, csak egy hatalmas luxus BMW, vagy egy reggeli kávé már nem elég, még reggelivel is megleped magadat a kávézóban. Ezzel indulsz el a hedonista futópadon, amely során minél több, nagyobb vagy drágább dologra van szükséged ahhoz, hogy ugyanazt a boldogságot éld át. A témáról A hedonista futópad, avagy mennyi pénzzel lennél boldog? című cikkünkben többet olvashatsz.

Ehhez azonban nagy önuralom is szükséges: egyre többen érezzük azt, hogy muszáj a fogyasztói társadalom által ránk nyomott új dolgokat megvennünk. Már 2 éves a telefonod? Ideje lenne újabb ruhákat venni? Elromlott a mosógép? Ne gondolkozz a szerelő hívásán, vegyél újat. Ezek miatt sokszor érezhetjük azt, hogy nem hoz valódi boldogságot a vásárlás, és úgy ment el az összes pénzünk, hogy nem tudjuk, mire is költöttünk.

3.    Költs egy kicsit többet a minőségre – a pénzköltés tudománya

Ha a bölcs pénzköltési módot keresed, akkor bizonyos területeken kénytelen leszel többet költeni. Ennek oka pedig a minőség megfizetése. A döntésnél azonban mindig vedd figyelembe, hogy emberi természetünk része, hogy úgy gondoljuk, a magasabb ár magasabb minőséget jelent. A márkák bizony sokszor kihasználják ezt! Mielőtt megveszel valamit, amiről feltételezed, hogy magas a minősége, nézz utána a véleményeknek is.

Azaz érdekes ebben, hogy sokszor pont úgy tudsz spórolni, ha magas minőséget vásárolsz. Ennek oka, hogy nem kell havonta újra megvásárolni valamit, aminek a végén sokkal drágábban jössz ki, mintha elsőre drágább, de minőségibb terméket veszel.  Ide tartoznak:

  • Ruhák
  • Sportszerek és ruházat
  • Alkohol

Biztosan te is jártál már úgy, hogy megvetted drágán, majd elég hamar tönkrement az adott ruha, cipő vagy tárgy. Emiatt érdemes körültekintően vásárolni a márkás dolgokat, ráadásul, csak azért, mert rajta van egy logó, és sokkal drágább, mint a többi, nem biztos, hogy évekig használható lesz. Sok esetben ugyanis nem a márka határozza meg a minőséget.

Egy kevésbé ismert márka, amely szintén drágább árfekvésű, valószínűleg tovább bírja majd, mint egy nagyon márkás, vagy annak olcsó utánzata. A plusz pénzköltést ebben az esetben szintén hosszútávon úszod meg.

penzköltés 2

A minőségi ruhákon, sportszereken és az alkohol minőségén nem szabad spórolni. Utóbbi természetesen nem az alkohol ivására buzdít, hanem hogy ünnepekkor drágábbat vegyél, mert abban nincs annyi mérgező adalékanyag, és valódi gyümölcsből készül – főleg bor esetén.

4.   Az új autó vásárlása – a pénzköltés csapdája?

Az új autó vásárlásáról nem hiába terjedt el az a mondás, hogy amint kigurul a szalonból, már is feleződött az értéke. Nem véletlenül, hiszen az új autó inkább státusz, mintsem praktikum. Amikor megveszed az új autót, akkor nem fogsz vele spórolni, mert ugyanazt a pénzt költhetnéd valami olyanra is, ami valóban boldoggá tesz. Mégis sokan azt hiszik, hogy egy lízingelt, hitelre vett autó a felnőtté válás része. Ez azonban így nem helyes.

A használt autó nem azt jelenti, hogy valami már károsodott, sérült lenne. Mindössze azt, hogy már volt egy előző tulajdonosa, aki használta – ettől még az autó nem feltétlen rosszabb, mint új társai. Ha kíváncsi vagy arra, hogy mennyibe kerül egy autó fenntartása 2023-ban, itt elolvashatod: Mennyibe kerül egy autó fenntartása 2023-ban?

5.   Mindig tegyél félre – a pénzköltés esetére

Minden hónapban érdemes félretenni a fizetésed egy részét, általában 10-20 százalékot minimum. Akár megtakarítási számlát vezetsz, akár vésztartalékot építesz fel, kell, hogy legyen amihez tudsz nyúlni vészhelyzet esetén. Ezáltal segíted jövőbeli énedet, ha elromlik egy háztartási gép, vagy esetleg csökkenne a jövedelmed, táppénzre mennél.

Még egyetemistaként, a húszas éveink elején rendben van, ha hónapról-hónapra élünk, azonban ahogy megszerezzük életünk első munkáját, el kell kezdenünk félretenni. Ahhoz, hogy pontosan tudd, mennyit is tegyél félre, érdemes a Mindennapi pénzügyek és a pénzügyi tervezés című cikkünket elolvasni, amely segítséget nyújthat a pontos összeg kiszámításában. Minél inkább kézben tartod a pénzügyeidet, annál jobban megakadályozhatod a felesleges pénzköltést.

Amennyiben vésztartalékot szeretnél felépíteni, akkor arról mindent megtalálhatsz a Vésztartalék képzése: minden, amit tudnod érdemes című cikkünkben!

6.   Helyes út a környezetvédelem felé is

Redukáld le a fogyasztásodat, főleg az ételek tekintetében. A kimutatások szerint egy négy főből álló amerikai család az ételek 50 százalékát kidobja, vagyis évente 2.275 dollár végzi a kukában. Ennek megelőzése, és persze a pénzköltés megfékezése érdekében inkább tervezz előre. Tervezd meg, mit szeretnél főzni az adott héten, és az ahhoz szükséges hozzávalókból írj egy listát. Ezzel tudod megakadályozni, hogy olyan termékek is a kosaradban végezzék, amelyeket nem használsz fel.

A pénzköltésed szabályozása mellett ezzel a túlfogyasztást, mint globális problémát is megállíthatod. A tervezés nemcsak a pénztárcád barátja, a pénzköltés ellensége, hanem a környezetvédelem eszköze is.

Összefoglalás

Észrevehetted, hogy sokszor, ami neked nem tesz jót, az a környezetnek sem, így dupla okod van másképp, jobban csinálni. Ha elkezdesz magadra főzni, akciósan vásárolni, elhagyni a palackozott vizet, és újrahasznosított csomagolást és ajándéktasakot használni, biztosan sokat teszel magadért és a környezetért is.

Törekedj arra, hogy ellenállj a folyamatos „vegyünk, vegyünk, vegyünk!” hívószónak. Hosszútávon ugyanis láthatod, hogy ez oda vezet, hogy már nem tudod, hol folyik ki a pénz kezeid közül. Több tízezer forintot költesz el havi szinten olyan dolgokra, amelyek könnyen pótolhatók és nem adnak valódi boldogságot. Inkább keress olyan dolgokat, amelyekre megéri költeni, mert feltölt és boldoggá tesz.

A pénzköltés megakadályozása vagy csökkentése nagyon fontos környezetvédelmi szempontból is. Pénztárcád vastagsága is sokszor inkább azon múlik, mire, mennyit és hogyan költesz, nem azon, mennyi pénz érkezik a számládra. Részesítsd előnyben a hasznos kiadásokat, ruha, sportszerek esetén pedig inkább a minőséget. Lehet, hogy elsőre több pénzt költesz, de hosszútávon kevesebbet, hiszen tovább használhatod a minőségi darabokat.

Törekedj arra, hogy a pénzköltés a tudás, egészség, pihenés megvásárlásáról szóljon. Költs olyan dolgokra, amelyek valódi boldogságot és élményt biztosítanak számodras. Magadra, tudásod bővítésére, ismereteid szélesítésére mindig megéri költeni. Legyen szó sportról, könyvekről vagy tanfolyamokról, előbb-utóbb a fizetéseden is meglátszik, ha magadba invesztálsz!

Mit gondolsz, te mire költesz most túl sokat? Írd meg kommentben!

Kapcsolódó bejegyzések

Miért érzed magadat szegénynek?

Miért érzed magadat szegénynek?

Napjainkban minden arról szól, hogy a pénz mindenek felett áll. Az Instagram telis tele huszonévesekkel, akik bejárják a világot, miközben a sokadik ingatlanra tesznek szert. Sokan csak azért vállalnak egy munkát, amiben rosszul érzik magukat, mert jobban fizet, mint...

Hogyan leld örömödet az ünnepekben?

Hogyan leld örömödet az ünnepekben?

Az ünnepek közeledte két érzelmet válthat ki belőlünk a leggyakrabban: megkönnyebbülést, hiszen végre 1-2 hetes szünet vár ránk, vagy félelmet, hogy mennyi elintézni való még előttünk. Már novemberben megérkezett az összes dekoráció a boltokba, elindultak a...

Kritikus gondolkodásmód: Így fejleszd tökélyre!

Kritikus gondolkodásmód: Így fejleszd tökélyre!

Napjaink álhír halmazával nagyon nehéz felvenni a versenyt. Mit hihetünk el és mit nem? Hogyan mérjük fel valaminek az igazságtartalmát, ha képtelenség minden részletet megismerni és megérteni egy bonyolultabb kérdésben? Tájékozódunk jobbról és balról is, majd...

Források