Oldal kiválasztása

Az állásinterjú legtöbbünk számára egy feszengős, stresszes helyzet, amikor mindenképp meg akarunk felelni a leendő munkaadónknak. Lehet, hogy már régóta szemeztél az adott céggel, de csak most nyílt olyan pozíció, ami számodra is releváns. Az is lehet, hogy soha nem hallottál még a cégről ezelőtt, csak megtalált egy fejvadász, vagy az álláshirdetés megragadta a figyelmedet, és ezért jelentkeztél. Bárhogy is legyen, az állásinterjún dől el, hogy lesz-e közös jövőtök a céggel.

Sajnos gyakran elfelejtik az álláskeresők, hogy az állásinterjún nem csak arról van szó, hogy téged fel akarjanak venni. Ugyanolyan fontos az is, hogy te úgy érezd, hogy szeretnél az adott cégnél dolgozni, legfőképp a csapatba szeretnél tartozni. Bár nem vesz részt a teljes csapat az interjún, de ha a leendő főnököddel nincs meg a „kémia”, akkor nem lesz könnyű dolgod a cégnél töltött éveid alatt.

Biztos, hogy a HR-es és a potenciális leendő főnököd is rengeteget fog mesélni arról, hogy milyen a cég, milyen juttatások és támogatások vannak náluk. Mindazonáltal a valódi fontos kérdések általában kimaradnak. Ennek oka az, hogy azt várják, hogy te tedd fel azokat! Nézzük, melyik is az a 25 kérdés, amelyek közül néhányat mindenképp tegyél fel az interjún!

Mikor érdemes új munka után nézni?

Az állásinterjús helyzeteket senki sem kedveli igazán, viszont egy új munka megszerzéséhez elengedhetetlen, hogy részt vegyél rajtuk. Még akkor is, ha egyéni vállalkozó vagy: az ügyfél megszerzése pontosan ugyanúgy egy interjú, mint amikor alkalmazottként jelentkezel valahova. Éppen ezért elkerülhetetlen, hogy felkészülj egy ilyen alkalomra, hiszen lehet, hogy álmaid állása múlik ezen az egy órás beszélgetésen.

Természetes, hogy például, amikor a karriered elindítása érdekében kerülsz életed első állásinterjújára még nincsenek ismereteid a munka világáról. A Karrier indítása – Hogyan csináld jól? című cikkünkben eligazítunk az első hetek és hónapok útvesztőjében.

Előfordulhat az is, hogy egy válság miatt elveszíted a munkádat, vagy nem kapsz olyan fizetésemelést, amivel a továbbiakban is tudod fedezni a költségeidet. Ennek folyamatáról tudsz olvasni a Válság hatása a karrierre című cikkünkben.

Állásinterjúra kerülhet sor egy belső pozíció megpályázása esetén vagy előléptetés során is. Emellett az okok között szerepelhet az is, hogy új menedzsment lesz, megváltozik a céges kultúra vagy már nem tartogat elegendő kihívást a pozíció. Bárhogy is legyen, az elhatározásnak magától kell jönnie!

Az állásinterjú kérdéseinek fontossága

Az állásinterjún eldől, hogy:

  • Alkalmas vagy-e a pozíció betöltésére, a feladatok ellátásra szakmailag?
  • Be tudnál-e illeszkedni a csapatba?
  • Milyen lenne a leendő feletteseddel a kapcsolatod?
  • Neked hogyan tetszik a cég?

Általában mindenre figyelünk az interjún, csak éppen az utolsó pontra nem. Pedig, ha valami rossz előérzeted van egy céggel kapcsolatban, akkor arra érdemes hallgatni. Előtte azonban van néhány kérdés, amit mindenképp érdemes feltenni az interjú során, hátha ezáltal csillapodik az a kellemetlen érzésed.

Az általános kérdések, amelyeket neked tehetnek fel, szinte csak a szakmai előéletedre vonatkoznak. Milyen szakmai tapasztalatod van, mitől lennél alkalmas a pozíció betöltésére, milyen erősségeid vagy éppen gyengeségeid vannak.

Számodra viszont az elsődleges szempont nem a munka és a feladatok, hanem a munkakörülmények. A munkakörülményeket pedig nem fedi le teljes egészében az, hogy kapsz egy laptopot és a munkaidő 9-17 óra között lesz.

Az alapok egy állásinterjú során

A legfontosabb alaptétel, amely nélkül kérdéseket sem fogsz tudni feltenni az interjú végén, hogy nézz utána a cégnek. Weboldal, Facebook oldal, LinkedIn oldal vagy akár egy ott dolgozó ismerős – minden jól jöhet. Próbáld meg elkapni a cég esszenciáját: milyen a céges kultúra? A hangnemből például láthatod, hogy ha magázódnak, akkor valószínűleg hierarchikus, bürokratikus és talán kissé merev is. Míg, ha tegeződő, akkor barátságosabb, közvetlenebb az atmoszféra.

Érdemes felmérni, hogy mennyi emojit használnak: ha már-már olvashatatlan tőlük a szöveg, akkor lehet, hogy túlságosan is baráti a hangulat. Ügynökségeknél például előfordulhat az ilyesmi, hogy már a haverjuknak tekintenek, amely gyakran együtt jár azzal is, hogy teljesen összemosódik a magánélet és a munka: rengeteg túlóra és folyamatos közös programok várnak rád.

Természetesen ez nem minden esetben igaz, sőt, vannak olyan szakmák vagy iparágak, ahol kötelező a magázódó hangvétel, gondoljunk csak a pénzügyi szférára. Inkább ajánlott azt figyelembe venni, hogy neked milyen az első benyomásod a céges anyagok elolvasása után.

Miért akarja a munkáltató, hogy tegyél fel kérdéseket?

Az állásinterjú legvégén minden egyes interjú után (de lehet, hogy közben is) megkérdezik az interjúalanytól, hogy van-e bármilyen felmerülő kérdése. Ennek több oka is szokott lenni: az első, hogy felmérik, mennyire érdeklődsz a cég/pozíció iránt. Ha itt azt mondod, hogy most semmilyen kérdésed nincs, akkor azt úgyis vehetik, hogy nem érdekel a pozíció, meggondoltad magad.

A másik ok, hogy az interjúztató is tudja, hogy biztosan kihagyott valamit a cég és a pozíció bemutatásánál, úgyhogy adott az alkalom, hogy rákérdezz valamir. A harmadik ok pedig az, hogy felmérjék, mennyire értetted meg az eddigieket. Ha ugyanis olyanra kérdezel rá, amit már háromszor elismételtek, nem biztos, hogy jól jössz ki az interjúhelyzetből.

Kerülendő kérdések az állásinterjú során

Mielőtt rátérünk a 25 legjobb kérdésre, nézzük meg, mi az, amit semmiképp ne kérdezz meg! Ezek közé tartoznak azok, amelyek azonnal fényt derítenek arra, hogy nem néztél utána a cégnek, pozíciónak. Ezek a kérdések a következők:

  • Mivel is foglalkozik pontosan a cég?
  • Kik az ügyfelek?
  • Már nem is emlékszem az álláshirdetésre, milyen feladatok is vannak?

Az olyan kérdéseket is érdemes kerülni, amelyek már most előrevetítik, hogy nem tervezel hosszú távon a cégnél:

  • Mennyi is a próbaidő?
  • Mennyi lesz utána a felmondási idő?
  • Ha megkapom az állást, mehetek szabadságra azonnal?
  • Esetleg dolgozhatok más órákban/napszakban?

Mindezek mellett pedig az interjúztatók, ott dolgozók magánéletét firtató kérdéseket is kerüld el.

25 kérdés, amit az állásinterjú végén tegyél fel

Természetesen nem szükséges mind a 25 kérdést feltenned, sőt jobb, ha nem így jársz el, de legalább néhánnyal érdemes készülnöd, hogy nyitottnak és továbbra is érdeklődőnek tűnj. Ahhoz, hogy jó kérdéseket tegyél fel, ajánlott már akkor összeírni legalább 5-8 darabot, amikor felkészülsz az interjúra.

Feltehető kérdések az állásinterjú során

állásinterjú

A feladatokat és elvárásokat boncolgató állásinterjú kérdések:

  1. Milyen lenne az ideális új munkatárs?
  2. Milyen pontosan egy napja a leendő kollégának, milyen pontos feladatai lennének?
  3. Lehet számítani túlórára?
  4. Van lehetőség home office-ra?
  5. Mennyi utazással lehet számolni?
  6. Van-e a cégnek képzési programja?
  7. Milyen előre lepési lehetőségek vannak cégen belül?
  8. Hogyan fogom tudni átvenni a feladatokat? Kapok hozzá segítséget a jelenlegi munkatárstól?

A céget érintő kérdések:

  1. Melyik másik cég a legnagyobb versenytárs?
  2. A weboldalon láttam, hogy több leányvállalata is van a cégnek, több országban is. Milyen irányba terjeszkedne a cég?
  3. Van lehetőség ezekből az irodákból/országokból dolgozni?
  4. Mi a céges stratégia célja az idei évre?

Az irodáról és a csapatról:

  1. Hányan dolgoznak ezen a részlegen?
  2. Hogyan fogok tudni beilleszkedni a csapatba, lesz esetleg valamilyen segítségem erre?
  3. Kikkel fogok együtt dolgozni, tudnának mesélni róluk? Mekkora a csapat, kik dolgoznak ott?
  4. Ki lenne a leendő felettesem?
  5. Van valamilyen teljesítményértékelési rendszerük?

A céges kultúra:

  1. Milyen gyakoriak a céges rendezvények?
  2. Vannak csak a részlegnek vagy a csapatnak szóló céges rendezvények?
  3. Van kötelező ruhaviseleti szabályuk?
  4. Gyakran kell együtt dolgoznom majd más részlegekkel?

Az interjúztatóról:

  1. Mit szeret a legjobban ezen a munkahelyen?
  2. Milyennek írná le a csapatot?
  3. Mióta dolgozik itt?
  4. Mely céges kultúra elemeket szereti a legjobban?

Ha pedig valamilyen csoda folytán mindezekre a kérdésre kaptál már választ az interjú során, akkor érdemes a kiválasztási folyamatról érdeklődni. Például, hány körre lehet még számítani, mi alapján dől el, hogy kit választanak, esetleg mikorra várható visszajelzés tőlük? Arra azonban ügyelj, hogy ne kérdezz rá direktben, hogy most megfeleltél-e az interjún! Ez türelmetlennek tűntethet fel, így érdemes kerülni az ilyen direkt kérdéseket.

A még professzionálisabb benyomásért az állásinterjún

Az állásinterjú során apró lépéseket tehetsz azért, hogy profi szakember benyomását keltsd. Ilyenek lehetnek az alábbi kis praktikák:

  • Vigyél magaddal jegyzetfüzetet és tollat. Ezáltal tudsz akár jegyzetelni is, illetve ide felírhatod előre a kérdéseidet, így felkészültnek fogsz tűnni.
  • Az egyik kérdésedben érdemes a weboldalon olvasottakra utalni. Ezáltal látszik, hogy utána néztél a cégnek! Ilyen lehet, például, hogy „Láttam a weboldalon, hogy itt és itt van leányvállalat. Jól látom, hogy Nyugat-Európába terjeszkedik a cég?”
  • Mielőtt felkészülsz az interjúra, gondold végig, mi a legfontosabb számodra, hogy azonnal igent mondj az állásra. Érdemes ugyanis ez alapján összeírni a kérdéseket. Például, ha szeretnél otthonról dolgozni, akkor ennek lehetőségét mindenképp vesd fel! 

Ha mindezt betartod, biztos, hogy kiváló benyomást teszel a HR-es kollégára, leendő főnöködre. Aktív hallgatónak, felkészültnek és professzionálisnak fogsz tűnni, ami a mai világban meglehetősen ritka! A legtöbb interjúztatónak az a legfontosabb, hogy ne tűnj unottnak az interjún, légy nyitott és érdeklődő – az ilyen kolléga ugyanis aranyat ér!

Összefoglalás

Életed legelső vagy egy új munkahely megszerzéséhez elkerülhetetlen az állásinterjú. Ugyanis az állásinterjú biztosít lehetőséget arra, hogy felmérjenek téged és a képességeidet, de arra is szükséges, hogy te el tudd dönteni, szimpatikus-e a cég vagy sem. Ha nem, vagy nem vagy biztos benne, inkább ne vállald el a munkát akkor sem, ha téged választanak, mert nem lesz hosszú távú megoldás.

Mindehhez viszont elengedhetetlen, hogy te magad is tegyél fel kérdéseket. Ehhez először böngészd át a cég weboldalát és közösségi média oldalait, majd tedd fel magadnak a kérdést: mi az, ami számomra fontos egy munkahelyben? Ezekkel kapcsolatosak legyenek a kérdéseid, és mindenképp vigyél magaddal jegyzetfüzetet és tollat, ahova felírod a kérdéseket és jegyzetelhetsz az állásinterjú során.

Érdemes lehet a céges életről, a csapatról, az előremeneteli lehetőségekről, irodáról kérdezősködni. A végén pedig, ha minden másra már kaptál választ, akkor a kiválasztási folyamat következő lépéseiről érdeklődj. A legfontosabb, hogy nyitottnak és érdeklődőnek tűnj, ezért szükségesek a kérdések is, hiszen enélkül az interjúztatók azt gondolhatják, hogy nem érdekel az adott pozíció.

Neked van egy jól bevált kérdésed állásinterjúra? Írd meg kommentben!

Felhasznált források

Kapcsolódó bejegyzések

Miért érzed magadat szegénynek?

Miért érzed magadat szegénynek?

Napjainkban minden arról szól, hogy a pénz mindenek felett áll. Az Instagram telis tele huszonévesekkel, akik bejárják a világot, miközben a sokadik ingatlanra tesznek szert. Sokan csak azért vállalnak egy munkát, amiben rosszul érzik magukat, mert jobban fizet, mint...

Hogyan leld örömödet az ünnepekben?

Hogyan leld örömödet az ünnepekben?

Az ünnepek közeledte két érzelmet válthat ki belőlünk a leggyakrabban: megkönnyebbülést, hiszen végre 1-2 hetes szünet vár ránk, vagy félelmet, hogy mennyi elintézni való még előttünk. Már novemberben megérkezett az összes dekoráció a boltokba, elindultak a...

Kritikus gondolkodásmód: Így fejleszd tökélyre!

Kritikus gondolkodásmód: Így fejleszd tökélyre!

Napjaink álhír halmazával nagyon nehéz felvenni a versenyt. Mit hihetünk el és mit nem? Hogyan mérjük fel valaminek az igazságtartalmát, ha képtelenség minden részletet megismerni és megérteni egy bonyolultabb kérdésben? Tájékozódunk jobbról és balról is, majd...