Oldal kiválasztása

Az introvertált személyiség egy csendes, visszahúzódó, óvatos személyiség – legalább is ilyennek látják őket a pólus másik oldalán lévő extrovertáltak. Nem kérnek a figyelemből, inkább meghúzódnak a háttértben, nem annyira kedvelik a nagy társasági eseményeket, mert azok kimerítik az energiakészleteiket.

A skála másik oldalán állnak az extrovertáltak – a buli középpontjai! Keresik a figyelmet, az interakciót, mások társaságát, és nincs olyan, hogy ők kihagynak egy összejövetelt – nélkülük egyébként sincs valódi buli! Lelkesek és akkor érzik magukat elevennek igazán, ha történnek körülöttük a dolgok.

Az introvertáltság egy személyiségjegy, amelynél az egyén inkább a belső világára figyel és fókuszál, nem pedig a külvilágban lévő stimulációra. Az introvertáltak lakosság körülbelül 25-40 százalékát teszik ki, de még így is rengeteg félreértés van a témában. Az első és legfontosabb, hogy az introvertáltság nem egyenlő a szociális fóbiával vagy szorongással. Míg előbbi csak egy személyiségjegy, a szociális fóbia vagy szorongás mindenképp szakember segítségét igényli.

Cikkemben bemutatom, hogy milyen különlegesek is az introvertált személyiségek. Talán nem vesznek le a lábadról első pillantásra, nem „beszélik le rólad a nadrágot is”, de az biztos, hogy rengeteg csodás tulajdonsággal rendelkeznek. Emellett ajánlok hivatalos tesztet is, ahol megtudhatod, te magad melyik típusba tartozol.

Az introvertált vs. extrovertált eredete

Az introvertált és extrovertált személyiség fogalmakat 1920-as években Carl Jung bontotta ki részletesen. Jung a pszichológusok egyik atyja, az analitikus pszichológia megalkotója, Freud egyik kedves barátja volt. Jungnak köszönhetjük az archetípusokat, a kollektív tudattalan fogalmakat, mindemellett pedig ő maga is az álmokat elemezte, amelyek szintén a tudattalan megnyilvánulását jelentette.

Jung szerint két pszichés attitűd létezik: az extrovertált, aki kívülről érkező ingereket keres, és az introvertált, aki belülről jövőket. Később pedig 4 pszichés funkciót különböztetett meg, amelyek a gondolkodás, érzés, érzékelés és az intuíció – amelyek közül legalább egy dominálja a személyiséget.

Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy valamelyik az első kettő, illetve még egy a következő négy közül nagyban meghatározza azt, hogy hogyan gondolkodunk, honnan töltekezünk fel és merülünk le, valamint hogyan hozunk döntéseket.

Jung a spiritualitás és a vallások felé fordult később, így nem csak a pszichiátria és pszichológia területén hagyott maga után maradandót.

A személyiségtípusokat már csak mérni kellett, aminek első verziója Myers-Briggs-típuselmélet (MBTI) néven jött létre a második világháború idején.  Ennek több verziója is létezik, a néhány kérdésestől a 72 kérdésesig, és a kitöltése után egy négy betűből álló rövidítést kapsz. Ha az első betű I, akkor introvertált vagy, ha E, akkor inkább extrovertált.

Ki introvertált?

Az introvertált személyiség inkább a belső világra fókuszál, nem pedig a külvilágra. Az introvertált és az extrovertált típus egy skála két végén található, így a legtöbb ember valahol a skálán helyezkedik el, nem a két végén. Az introvertáltak inkább csendesebbek, a társas helyzetek inkább elnyelik az energiájukat. Éppen ezért valamilyen esemény, buli után úgy érzik, egyedül kell tölteniük egy kis időt ahhoz, hogy feltöltsék a lemerült akkumulátort.

introvertalt_extrovertalt_skala

Az introverzió és extroverzió inkább egy skála két végpontjának tekinthető, és a legtöbb ember nem kifejezetten egyik vagy másik, hanem inkább a kettő keveréke.

Ez azonban nem azt jelenti, hogy az introvertált emberek félnének másoktól, vagy ne szeretnék az embereket. Nyugodt környezetben nagyon is szeretnének kis társasággal vagy négyszemközt beszélgetni.

Hogyan működik az agyunk?

Agyunkban a RAS rendszer felelős azért, hogy mennyire vagyunk ébren, és ez felelős az alvás és ébrenlét közti tranzakcióhoz. Emellett ez a rendszer felelős azért, hogy mennyi információt gyűjtünk be a külvilágból, amikor ébren vagyunk. Fenyegető helyzet esetén a RAS megnöveli az ébrenléti szintet, ilyenkor érezzük, hogy „szinte felerősödnek az érzékeink”, és testünk készen áll szembenézni a helyzettel.

Az átlag aurosal szintünk mindenkinél más és más – van, akinél alacsonyabb, van, akinél magasabb. Az emberek 15 százalékának alacsonyan van, 15 százalékának magasabban, a maradék 70 százaléknak pedig valahol középen.

Az introvertált embereknek átlagosan magasabban van az aurosal szintjük ébrenlét során, ezért keresnek nyugodtabb helyet. A túlstimulációtól tartva menekülnek az olyan helyzetektől, ahol még több inger éri őket. A magasabb aurosal szint miatt sokkal több információt fogadnak be a környezetből, ezért elfáradnak. Akkor tudják ezeket az információkat befogadni, amikor egyedül vannak, így muszáj több időt tölteniük egyedül, nyugodt, biztonságos környezetben.

Mi alapján azonosíthatod be magad introvertáltnak?

Introvertált vagy extrovertált vagy? Lehet, hogy te magad sem tudod biztosan. Bár azt hinnénk, hogy az introvertáltak csak otthon ülnek egész nap, kerülik a társaságot, mivel egy skáláról beszélünk, ezért elég sok félék lehetnek. Természetesen vannak a skála ezen végén lévő emberek is, akik tényleg inkább otthon maradnak egy jó könyvvel, mint hogy elmenjenek társasági életet élni.

Lehet, hogy még te magad is meglepődnél, hogy néhány olyan introvertált is létezik, akik valójában a buli lelkei! Nézzünk néhány tipikus jelét az introvertáltságnak.

Sokat időt tölteni az emberek között leszívja az energiádat

Szoktad magad fáradtnak érezni azután, hogy sok emberrel töltesz időt? Egy egész napos, másokkal töltött idő után azt érzed, muszáj kicsit egyedül lenned? Az egyik legfontosabb introvertált jellemző, hogy a társas események kivesznek belőled energiát, míg az extrovertáltak abból nyerik az energiájukat. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy minden introvertált kerüli a társasági életet.

A legtöbben ennek ellenére is szeretnek másokkal tölteni időt, főleg a legfontosabb, közeli emberek társaságában. Míg egy extrovertált inkább azért mennek bulizni, hogy megismerjen új embereket, az introvertáltak inkább választják néhány közeli barátjuk társaságát egy jó beszélgetésre.

Szeretsz elvonulni

Introvertált személyiségként nincs is számodra jobb program, mint egyedül, a hobbijaidat megélve tölteni az idődet! Rögtön feltöltődsz egy jó egyedüli séta vagy könyv olvasása után. Ez azonban nem azt jelenti, hogy az introvertáltak mindig egyedül szeretnének lenni. A legfontosabb, hogy egy társasági esemény után inkább egyedül lennél kicsit, és ebben semmilyen rossz dolog nincs.

Néhány barátod van csak

Introvertáltként sokszor találkozhatsz azzal a feltételezéssel, hogy nem szereted az embereket. Azonban ez nem így van, mindössze nem szeretsz túl sok ember között lenni. Inkább választasz néhány közeli barátot, és velük töltöd az idődet. Ha valakit befogadsz a köreidbe, akkor az nagyon szerencsés, mert örök életre nyert egy barátot.

Az extrovertáltaknak óriási baráti vagy haveri körük van, akikkel sok időt töltenek. Az introvertáltaknak csak néhány közeli barátjuk, és azokkal szeretnek négyszemközt találkozni. A mély, intim beszélgetéseket preferálják a vad bulik helyett, és éppen ezért általában a csitt-csett sem tartozik erősségeik közé. Bár elsőre lehet nem vesz le a lábadról egy introvertált, később biztosan elnyeri a bizalmadat!

Mások csendesnek gondolnak – az introvertált egyéniség

Az introvertáltakat csendesnek és visszahúzódnak gondolják, ezért tévesztik össze a félő személyiséggel. A nagyon visszahúzódó személyek félnek is attól, hogy másokkal kerüljenek kapcsolatba, nagyon öntudatosak és mások jelenléte megbénítja őket. Az introvertáltak azonban könnyen ismerkednek, nem félnek társas helyzetben, egyszerűen csak nem részesítik előnyben azokat.

Sokszor elbambulsz

Az introvertált személyiségek gyakran „menekülnek” a valóságból azáltal, hogy elbambulnak, kicsit kiesnek a valóságból. Ez amolyan túlélési mód arra az esetre, ha túl sok inger éri őket vagy kaotikus a helyzet. Másoknak úgy tűnhet, mintha nem fókuszálnál, nem tudnál koncentrálni, pedig valójában épp, hogy azt teszed – csak a belső világodba. Bemenekülsz kicsit a belső világodba, és próbálsz némi egyedüllétet megélni pár másodperc vagy perc alatt – nehogy túlstimulálódj.

Inkább írsz, mint beszélsz – tipikus introvertált tulajdonság

Az introvertált személyiségek előnyben részesítik, ha írásban kell kommunikálni, mintha szóban. Szereted jobban átgondolni, amit válaszolni fogsz, és sokszor erre szóban nincs lehetőséged. Ettől függetlenül tudsz mély beszélgetéseket végig vinni, de lehet, hogy jobban analizálod közben a másik felet, mint kellene.

introvertalt_kommunikacio

Az introvertáltak inkább írásban szeretnek kommunikálni.

Csapatmunka introvertált személyiségként?

Az introvertáltak kedvelik a társaságot, de a lehető legtöbb helyzetben inkább olyan munkát választanak, amelyben egyedül lehetnek. Egy munkahely rengeteg társas helyzetet szül, ami nem annyira vonzó egy valódi introvertált számára. Ezért lehet, hogy olyan szakmát választanak, amelyek során akár szabadúszó egyéni vállalkozók is lehetnek: az író, könyvelő, informatikus, programozó, grafikus mind vonzó számukra.

Magába forduló és kíváncsi

Sokat álmodozol, tervezgetsz, és rengeteg meg nem történt eseményt képzelsz el? Ez azért van, mert nagyon aktív belső életet élsz. Töprengsz, gondolkodsz, és legvégső soron folyamatosan megfigyeled magadat. Ez hajt az önismeret vagy a kutatómunka irányába. Az introvertáltak fel akarják fedezni a világot, meg akarják azt ismerni, és megtudni, hogyan működnek a világ dolgai. Mások vagy önmaguk ismerete ugyanolyan fontos, mint felkelni reggelente az ágyból.

Lehet egy introvertált vezető?

Jogosan gondolkodhatsz el azon, hogy vajon az introvertált személyiség jó vezető lehet? Bill Gates, Mark Zuckerberg, Elon Musk, Albert Einstein – csak hogy néhányat említsek az introvertált vezetők és tudósok közül. Az introvertáltak szuper vezetőké válhatnak, azonban inkább a saját értékrendjük vezetik őket, és nehezen hoznak meg döntéseket. Képesek másokat motiválni és elérni a fontos célokat, és az igazán proaktív embereket képesek jól irányítani.

Az introvertált személyiség jobb hallgatóság, átgondolja, kielemzi a mondanivalót, ahelyett, hogy rögtön válaszolna.  Ha egy munkavállaló vagy vásárló nem boldog vagy nem elégedett, akkor egy introvertált vezető meghallgatja. Mélyen megkeresi az okokat, átgondolja a megoldást, és meglát olyan üzleti lehetőségeket, fejlesztési területet, amit lehet, hogy egy gyorsan reagáló extrovertált kihagyna.

introvertált_vezeto 

Az introvertált vezető jó hallgató, empatikus, megértő, elemezi a mondanivalódat így képes új fejlődési lehetőségeket észrevenni.

 

Miért ünnepeljük az introvertált személyiséget?

Az introvertált személyiségeket sokszor hívják furának – pedig csak elmerülnek a belső világukban! Egy kutatás szerint az introvertáltak hajlamosabbak a depresszióra, egy másik kutatás eredménye pedig az, hogy kevésbé boldogok, mint extrovertált társaik.

Egyik oka ennek az lehet, hogy az introvertáltak jobban szeretik a minőségi barátságokat és az erős érzelmi szabályozást. Ezeket nehezebb elérni, így valószínűleg ritkábban is érik el ezt a szintet – ami miatt talán kevesebb esetben érzik magukat boldognak. Ez azonban ne riasszon el az introvertáltságod megélésétől, mert szuper tulajdonságokkal rendelkezel így is. Nézzük, milyen egyedülálló tulajdonságokkal rendelkezel, ha introvertált vagy:

1.     Az introvertált az ötlettár

Az introvertáltak szeretnek egyedül dolgozni. Ők azok, akik csendesen ülnek az asztalnál, újabb és újabb ötleteken agyalva. Ennek pedig vannak előnyei! Amikor másokkal vagyunk együtt, akkor kénytelenek vagyunk több mindent csinálni egyszerre. Agyunk egyik része teljesen le van foglalva azzal, hogy másokkal kommunikáljunk.

Amikor viszont egyedül vagy, akkor van időd egyetlen dologra fókuszálni – mindez pedig briliáns ötletekhez vezethet!  Elég hát egy teljes ötletelő csapatból! Tölts egyedül egy kis időt, és záporozni fogsz az ötletektől.

2.     Feladnád? Nem igazán!

Ha már a problémamegoldásról beszéltünk – az introvertált személyiségek elég sok időt foglalkoznak egy problémával. Mások már régen túlvannak rajta, ők még mindig törik a fejüket, hogyan lehetne megoldani. Ahogy Albert Einstein is mondta – „nem vagyok olyan okos, csak több ideig gondolkodom a problémán”.

A technológiai fejlődést, a világunk megismerését pedig pontosan ez a hozzáállás viszi előre. Minél több ideig ülünk egy problémán, annál nagyobb az esélye, hogy meg tudjuk fejteni és oldani!

3.     Az introvertáltak hosszútávon jobban teljesítenek

Egy kutatás szerint az extrovertáltak remek benyomást tesznek ránk már első pillantásra, azonban csapattagként lehet, hogy csalódást okoznak. Csapatmunka során másokkal együtt kell dolgoznod, másokat meghallgatni és együttműködni – ez pedig az extrovertált társainknak nehezebben megy.

Az introvertáltak ezzel ellentétben sokkal keményebben dolgoznak, mert számít mások véleménye.Nem akarnak olyasvalakinek tűnni, aki lehúzza a csapatot. Ezért a cégek bár szeretnek valódi extrovertált emberek a csapatba, mert biztosan megnyerőbbek az interjún, lehet, hogy egy introvertált jobban teljesítene!

5.     Az introvertáltakat könnyű kezelni

Introvertáltakkal nincs nagyon sok dolgod –  ha egyedül hagyod őket, nem kell úgy figyelni rájuk, mint az extrovertált emberekre. Ennek oka pedig, hogy egyedül is szuperül elvannak. Nem kell hívogatni őket, aggodalmaskodni, a kedvükben járni és mindenáron programot szervezni. Csak a saját kis dolgukra fókuszálnak és nem kell szórakoztatni őket.

Csapatban, a munkahelyen pedig az introvertált emberekről akkor hallasz, ha nem tudnak egy problémát megoldani. Nem próbálják meg beszélgetéssel eltusolni a munkát, nem kérik a figyelmet. Ülnek az asztalnál, ötletelnek, dolgoznak, és majd szólnak, ha segítségre van szükségük.

6.     Az introvertált a biztos pont a káoszban

Az introvertáltak mindig terveznek, így mindig van B terv – vagy C, és sokszor D is. Ha nem érkezik meg időben az ajándék a kolléga szülinapjára, biztos lehetsz benne, hogy az introvertált kollégának már ezernyi másik ötlete van a helyzetre. Amikor egy új szabályzat kerül ki a céghez házon belül, akkor az introvertált máris azon gondolkodik, hogyan lehet ezt beépíteni a gyakorlatba.

Tele van ötletekkel, és mindig lehet rá számítani, hogy megoldja a problémát, vagy legyen egy másik terve. Természetesen ez a folytonos tervezés okozza néha a káoszt – amikor nem halad minden a terv szerint, az introvertált is képes lehet bepánikolni! Még szerencse, hogy ott a B terv…

7.     Megnézik, hogy merre lépnek

Az extrovertált emberek gyorsan hoznak döntéseket, ami számos helyzetben előnyös. Introvertáltként néha még az aznapi ebéd kiválasztása az étlapról is rengeteg időt emészt fel. Viszont emiatt lehet, hogy jobb döntéseket hoznak! Mindent megemésztenek, feldolgoznak, és milliószor átgondolnak.

Az elemzői szemléletmód miatt képesek olyan sokáig rágódni egy-egy döntésen. Egy kutatás szerint az elvált extrovertáltak sokkal gyorsabban házasodnak újra, mint introvertált társaik. Ez pedig, nem biztos, hogy hátrány!

8.     Az introvertált emberek saját világokat kreálnak a fejükben, majd a külvilágot is átformálják

A feltalálók, kutatók, írók, színészek és művészek között rengeteg az introvertált, és ez nem véletlen. Az, hogy sokáig rágódnak a problémákon és mindent megtesznek a megoldásáért viszi előre az emberiség fejlődését. Elvarázsolnak minket a kitalált karakterekkel és cselekményekkel, amelyeket olvashatunk a könyvekben.

Lenyűgöznek minket a festményekkel, amelyeken a saját belső világuk jelenik meg – és nem ritkán a sajátunkra ismerünk rá. Az introvertáltak empatikusabbak, mint extrovertált társaik, és legfőképp azért, mert rengeteget tesznek az önismeretükért. Mivel sok időt töltenek magukkal, ezért jobban ismerhetik magukat. Az egyedüllét furcsa módon még közelebb hoz másokhoz. Ha ismered az érzéseket és megnyilvánulásukat, hamarabb felismered azokat másoknál is.

Összefoglalás

Az introvertált személyiség bonyolult belső világgal rendelkezik, aki mindig készen áll az önismeretre és mások, vagy a helyzet elemzésére. Ha te is az vagy, fogadd el magad, és lásd azokat a szuper tulajdonságaidat, amelyek rád jellemzőek. Ha szeretsz inkább egyedül lenni, mások társasága leszívja az energiádat, szeretsz sokat töprengeni egy problémán és nem adod fel a megoldás megtalálását, akkor valószínűleg introvertált vagy.

Éltesd azokat a tulajdonságaidat, amelyektől értékes leszel: a folytonos kíváncsiság, tervezgetés, problémamegoldás az életed része. Mély kapcsolataid vannak, akiket örökre a szívedbe zársz és akiknek mindig képes vagy a vágyott intimitást megteremteni.

Az egyedüllét számodra inkább áldás, min átok, és gyakran kiesel a világból, nehogy túlstimulálódj a környezet ingereivel – és ez így van rendben! Sok ismert vezető is introvertált, mert aktívan hallgatnak, feldolgozzák az információkat, és képesek olyan lehetőségeket meglátni, amelyek felett extrovertált társaik átsiklanak.

Tudd, hogy nem lehetsz csak extrovertált vagy introvertált, mert ez egy skála. A legtöbb ember valahol középen helyezkedik el, és hajlik valamelyik felé. Azt azonban ismerd fel, hogy milyen erősségeid vannak –  nem vagy őrült, csak igazán izgalmas belső életet élsz. Az empátia, intimitás, önismeret a te területed, és a barátaiddal igazán mély dolgokról tudsz beszélni, amiért nagyon hálásak.

Te introvertált vagy?

Felhasznált irodalom

Kapcsolódó bejegyzések

Miért érzed magadat szegénynek?

Miért érzed magadat szegénynek?

Napjainkban minden arról szól, hogy a pénz mindenek felett áll. Az Instagram telis tele huszonévesekkel, akik bejárják a világot, miközben a sokadik ingatlanra tesznek szert. Sokan csak azért vállalnak egy munkát, amiben rosszul érzik magukat, mert jobban fizet, mint...

Hogyan leld örömödet az ünnepekben?

Hogyan leld örömödet az ünnepekben?

Az ünnepek közeledte két érzelmet válthat ki belőlünk a leggyakrabban: megkönnyebbülést, hiszen végre 1-2 hetes szünet vár ránk, vagy félelmet, hogy mennyi elintézni való még előttünk. Már novemberben megérkezett az összes dekoráció a boltokba, elindultak a...

Kritikus gondolkodásmód: Így fejleszd tökélyre!

Kritikus gondolkodásmód: Így fejleszd tökélyre!

Napjaink álhír halmazával nagyon nehéz felvenni a versenyt. Mit hihetünk el és mit nem? Hogyan mérjük fel valaminek az igazságtartalmát, ha képtelenség minden részletet megismerni és megérteni egy bonyolultabb kérdésben? Tájékozódunk jobbról és balról is, majd...