Oldal kiválasztása

Szerelmesnek lenni jó – 3 méterrel a felhők felett lebegünk, rózsaszín szemüvegen át látjuk a világot, miközben más sem érdekel minket, csak a szerelmünk tárgya. A szerelem számtalan formában megjelenhet, de elég hasonlók a különböző érzelmeink: nem tudunk enni, aludni, minden egyes ébren töltött pillanatot a másikkal szeretnénk tölteni. Nem véletlenül hasonlítják sokan a hatását a droghoz – mindez ugyanis pont úgy hangzik, mintha egy függő mesélné el egy napját. 

A szerelem azonban különbözik – van amelyik lesöpör a lábadról, viszont van, amelyik lassabban alakul ki. De vajon mikor és hogyan leszünk szerelmesek? Azonnal, ahogy meglátjuk a másikat? Amikor többé nem tudjuk mással elképzelni az életünket, vagy amikor a másik kimondja a bűvös szót? Egyáltalán: van értelme a szerelemnek? 

Mi a szerelem?

A szerelem megismerésében talán a legnagyobb kihívást az jelenti, hogy meg tudjuk fogalmazni, hogy mi is valójában a szerelem. Pont amiatt, hogy annyi formája van, amelyek merőben eltérnek egymástól, igazán nehéz megállapítani, milyen is a valódi szerelem. Vannak, akik számára valóban azt a mindent felemésztő, szenvedélyes érzést jelenti, van, aki számára pedig kiegyensúlyozottságot, a biztonságos nyugalmat. 

A szerelem különböző érzelmek és viselkedések összessége, amelyet az intimitás, szenvedély és az elköteleződés egyaránt jellemez. Olyan pozitív érzelmekkel társítjuk, mint a boldogság, izgalom, elégedettség, eufória, viszont negatív érzelmek is kapcsolódhatnak hozzá, mint a stressz, féltékenység. 

A szeretlek bevallásának ideje férfiak és nők között

szerelem-ideje

Az, hogy mennyi idő után esünk szerelembe, egyénenként eltér, még párkapcsolaton belül is. Egy 2011-es tanulmány szerint a férfiaknak átlagosan 97 napba telik, mire kimondják azt a 8 betűs szót, nőknek pedig 139 napba. Azonban nem feltétlenül az érzelmek megléte, hanem az előző kapcsolatainkban szerzett tapasztalatok és sérülések, valamint a kultúra is közrejátszik abban, hogy mikor vallunk színt először a másiknak. 

Nézzük a szerelem általános tüneteit:

  • Az energia és izgalom kimagasló mértéke, amelytől vezérelve érezzük azt, hogy bármire képesek vagyunk. 
  • Az újdonság ereje, amely során a mindennapi rutinunk felpezsdül. 
  • A fókusz hiánya. Hacsak nem a kedvesünkre kell gondolnunk, akkor igencsak nehéz koncentrálni. Folyamatosan a közös jövőt tervezgetjük, álmodozunk, emlékezünk az együtt töltött időre. 
  • A vágy, hogy minél több időt töltsünk azzal a bizonyos személlyel. 
  • Minden érdekel, ami az adott személlyel kapcsolatos. Ilyenkor a lehető legtöbbet szeretnénk róla megtudni a kedvenc ételétől a gyerekkori traumáig. 
  • A kötődés érzése. Fizikai, érzelmi kötődés élménye, valamint annak a bizonyos, szinte leírhatatlan kémiának az átélése, megélése. 
  • A biztonság érzése, amelyet érzelmileg és fizikailag is érzünk, ha a másikkal vagyunk. 

A szerelem lépcsőfokai

A tünetei mellett mindenképp érdemes arról szót ejteni, hogy milyen lépcsőfokai vannak a szerelemnek, hiszen ez is általánosan jellemző. 

A vágy

Ez a vágy általában testi, szexuális, amelyet inkább az evolúciónak köszönhetünk. Az ösztrogén és tesztoszteron szintünk az egekben, így folyamatosan ösztönös késztetést érzünk arra, hogy a másikkal legyünk fizikailag és szexuálisan is. 

A vonzalom

A vonzalom már egy kissé többet is magába foglal, mint a vágy, hiszen ebben az esetben agyunkban már más hormonok szintje is emelkedik. Ezeknek köszönhetően nő az energia szint, és ebben az időszakban a leggyakoribb az álmatlanság, az étvágytalanság. 

A kötődés

Amint vége a vonzalomnak, elkezd kialakulni egy hosszútávú kötődés, amely a meglévő vonzalmat fenntartja. Sokszor ennél a szakasznál tudunk tudatosan beavatkozni és eldönteni, milyen irányba szeretnénk tovább menni. Legyen szó komoly párkapcsolatról vagy csak szexuális vonzalomról, itt már kontrollálni tudjuk a jövőnket és érzéseinket. 

Mi szükséges a szerelem bekövetkeztéhez?

Az elsők között a vonzalom elmélete született meg, amely a definíció szerint egy evolúciós alkalmazkodás ahhoz, hogy az emberek szaporodjanak és szülővé válhassanak. E szerint egy olyan kifejlődött érzésről beszélünk, amelynek egyetlen célja, hogy megkönnyítse a szaporodást. 

A kötődéselméletek az 1970-es évektől jelen vannak, és már a legtöbben sejtjük, milyen kötődési mintázattal is rendelkezünk. Az viszont mindenképp elkerülhetetlen, hogy kötődjünk a másikhoz egy szerelmi kapcsolat során. 

Az agyi hátteret vizsgálva pedig arra következtethetünk, hogy bizonyos hormonok szintje jelentősen megemelkedik a szerelem érzése alatt. Az oxytocin, amit a kötődés hormonjának is neveznek, a dopamin, ami a jutalom hormonja, a szerotonin, ami a boldogságot, kellemes élményeket okozza, mind növekszik

Sternberg háromszög elmélete – a szerelem háromszöge

Mindezek összessége szükséges a valódi szerelem érzéséhez, amelynek egyik legnépszerűbb megjelenítése Sternberg háromszög elmélete. A szerelem, mint koncepció ábrázolása az 1980-as évekig váratott magára. Az így kapott 7 különféle szerelem fajtának más és más erősségei és gyengeségei vannak, és érdemes lehet benne a sajátodat is meglelni! 

Az elmélet alapját az adja, hogy a már előbb bemutatott 3 hozzávalót milyen mértékben tudjuk „keverni”. A három fő elem tehát:

  • Intimitás, amely a közelséget, kapcsolódás érzését adja. Az intimitás nem egyenlő a szexszel, a szex az intimitás egy része, kifejezési módja. Számtalan más módon is képesek vagyunk intim helyzetbe kerülni, például, amikor olyat osztunk meg magunkról a másikkal, amelyet nagyon ritkán mesélünk el. Egy önfeltárási folyamat, amely során kölcsönösen adunk és kapunk.  
  • Szenvedély, amely a fizikai vonzalom kimutatásához, a vágyhoz vezet, és általában szexualitásban végződik. 
  • Elköteleződés, amely miatt hosszútávú kapcsolatban maradunk a másikkal, és dolgozunk közösen a közös célokért. 

Megtalálni az egyensúlyt ezek között igen nehéz, ráadásul mindig el is tolódik valamilyen irányba. Egy kapcsolatban nincs mindig mind a három jelen, de azt kell nézni, hogy összességében mi található meg a kapcsolatban. 

#1 A baráti szerelem

A barátság esetén csak kedveljük a másikat, tehát mind az elköteleződés, mind szenvedély hiányzik, így csak az intimitás van meg. Ez viszont bármely más szeretetetté vagy szerelemmé is átalakulhat idővel.

#2 A fellángolás

A fellángolás esetén csak a szenvedély van jelen a kapcsolatban. Ennél a fajta szerelemnél érezzük azt az erős vágyat, fizikai vonzalmat a másik iránt, ezt nevezzük a hétköznapi életben az „első látásra szerelemnek” vagy a „mindent elsöprő szerelemnek”. Az intimitás és elköteleződés vagy még nincs jelen, vagy gyakran nem is jelenik meg. Ezek azok a kapcsolatok, amelyet sokszor úgy is írunk le, hogy „csak a testiség miatt voltam vele”. 

#3 Az üres szerelem

Az üres szerelem esetén nincs se szenvedély, se intimitás, mindössze az elköteleződés van, mint megtartó erő. Leggyakrabban az érdekházasságok során beszélhetünk üres szerelemről, vagy amikor egy kapcsolat már évtizedek óta tart, és csak a „gyerek” tartja azt össze.

#4 A romantikus szerelem

A romantikus szerelem esetén mind szenvedély, mind intimitás is jelen van. Ebben az esetben a két fél mind érzelmileg, mind testileg képes az önfeltárásra, és a kapcsolatot rengeteg nagyon mély beszélgetés kíséri. Mindemellett azonban még elképzelhető, hogy nem tart ott a pár, hogy jövőbeli, közös terveket szövögessenek.

#5 A társas szerelem

A társas szerelem esetén az intimitás és az elköteleződés is jelen van a kapcsolatban, azonban a szenvedély hiányzik. Erősebb a barátságnál, de nincs, vagy csak nagyon minimális a szenvedély és szexualitás a kapcsolatban. Sok esetben egy gyermek születése után fordul át ilyenbe a kapcsolat.

#6 Az elvakult szerelem

Az elvakult szerelem esetén beszélhetünk arról, amikor óriási a szenvedély és az elköteleződés, de az intimitás hiányzik. Ebben az esetben gyakorta a szenvedély a fő motiváló erő, mások számára a pár pedig impulzívnak tűnhet, és az erre épülő házasságok a legtöbbször sajnos nem állják ki az idő próbáját. 

#7 A valód szerelem tehát…

A beteljesült, tökéletes szerelem esetén a szenvedély, intimitás és az elköteleződés is jelen van a kapcsolatban. Ez az, amire mindannyian vágyunk, ahol a szex az évek során sem válik unalmassá és gyakori marad. A pár tagjai nem tudják mással elképzelni az életüket. 

A legjobb tehát, ha mind a három komponens megtalálható a kapcsolatban, de azok mértéke napról-napra is változhat. Az egyszerű hangulatváltozások is befolyásolják, de akár tartósan is meg tudnak változni azok például esküvő után, gyermekszületés előtt és után, vagy munkahely elvesztése során. 

Másokhoz sosem érdemes a szerelmünket hasonlítani, hiszen abból biztosan semmi jó nem származik. Minden ember, így minden párkapcsolat is más, és nem lehet megítélni, mi jobb és mi nem. 

Elképzelhető, hogy egy olyan időszakban vagyunk, amikor egy elvakult vagy egy fellángoló szerelem éppen elég számunkra, hiszen ez rezonál a vágyainkkal. Ne fosszuk meg magunktól bármelyikben is tartunk, és mindig őszintén valljuk meg érzéseinket párunknak. Ha két különböző érzelmi szinten állunk épp, a legjobb, ha elmeséljük a másiknak és beszélgetünk róla. 

Sternberg szerelem háromszöge

szerelem-hayromszog

Attól függően, hogy a szerelem mely komponense van jelen a kapcsolatban, változik a kapcsolat minősége is. A szenvedély, intimitás és elköteleződés jelenléte esetén beszélhetünk beteljesült szerelemről. 

Összefoglalás

A szerelem és szeretet a legfontosabb érzelmünk, hiszen társas lények vagyunk. Alapvető szükségleteink közé tartozik, hogy szeressünk és szeretve érezzük magunkat. A szerelemre viszont az 1980-as évekig nem jelentkeztek be a kutatók elméletekkel, és még most sincs valódi konszenzus a természetéről. Természetesen az MR gépek megjelenése felgyorsította a kutatásokat, és láthatjuk, hogy a szerelem hormonális és kulturális is egyben. 

Minden szerelem különbözik, de általában a kiugró energia, fizikai vágy és vonzalom érzése, a koncentráció hiánya és az, hogy minden időnket a másikkal szeretnénk tölteni a kezdődő szerelem jele. Szerelem első látásra a kutatók szerint nem létezik, azt az érzést inkább a vágy és az azonnali vonzalom kelti fel bennünk. A kötődés megjelenése az, ami később egy magasabb szintre emeli a kapcsolatot. 

Sternberg (1980) háromszög elmélete szerint a szerelemnek 7 típusa van, attól függően, hogy az intimitás, szenvedély és elköteleződés szentháromságából melyik van jelen a kapcsolatban. Az elmélet nem vizsgálja azt, hogy milyen mértékben jelennek meg, hiszen ez folyamatosan változik külső és belső hatások miatt egyaránt. 

A valódi, beteljesült szerelem az, amikor mind a három jelenség fellelhető a kapcsolatban, és ez bizonyítottan a leghosszabb házasságot és legnagyobb élettel való elégedettséget eredményezi. 

Azonban nem szükséges, hogy mindig, ugyanolyan mértékben lelkesedjünk egymásért. A boldog kapcsolat titka inkább az őszinteség, hiszen a mindennapjaink során számtalan stresszhelyzettel és kihívással kell megküzdenünk. 

Amennyiben pedig úgy gondoljuk, hogy más fajta szerelemre, például csak egy fellángolásra van szükségünk, akkor nyugodtan kereshetjük azt! Mi tudhatjuk a legjobban, hiszen mi ismerjük magunkat a legjobban ahhoz, hogy lássuk, mire van szükségünk! 

Te melyik szerelem fajtákat tapasztaltad már meg? Írd meg kommentben!

Felhasznált források

Kapcsolódó bejegyzések

Miért érzed magadat szegénynek?

Miért érzed magadat szegénynek?

Napjainkban minden arról szól, hogy a pénz mindenek felett áll. Az Instagram telis tele huszonévesekkel, akik bejárják a világot, miközben a sokadik ingatlanra tesznek szert. Sokan csak azért vállalnak egy munkát, amiben rosszul érzik magukat, mert jobban fizet, mint...

Hogyan leld örömödet az ünnepekben?

Hogyan leld örömödet az ünnepekben?

Az ünnepek közeledte két érzelmet válthat ki belőlünk a leggyakrabban: megkönnyebbülést, hiszen végre 1-2 hetes szünet vár ránk, vagy félelmet, hogy mennyi elintézni való még előttünk. Már novemberben megérkezett az összes dekoráció a boltokba, elindultak a...

Kritikus gondolkodásmód: Így fejleszd tökélyre!

Kritikus gondolkodásmód: Így fejleszd tökélyre!

Napjaink álhír halmazával nagyon nehéz felvenni a versenyt. Mit hihetünk el és mit nem? Hogyan mérjük fel valaminek az igazságtartalmát, ha képtelenség minden részletet megismerni és megérteni egy bonyolultabb kérdésben? Tájékozódunk jobbról és balról is, majd...