Oldal kiválasztása

A reziliencia, másnéven a pszichológiai immunrendszerünk, amelyről ugyanúgy gondoskodni kell, mint a fertőzésekkel, baktériumokkal szemben védekező testi immunrendszerünkkel. Ahogy testünknek, lelkünknek is vannak sérülései, amelyeket mi magunk meggyógyíthatunk, vagy kérhetünk hozzá segítséget – akárcsak orvosi segítséget valamilyen testi sérülés esetén.

A reziliencia nem egyfajta tulajdonság, inkább egy dinamikus folyamat, amelynek segítségével az egyén képes egy megterhelő helyzethez megfelelően alkalmazkodni. Ha fenyegetés, katasztrófa vagy szerencsétlenség történik velünk, akkor képesek vagyunk visszaállítani az optimális működésünket, megoldani a problémát, és nem hagyjuk, hogy az maga alá gyűrjön minket.

Szerencsére a reziliencia emiatt egy tanulható, növelhető képesség, amit sosincs késő elkezdeni kitanulni. Bemutatunk néhány lépést, amelyek segítségével erősítheted a pszichológiai immunrendszeredet, hogy minél gyorsabban regenerálódhass egy trauma vagy probléma után!

A reziliencia pszichológiája

A reziliencia ereje abban rejlik, hogy képesek vagyunk akár a sokkszerű külső hatások ellenére is alkalmazkodni a környezetünkhöz. Az elmúlt néhány évtizedben jónéhány definíciója született, de ami közös, hogy egy olyan vonás, amely segíti a hatékony megküzdést. Ez azonban nem azt jelenti, hogy akinek magas a pszichés rugalmassága, az nem él át stresszt.

A reziliencia természetesen nem teszi meg nem történtté az eseményeket, nem tudod kitörölni a stresszt vagy a nehézséget, amivel szembe kell nézned, és nem fogod egy rózsaszín szemüvegen át sem nézni a világot. Mindössze tudomásul veszed, hogy most az életben ez történik, ez vár rád, ezzel kell megküzdened. Ugyanúgy átéled a fájdalmat, gyászt vagy a szenvedést, de a hozzáállásod segít abban, hogy meg tudj vele küzdeni.

A reziliencia típusai

A rezilienciának 4 fajtája van: a pszichológiai, érzelmi, fizikai és a közösségi reziliencia. A pszichés vagy pszichológiai azt mutatja meg, hogy mennyire vagy képes alkalmazkodni a hirtelen létrejött új körülményekhez, milyen fejlettek a megküzdési módjaid, amelyek átlendítenek a nehézségeken.

Az érzelmi reziliencia során azt mérik, hogy mennyire vagy képes stressz hatására kontrollálni és kezelni az érzelmeidet. Ha magas a mértéke, akkor tudod, hogy mikor és miért érzed magad úgy ahogy. Optimistán tekintesz a jövőbe még krízis esetén is, így képes vagy egészséges maradni.

A fizikai rezilienciához tartozik a kitartás, erő, és hogy milyen gyorsan tudsz meggyógyulni. Ez segít abban, hogy lelassítsd az öregedést: az egészséges életmód, alvás, elegendő mennyiségű kikapcsolódás fontos szerepet játszik abban, hogy jól érezd magad a bőrödben.

A közösségi reziliencia során egy közösség adaptációját, alkalmazkodó képességét nézik. Egy terrortámadás vagy a mostani járványhelyzet, esetleg egy tüntetés mutatja meg, hogy egy közösség békés, nyugodt vagy erőszakos ilyen stresszorok esetén.

Az első, tehát a pszichológiai reziliencia különböző technikákkal szerensére fejleszthető. Ebben a cikkben ezekről olvashatsz.

A reziliencia négy típusa a pszichológiai, érzelmi, fizikai és közösségi reziliencia, amelyből mi most az elsővel foglalkozunk.

Hogyan építsük a rezilienciát?

1.    Amit átélsz, az valódi és rendben van

Mindannyian más nehézségekkel nézünk szembe. Ha mi épp egy szakításon megyünk át, nem nyugtat minket a gondolat, hogy Etiópiában éppen éheznek a gyerekek. Pedig sokan ezt „vágják hozzánk”, hogy kicsit átkeretezzük gondolatainkat. Ez azonban a lehető legkevesebb helyzetben nyújt segítséget.

Valóban léteznek a sajátunknál sokkal nagyobb problémák, azonban számunkra mindig az éppen aktuális stresszforrás jelenti a valódi kihívást. Az, amit érzünk, az valódi fájdalom, és nem összehasonlítható más szenvedésével. Mindannyian ugyanolyan érzéseken megyünk keresztül 1-1 trauma során, legyen szó szakításról, éhezésről vagy arról, hogy elvesztettük a munkánkat.

A düh, fájdalom (ami nem ritkán testi fájdalommá válik), szenvedés, frusztráció és szorongás minden ilyen helyzetben ott van. Nekünk kell felismernünk és el kell fogadnunk azokat. Lenézni akár más, akár saját érzelmeinket nem helyénvaló, ugyanis elfojtáshoz, elnyomáshoz, vagy éppen nem megfelelő alkalmazkodási és probléma megoldási stratégiák elsajátításához vezethet.

2.   Koncentrálj arra, amit befolyásolni tudsz – a reziliencia titka

Ahogy az élet igazságai cikkben is olvashattad, a változás állandó. Sokszor úgy változnak meg számunkra a körülmények, hogy úgy hisszük, nem nekünk kedvező. Ennek ellenére el kell fogadnunk, hogy most ennek van itt az ideje. Mi magunk is folyton változunk, ugyanígy tesznek a körülöttünk élők is, ezáltal a környezetünk is megváltozik.

Ahelyett, hogy azon aggódunk, stresszelünk vagy szorongunk, hogy nem tudunk változtatni bizonyos dolgokon, arra kell koncentrálnunk, hogy mi az, amin tudunk. Krízis helyzetben még könnyebben esünk pánikba, hogy mi is történik körülöttünk, és mi nem tudunk tenni semmit. Ilyenkor érdemes fókuszt váltani: ahelyett, hogy azon töprengünk, „mi lett volna ha”. Ahelyett, hogy arra figyelünk mit tennénk másként, arra kell figyelni, amit kontrollálni tudunk.

A reziliencia fejleszthető, de csak akkor, ha olyan problémát próbálunk megoldani, amire van ráhatásunk. Bármilyen apró lépést is tehetünk csak azért, hogy megváltoztassuk a megváltoztathatót, tegyük meg! A legkisebb dolog is további változások láncreakcióját válthatja ki, ami majd nekünk kedvezhet.

 3.    Tűzz ki reális célt – a reziliencia növeléséhez

A nehéz helyzet során sem érdemes belesüppedni a fájdalomba, szenvedésbe, hanem őrizd meg a hidegvéredet. Nézz magadba, keresd meg, melyik erősséged segíthet megoldani a problémát, és tűzz ki reális célt. A célok elérése növeli önbizalmadat, segít beosztani energiáidat, felismerni, mire éri meg pazarolni azt, és mire nem. Erősíti azt az érzést, hogy képes vagy megoldani az előtted álló feladatot és eddig is mindent túléltél.

Ezzel együtt a negatív gondolataidat is átalakítod. Már nem a rosszat fogod látni, hanem átállsz egy megoldó, cselekvőképes hozzáállásra, ami cselekvésre ösztönöz, és hogy minél hamarabb megoldd az adott problémát. Ezáltal hamarabb túllendülsz a nehéz helyzeteken, és nem mellesleg ezzel hozzájárulsz a magasabb reziliencia megszerezéséhez.

Összefoglalás

A reziliencia mértéke jelentős összefüggést mutat különböző krónikus betegségek, a cukorbetegség és a rák csökkenésével. Minden tanulmány azt mutatja, hogy minél magasabb a reziliencia szintünk, annál könnyebben küzdünk meg ezekkel a betegségekkel vagy kisebb a lehetősége a kialakulásukra. Fontos, hogy életünk során építsük, hogy minél könnyebben, gyorsabban és rugalmasabban állhassunk a nagy kihívásokhoz.

Minden, amit átélsz, valódi, és neked sokat jelent, így ne hagyd, hogy mások azt éreztessék veled, hogy nem fontos az, ami történik veled. Ahogyan érzed magad és amilyen problémákkal találod szembe magad, mind valós és fájdalmas, és tudsz rajtuk változtatni.

Tűzz ki reális, megvalósítható célokat, amik a probléma megoldását elősegítik. Ha nem megy, az is lehet a megoldás, hogy mástól kérsz segítséget.

Pszichés rugalmasságunk az alkalmazkodásban, az önismeretben, a problémák megoldásában szükséges, és megelőzheti a mentális betegségek, mint például a depresszió kialakulását. Ha reziliens vagy, akkor könnyebben veszed majd az akadályokat és az élet kihívásait, így pozitívabban állsz majd az élethez, ezzel pedig segíted saját magadat.

Felhasznált irodalom

Kapcsolódó bejegyzések

100 apróság, amivel erőlködés nélkül tudod fejleszteni életed

100 apróság, amivel erőlködés nélkül tudod fejleszteni életed

Az életünk során olykor nehéz elérni azokat a nagy álmokat, amelyekről úgy gondoljuk, hogy igazán boldoggá, elégedetté tennének minket. Egy új munkahely keresése vagy akár egy teljes karrierváltás hatalmas lépés lehet a boldogság felé vezető úton. Viszont az ilyen...

Miért érzed magadat szegénynek?

Miért érzed magadat szegénynek?

Napjainkban minden arról szól, hogy a pénz mindenek felett áll. Az Instagram telis tele huszonévesekkel, akik bejárják a világot, miközben a sokadik ingatlanra tesznek szert. Sokan csak azért vállalnak egy munkát, amiben rosszul érzik magukat, mert jobban fizet, mint...

Hogyan leld örömödet az ünnepekben?

Hogyan leld örömödet az ünnepekben?

Az ünnepek közeledte két érzelmet válthat ki belőlünk a leggyakrabban: megkönnyebbülést, hiszen végre 1-2 hetes szünet vár ránk, vagy félelmet, hogy mennyi elintézni való még előttünk. Már novemberben megérkezett az összes dekoráció a boltokba, elindultak a...